Шатдаун і плутанина в Конгресі: як події у США вплинуть на допомогу Україні

Президент України Володимир Зеленський виступає з віртуальним зверненням до Конгресу по відеозв'язку в Капітолії у Вашингтоні в березні 2022 року. Фото: ap.org

15 листопада Палата представників Сполучених Штатів Америки ухвалила проєкт закону про фінансування, щоб не допустити зупинення роботи уряду. Законопроєкт не передбачає виділення фінансової та військової допомоги Україні та Ізраїлю. Тепер Сенат США до 17 листопада має або затвердити, або заблокувати цей план американських конгресменів.

Скандальний законопроєкт від “трампістів”

Автором законопроєкту є спікер Палати представників Майк Джонсон, який представляє Республіканську партію. Як передає CNN, за його проєкт закону проголосували 336 представників Палати, з яких 209 — від Демократичної партії і 127 — від Республіканської.

Проти законопроєкту виступили 93 республіканці та два демократи. Для ухвалення резолюції необхідна більшість у дві третини голосів. Сенат повинен буде схвалити цей законопроєкт до 17 листопада.

Двоетапний план передбачає фінансування до 19 січня таких сфер як військове будівництво, справи ветеранів, транспорт, житлове будівництво та енергетика. На другому етапі, який пропонується продовжити до 2 лютого, фінансуватимуть усі інші галузі.

При цьому, законопроєкт не передбачає додаткову допомогу Україні та Ізраїлю, а також фінансування південних кордонів США.

Раніше лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконнелл підтримав двоетапний план фінансування уряду без включення в нього допомоги Україні, і закликав до підтримки колег.

За його словами, пропозиція Майка Джонсона є “відповідальним заходом, що дасть змогу уникнути помилок у федеральних витратах” і дасть змогу конгресменам завершити роботу над щорічними законопроектами про бюджет протягом найближчих двох місяців.

Своєю чергою, прес-секретар Білого дому Карін Жан-П’єр назвала план Джонсона “рецептом для ще більшого республіканського хаосу і нових шатдаунів”.

“Республіканці в палаті представників повинні перестати витрачати час на власні політичні розбіжності, виконувати свою роботу і працювати в двопартійному режимі, щоб запобігти призупиненню роботи”, — заявила Жан-П’єр.

При цьому, запит президента США Джо Байдена про надання допомоги Україні, а також Ізраїлю, Тайваню та південним американським штатам Палата представників планує розглянути після Дня подяки, який відзначається 23 листопада.

Як заявив лідер більшості в Сенаті США Чак Шумер, він дуже сильно хоче, щоб усі чотири запити президента були схвалені — Україна, Ізраїль, гуманітарна допомога та Індо-Тихоокеанський регіон.

“У нас є демократи і республіканці, які працюють разом, щоб спробувати розробити пакет заходів щодо забезпечення безпеки кордонів, який матиме підтримку обох партій. Але ми повинні це зробити, і щойно ми повернемося після Дня подяки, це буде дуже важливим пріоритетом. Усі четверо повинні отримати двопартійну підтримку в Палаті представників”, — сказав Шумер.

Читайте також: Американський законопроєкт на 106 млрд дол. з допомогою Україні — шанси на ухвалення зважив експерт

Думки експертів

Про нинішній стан у політичному бомонді США, і про те, як ситуація в американському Конгресі може вплинути на перебіг війни Росії проти України, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Сергій Лещенко, радник керівника Офісу президента України (ОПУ);
  • Володимир Дубовик, директор Центру міжнародних досліджень;
  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник;
  • Андрій Веселовський, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень.

СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Україна — один із маркерів для виборів у США

— Зараз над США висить дамоклів меч шатдауну (ситуація в США, коли Конгресу не вдається узгодити бюджет, і бюджетні сфери не отримують фінансування і, відповідно, їхні співробітники не виходять на роботу, — ред.). Для американців це катастрофа. Якщо в них припиняють працювати державні структури — а вони не мають права працювати, якщо бюджет не затверджено — то під загрозою благополуччя кожного американця.

Відповідно, виникає запит на пошук компромісу. Є два пакети бюджету. Пакет республіканців – міграційна реформа в пакеті з допомогою Україні. Міграційна реформа дуже болюча для адміністрації президента-демократа Джо Байдена, оскільки він шість років гальмує цю міграційну реформу всіма можливими способами.

Ця реформа — ініціатива Дональда Трампа за часів його президентства, і Байден був завжди проти. Відповідно, якщо вони на цей компроміс пройдуть, це завдасть шкоди репутації демократів.

Демократи ж пропонують об’єднати в бюджеті допомогу Україні з допомогою Ізраїлю.

Який знайдуть спосіб збалансувати ці інтереси? Це залежить не від нас, це суто внутрішній американський порядок денний.

Навіть якби Україна створила рай на землі, стала б новим Сінгапуром чи Норвегією, все одно, це б ні на що не вплинуло, бо в Америці розпочався передвиборчий процес, і Україна — один із маркерів.

Для нас теж важливо, що статус України високий, і майбутнє України визначається, зокрема, на американських виборах у частині фінансової, військової допомоги. Але це суто американський порядок денний, і Україна тут більше глядач, ніж учасник.

ВОЛОДИМИР ДУБОВИК: Гроші для допомоги Україні в уряду США є

— Якщо до 17 листопада не буде компромісу з приводу повноцінного бюджету, то можливі два варіанти.

Перший — це шатдаун, закриття уряду через те, що немає грошей платити своїм власним співробітникам. Другий варіант — буде ухвалено, можливо, якийсь новий компромісний, проміжний, тимчасовий бюджет на якийсь період часу. Це теж можливо.

Але для ухвалення навіть тимчасового бюджету Білий дім наполягає на тому, що цього разу там точно має бути допомога Україні. А спікер Джонсон сумнівається в тому, що так потрібно робити. На жаль, він належить до трампістського крила Республіканської партії, яка ставить під сумнів необхідність надання подальшої допомоги Україні.

Трамп зробив це одним із головних напрямків у своїй передвиборчій кампанії. І, тим не менш, опинившись на посаді спікера, Джонсон сказав, що він згоден, у принципі, поставити на голосування це питання.

Якщо його поставлять на голосування, то за допомогу, найімовірніше, проголосують. Насправді, приблизно половина членів Палати представників – це демократи, і вони проголосують, тому що цю ідею підтримує президент-демократ Байден. У Республіканській партії теж далеко не всі проти допомоги Україні.

Питання стоїть скоріше про те, за який законопроєкт голосувати, коли за нього голосувати, коли його ставити на голосування. Нам не підходить затримка, тому що якісь гроші ще в розпорядженні в уряду США, в Адміністрації президента, у Білого дому, щоб допомагати Україні, є.

Але ці гроші швидко закінчуються, тому що ми знаємо, що час від часу оголошуються нові великі транші допомоги Україні. Якщо і далі таку динаміку підтримувати – а нам потрібна така динаміка – то скоро ці гроші закінчаться. Тому, звісно, у Білому домі трошки в цьому питанні хвилюються.

Я думаю, що з часом усе-таки опір Джонсона буде зломлено, і це питання буде поставлено на голосування. А поки що окремий законопроєкт про виділення грошей Ізраїлю окремо від України, який ухвалили в Палаті представників, не пройде через Сенат. І тим більше, президент його не схвалить.

Тому рано чи пізно для того, щоб виділити допомогу Ізраїлю – а ця тема популярна серед республіканців і демократів обох партій, — їм потрібно повернутися до ідеї пов’язування допомоги з Україною та цієї великої суми у 106 мільярдів доларів, які Білий дім їм і так уже пропонував.

Туди входить, до речі кажучи, і підтримка американських збройних сил, і перенасичення американських складів військових зброєю після того, як вони віддали частину зброї Україні, і навіть зміцнення південного кордону США, на чому наполягають консерватори і республіканці. Вони бачать загрозу нелегальній еміграції. Це теж є в законопроєкті Білого дому.

І Китай там є, і Тайвань. Тобто, він ідеально продуманий у цьому сенсі. І те, що поки що його республіканці не підтримують, це чистої води політика. Взагалі, вся ця поляризація шкодить американській зовнішній політиці. Якщо Байден каже: треба Україну підтримувати, то автоматично на його позицію республіканці кажуть “ні”. На жаль, із такою ситуацією ми дуже часто стикаємося.

Що стосується порядку денного, який стоїть перед українською делегацією в США, то, по-перше, їм потрібно зайвий раз пояснювати, що Україна потребує цієї допомоги, що вона витрачається саме за призначенням. Якщо є якісь сумніви в тому, куди йде ця допомога, то США можуть створювати які завгодно контролюючі органи, інспекції тощо. Ми цього не боїмося.

Дехто в Америці зараз каже, мовляв, давайте дамо гроші на зброю українцям, а ось допомогу українській економіці, українському уряду, напевно, не треба давати, тому що Україна нібито корумпована держава. Завжди можна перевірити, куди йдуть гроші і зброя. Але ця допомога нам потрібна, тому що в нас, по суті, кілька фронтів.

Один із них гарячий, справжній, де б’ються наші військові, а інший – це тил, де теж потрібна робота уряду, мають виконуватися якісь послуги, мають виплачуватися пенсії тощо.

Якщо обвалиться повністю наша економіка, то набагато складніше буде воювати на фронті. Це потрібно пояснювати американцям. Потрібно пояснювати, що європейська безпека залежить від того, як закінчиться ця війна. Якщо американці сьогодні ухвалять недалекоглядне рішення про припинення допомоги Україні, це призведе до того, що згодом загроза буде й іншим країнам у Європі, багато з яких є американськими союзниками, членами НАТО.

І, відповідно, американцям доведеться ще більше грошей витрачати на їхню підтримку, на їхній захист, не кажучи вже про те, що просто посилати війська, щоб воювати за їхню безпеку.

Насправді, порядок денний величезний. Розмова напевно піде про заморожування активів російських олігархів, які заморожені на Заході, можуть бути продані, і гроші з цих усіх продажів можуть йти на підтримку України.

Таким чином, порядок денний просто величезний. Я назвав лише кілька пунктів, а насправді він практично нескінченний, тому що наша взаємодія зі США дуже багатопланова.

https://www.youtube.com/watch?v=0jec_-hQN1Q

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Незважаючи на “республіканців”, Білий дім шукає гроші для України

— Справді, після кількаденних дебатів американський конгрес досі не ухвалив рішення про підтримку України. Затримки з фінансуванням змусили Вашингтон почати обмежувати потік військової допомоги для Києва.

І тут хотів би наголосити, що днями голова Ради національної безпеки Джон Кірбі заявив, що з понад 60 мільярдів доларів, виділених Конгресом від початку повномасштабної війни на військову, економічну та гуманітарну допомогу Києву, було витрачено близько 96%. І за його словами, залишилося щонайменше 10% бюджету військової допомоги, зокрема трохи більше 1 млрд доларів на поповнення американського арсеналу.

Але поки що відомо, що Білий дім шукає додаткові кошти для України. Зокрема, представник Пентагону генерал Петер Райдер заявив, що військові мають повноваження продавати Україні зброю на суму понад 5 млрд доларів.

Але ми бачимо, яка непроста політична ситуація зараз у Сполучених Штатах Америки. І навіть за останніми заявами є деякі, скажімо так, не дуже позитивні сигнали.

Зокрема, спікер палати представників Майк Джонсон — політичний соратник Дональда Трампа — запропонував законопроєкт, який передбачає двоетапне тимчасове фінансування без включення допомоги для Ізраїлю та України. Метою цього є недопущення призупинення роботи уряду.

Але водночас прессекретарка Білого дому заявила, що ця пропозиція є просто рецептом ще більшого хаосу серед республіканців і збільшує ризик призупинення роботи.

Тож на тлі подібної ситуації Єврокомісія запропонувала розширити бюджетну підтримку, щоб допомогти Україні виплачувати заробітні плати та покривати інші витрати. Як відомо, 27 країн членів Європейського Союзу мають проголосувати за цей пакет на суму приблизно 50 млрд євро. І це має відбутися на саміті, який відбудеться в Чикаго 14 15 грудня.

Також є ідея щодо того, як не допустити вето окремих держав. Ми маємо розуміти, що, наприклад, така держава, як Угорщина може це зробити. І ми вже зараз бачимо сигнали від Будапешта, які явно свідчать про те, що уряд Віктора Орбана є недружнім по відношенню до України, і не підтримує виділення їй допомоги.

Європейський Союз може обійти вето, звернувшись до кожного з урядів інших країн ЄС з проханням розробити власний пакет допомоги Києву. Наприклад, міністр оборони Німеччини. Борис побічно підтвердив інформацію про подвоєння військової допомоги Україні.

Тобто, Європа ще більше оптимізує свої зусилля, щоб допомогти Україні в її боротьбі з російським агресором. Будемо сподіватися, що допомога буде надана.

Ну і, природно, також будемо спостерігати за подіями в США. Сподіваємося, що там також ухвалять позитивне рішення, щоб допомогти Україні в протистоянні тим злочинам, які здійснює Російська Федерація проти народу України.

АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: Республіканці хочуть створити в США шатдаун

— Ініціатива Майка Джонсона — це неприємна новина, будемо говорити відверто. І, власне, така ж приблизно думка у керівників Білого дому та у більшості Демократичної партії, але також і у деяких представників Республіканської партії.

У чому сенс? Сенс у тому, щоб на кілька місяців продовжити шатдаун, який має відбутися, якщо нічого не зміниться з 17 листопада. Це означає, що уряд перестає фінансуватися, тому що бюджет не заснований.

Тобто, економіка Сполучених Штатів за межами урядового державного бюджету нібито рухається, але перестають функціонувати основні державні функції міністерства, відомства і так далі. І таким чином країна опиняється паралізованою в стані.

Ось такий законопроєкт було затверджено півтора місяці тому, і 17 листопада, якщо нічого не зміниться, у США виникне такий напівпараліч, а це погано для країни. Але це вигідно тим, хто влаштував такий порядок. Це вигідно тим республіканцям, які будь-що-будь хочуть, щоб наступним президентом Сполучених Штатів був Дональд Трамп.

Власне кажучи, ці конгресмени і члени Палати представників, які затверджували такий порядок, є свого роду заручниками колишнього президента Трампа. Він має великий вплив на Республіканську партію, зокрема, на її апарат.

І у зв’язку з цим, ті люди, які висуваються від республіканців до Палати представників — нижньої палати Конгресу США, — стають залежними від цього апарату і від цієї людини. І він диктує, які заходи потрібно вживати надалі.

А ці заходи, в основному, спрямовані на те, щоб дезорганізувати діяльність американського уряду. І ця дезорганізація, як ми бачимо з останніх пропозицій Майкла Джонсона, триватиме.

Ба більше, вона має посилюватися, тому що якщо частина уряду діятиме до 19 січня, а частина діятиме до 2 лютого, то буде ще гірше, все розбалансується. А за цих умов про жодні великі важливі міжнародні пропозиції, як-от фінансова допомога Ізраїлю чи Україні, мова йти не може.

Потрібно латати дірки, дивитися на якісь прості речі. А резолюції, які потребують підтримки десятків мільярдів зовнішніх видатків — це річ серйозна, яка має бути всередині країни збалансована. А це не може відбутися, якщо Конгрес перебуває в такому розбитому стані.

Читайте також: Шлях України до ЄС і НАТО: про угорський фактор розповів політтехнолог

Прямий ефір