Сербія не хоче ставати членом антизахідного блоку, — голова Центру політичних досліджень “Доктрина”

Прапор Сербії. Фото: gettyimages.co.uk

Позиція Сербії щодо продажу зброї західним країнам не є сюрпризом, країна часто солідаризується із загальноєвропейською позицією, що продиктовано і геополітичним, і економічним розрахунком. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.

“Позиція Сербії насправді продиктована не якимись культурно-історичними факторами, які певною мірою пов’язують її з Росією. Вона продиктована досить-таки тверезим геополітичним, економічним розрахунком, в основі якого лежить бажання нормалізації із Заходом… Зрештою, Сербія не хоче ставати просто членом антизахідного блоку, тому що в неї для цього мало власних ресурсів”, — каже гість ефіру.

Економічні відносини з ЄС для Сербії значно важливіші, ніж відносини з Росією, де аж ніяк немає того товарообігу, який існував між СРСР та Югославією. Між Москвою та Белградом залишився, за словами Божка, лише культурний ідеологічний маркер, роль якого досить сильно перебільшується як у Росії, так і в Сербії. Важелів впливу на Белград у Москви не так багато.

“Насправді Росія тут не зможе включити свої традиційні важелі, тому що традиційні важелі Росії у цих ситуаціях — або якийсь серйозний удар по товарообігу, а він тут не є якимось стратегічним чи значним, або серйозний удар по енергетичній залежності Сербії. Але Сербія не залежить енергетично суттєво від РФ. Хоча, напевно, Російська Федерація цього хотіла б. Тому, швидше за все, обмежиться все дипломатичними шпильками, можливо спробами якихось гібридних операцій, знову ж таки, спробою поширювати дезінформацію проти чинного уряду Сербії чи конспірологічних різних відомостей. Але ми не бачимо зараз у руках Росії якогось дієвого козиря щодо впливу на Сербію”, — сказав Ярослав Божко.

Нагадаємо, за даними Financial Times з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Київ отримав озброєння з Сербії на 800 млн євро. Прем’єр-міністр Сербії Мілош Вучевич у коментарі L’Agence France-Presse заявив, що Сербія й надалі не обмежуватиме продаж зброї західним державам, попри те, що вони можуть відправляти її до України. Він зазначив, що продаж зброї та боєприпасів до країн НАТО не є ані аморальним, ані протизаконним. У відповідь на такі заяви Белграда у Кремлі пообіцяли розібратися із сербськими друзями.

Прямий ефір