Для утримання російської економіки на плаву Кремль витрачає гроші з фонду національного добробуту. Про це говорять як українські, так і закордонні експерти. Водночас політичне керівництво РФ продовжує заявляти, що санкції ніяк не впливають на життя в Росії, , повідомляє FREEДОМ.
З початку повномасштабної війни Росія щонайменше в 3 рази збільшила фінансування пропаганди. І мільярдні дотації кремлівські пропагандисти відпрацьовували щосили. З особливим завзяттям намагалися переконати і росіян, і весь світ заодно, що санкції проти Кремля не працюють, а отже, за логікою пропагандистів, і продовжувати їх не потрібно. Але реальність виявилася іншою. Повільно, але впевнено антиросійські санкції підривали економіку РФ.
“На кінець третього кварталу 2022 року майже 5 млн російських робітників були схильні до різних форм прихованого безробіття. Примітно, що 70 % із них перебували в неоплачуваній відпустці. Фактично 10 % російської робочої сили не має роботи. Це можна порівняти з найгіршими показниками 1990-х років, у другій половині яких від 10 до 13% росіян були безробітними”, — повідомив колишній заступник міністра енергетики Росії Володимир Мілов у статті для Foreign Affairs.
Щоправда, зростання рівня безробіття — це вже наслідки економічного спаду. Вихід іноземних компаній з ринку, закриття виробництв, зупинка заводів, заморожування будівництв істотно загальмували російську економіку. Головний удар припав на нафтогазову галузь. Цивілізований світ почав відмовлятися від російських енергоресурсів, і Кремлю довелося закривати родовища.
“Замість процвітаючої галузі, ви тільки уявіть, багато родовищ треба було просто заливати водою, знищувати. І в селищах, там, де видобували газ, безробіття зросло, а в деяких селищах жили тільки за рахунок цього газу. Та ж сама ситуація сталася з нафтою, деякі невеликі міста — вони починають голодувати, тому що без роботи опинилися люди. Невигідно, нікуди продавати цю нафту, а буде ще гірше”, — каже економіст Олександр Савченко.
Експерти вважають, уже до кінця року падіння ВВП Росії сягне 8%. А це може обернутися катастрофою для путінського режиму. Тому Кремль намагається приховати реальну картину, маніпулюючи показниками.
“Політики, які критикують санкції, вказують на прогноз Міністерства фінансів Росії про те, що ВВП країни скоротиться на 2,7%, що, мабуть, спростовує твердження про те, що економіка руйнується. Зверніть увагу, однак, що цей показник ВВП включає зростання виробництва, пов’язаного з військовим виробництвом. Щойно вироблений бойовий танк, одразу ж відправлений на фронт і розстріляний українською ракетою Javelin, досі вважається номінальним внеском у ВВП Росії”, — зазначив Мілов.
Приховувати правду й утримувати видимість стабільності в країні президенту РФ Володимиру Путіну вдавалося завдяки фонду національного добробуту. Кремль роками спрямовував у цей резервний фонд надприбуток від продажу газу і нафти. Потім із нього ж фінансував продовження війни в Україні. За підрахунками експертів, у фонді залишилося близько 40 млрд доларів. Та й на іноземні резерви розраховувати особливо не доводиться — з понад 640 млрд доларів у Кремля залишився доступ тільки до 260-ти. Решта — під санкціями.
“Це означає, що економіка Росії не має необхідної фінансової подушки для того, щоб у разі якихось ситуацій і потрясінь на валютному ринку оперативно реагувати. Внаслідок того, що був відтік капіталу, за оцінками Центробанку, 251 млрд доларів було виведено з Росії за 2022 рік, вони на сьогодні не мають необхідних активів для того, щоб реагувати на ситуацію на ринку. Тому вони діють заборонами, тим, що не можна вивозити капітали за кордон, тобто ті самі дивіденди, забирати гроші тощо”, — сказав керівник аналітичного напряму мережі “АНТС” Ілля Несходовський.
Експерти вважають, уже до весни на російську економіку чекає ще більший спад. Адже Україна з партнерами працюють над новими санкціями проти Росії. І цілком імовірно, що на РФ чекає ще одне обмеження цін на нафту — до 35 доларів за барель, що остаточно доб’є її бюджет.
Читайте також: Чи позначаться санкції Заходу на житті росіян найближчим часом — думка економіста