Трибунал для Путіна, виведення російських військ із України, вигнання РФ спочатку з Радбезу ООН, а потім і з ООН, нові санкції. Усе це — вимоги Києва щодо країни-агресора, які просуває українська дипломатія, передає FREEДОМ.
“Відновлення територіальної цілісності, повага до Статуту ООН, відшкодування всіх збитків, завданих війною, покарання кожного воєнного злочинця і гарантії, що це не повториться. Це абсолютно ясні умови”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
У 2022 році він озвучив формулу миру, яка має зупинити російську агресію і гарантувати Україні безпеку. У 2023-му вимоги до Росії не зміняться. Але їх виконання багато в чому залежатиме від успіхів на фронті, вважають експерти.
“Будь-які успіхи на дипломатичному фронті будуть базуватися як фундамент на полі бою. Звичайно ж, і зараз ми бачимо, що Україна досягла стратегічних успіхів і взаємодії з нашими партнерами. Як заявив президент Зеленський, вийшла реально на якісно новий рівень, тому що вже почали постачати бронетехніку, легкі танки, на що раніше ми навіть не могли сподіватися”, — зазначив політолог Олексій Буряченко.
Україна продовжує опрацьовувати черговий пакет санкцій з Єврокомісією, лідерами країн ЄС та громадськістю Європи.
“Ми можемо, звісно, розраховувати на посилення санкційного тиску на Російську Федерацію і, крім того, це закладено, певною мірою, планово — є пакети Європейського Союзу, які запроваджуються поступово. Їхній довгостроковий ефект приходить із часом. І нам дійсно варто очікувати, що нові санкційні рішення будуть винайдені й у 2023 році”, — каже керівник Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
А ось виконання однієї з найгучніших вимог України — виключення Росії з Ради безпеки ООН, а потім і з самої організації, аналітики вважають менш реалістичним.
“Сам механізм ООН є вкрай неповоротким, і ми не бачимо в документах організації якихось постулатів про те, що Росію або будь-яку іншу державу будь-яким чином могли б позбавити такого місця в Раді безпеки. По-друге, навіть якщо механізм хтось візьметься розробити, його, найімовірніше, не можна буде узгодити, тому що в Раді безпеки ООН перебуває ще Китай, який зможе його заблокувати”, — пояснив Божко.
Погіршує ситуацію і брак підтримки ідеї виключити Росію з ООН і в самій Європі. Але в цьому випадку дипломати можуть піти іншим шляхом, вважають експерти.
“Я б просто визначив деякі цілі, як стратегічні, а деякі цілі — як тактичні. І йти step by step, через реалізацію тактичних цілей до стратегічних. Ми позначаємо, наприклад, мету виключення РФ з Радбезу ООН, але як тактичну, запускаємо процес, декларуємо позицію України, навколо неї консолідуємо міжнародну спільноту. Але як тактичну мету можемо ухвалити зараз тимчасово, наголошую, наприклад, не виключення, а призупинення членства Росії в Радбезі ООН”, — зазначив Буряченко.
Ідею призупинення членства Росії в Радбезі висловлював і голова Європейської Ради Шарль Мішель — у виступі на Генеральній асамблеї ООН. За його словами, Рада безпеки потребує реформування, бо один із її постійних членів зловживає правом вето.
Більшість вимог України до Росії цілком реально досягти, вважають експерти. Просто для деяких із них знадобиться більше часу.
Читайте також: 10-й пакет санкцій матиме більший вплив на Росію, — представник Швеції в ЄС
Раніше політолог Володимир Фесенко зазначив, що формула миру, запропонована президентом України Володимиром Зеленським, стосується не тільки припинення війни в Україні. Вона визначає принципи формування нової безпекової структури.