Санкції щодо “кривавих” російських алмазів: у чому полягають складнощі в їх запровадженні, розповів Несходовський

Ілюстративне фото: minval.az

Складнощі із запровадженням санкції щодо російських алмазів пов’язані з ідентифікацією їхнього походження. Про це сьогодні, 27 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів керівник аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів АНТС Ілля Несходовський.

“Тут треба розуміти, що якщо алмази не ідентифіковані, то, відповідно, санкції дуже складно вводити. А звідки вони — з Південної Африки чи з інших якихось регіонів? Якщо вони є тим паче в якихось виробах, якщо вони вже ограновані, якщо вони вже готові до того, щоб продаватися… Якщо ти не знаєш, звідки вони походять, то які санкції ти будеш запроваджувати, яким чином можна взагалі обмежувати, відстежувати… Тобто це перший крок, який необхідно обов’язково зробити в цьому напрямі, — ідентифікувати безпосередньо каміння й каміння не тільки в неограненому вигляді, а також те каміння, яке вже продають у готовому ограненому вигляді та у виробах. Чому? Тому що є велика ймовірність того, що, купуючи якийсь виріб із камінням, там, можливо, зокрема, і якась частина, або навіть, можливо, більша частина саме тих діамантів, які видобули в Росії, які вироблено в Росії”, — сказав Несходовський.

Він наголосив, що на основі такого відстеження і фіксації походження можна буде вводити санкції й обмежувати Кремль в отриманні доходів від цього бізнесу.

За словами експерта, зараз каміння з Росії отримує, зокрема, Бельгія. Вона й могла б допомогти визначати їхнє походження, вважає Несходовський.

Він зазначив, що зараз видають змішаний сертифікат, у якому не визначено, яка кількість каменів у виробі з яких країн. 

“І, як результат, людина, купуючи, фактично фінансує, зокрема, цю війну… Просто необхідно відповідним чином це врегулювати, створити певну нормативну базу й потім уже фіксувати так, щоб у виробах про походження каміння було вказано”, — сказав Несходовський.

За його словами, практично неможливо визначити походження алмазів невеликої кількості карат, коли вони вже в готових виробах. Таким чином, Індія може купувати російські алмази, піддавати істотній обробці та імпортувати. 

“Як на мене, тут більше перекривається канал через Європу. Бельгія — світовий виробник діамантів з алмазів. І, відповідно, це дає можливість, якщо сама Бельгія погоджується, скажімо, на те, щоб ідентифікувати, то вже, відповідно, вже буде певний плюс”, — вважає Несходовський.

Він також нагадав, що Бельгія, яка дуже сильно залежить від російських алмазів, постійно категорично протестує проти будь-яких санкцій у цьому напрямку.

Читайте також: G7 можуть запровадити санкції проти російських алмазів — імовірність оцінила аналітикиня

Раніше виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин зазначив, що на даному етапі є дві великі поки що непідсанкційні галузі РФ: атомна й алмазна. Він прогнозує, що 11-й пакет санкцій ЄС проти Росії буде спрямований на закриття лазівок для обходу вже введених обмежень, на посилення контролю.

Прямий ефір