Євросоюз планує запровадити спеціальну систему, яка дозволить відстежувати експорт алмазів із Росії. Головною метою західних санкцій є скорочення надходжень до російського бюджету. Прибуток від продажу алмазів становить значну статтю доходів держскарбниці федерації. Так, експорт необроблених алмазів у 2021 році приніс федерації 4 млрд доларів, передає FREEДОМ.
За словами прем’єр-міністра Бельгії Олександра де Кроо, реальний ефект від таких обмежень буде лише в тому випадку, якщо вдасться заборонити і експорт алмазів, і їхнє перемаркування в третіх країнах. Примітно, що Бельгія — один із найбільших імпортерів алмазів у Євросоюзі.
“Ми хочемо позбавити західні ринки російських алмазів. Однак нинішньою прямою забороною російських алмазів ми цього не досягнемо”, — заявив Олександр де Кроо в інтерв’ю Financial Times.
Створення ефективного міжнародного механізму відстеження алмазів російського походження буде однією із тем обговорення на зустрічі лідерів країн G7. У саміті візьме участь і президент США Джо Байден, підтвердили у Білому домі. Як пише Reuters з посиланням на анонімних американських чиновників, “Велика сімка” також планує посилити нафтові та експортні обмеження проти Кремля.
“Очолюватимуть саміт Сполучені Штати. Це фактично передвиборчий візит Байдена і йому потрібні позитивні результати. Я думаю, тут він підтискатиме “сімку” до таких рішень, і ось тут ми можемо побачити якийсь позитивний результат”, — вважає дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
За інформацією Тhe Washington Post, Сполучені Штати та Євросоюз мають намір більш тісно координувати свої дії щодо заборони постачання різних груп товарів до Росії. Так, група економістів із Гарварду виявила розбіжності у західних санкціях. Така неузгодженість дає Москві можливість знаходити лазівки для постачання підсанційних товарів.
“Наприклад, елітні пральні машини, експорт яких заборонений ЄС, але не США, в деяких випадках містять мікрочіпи, які можуть бути вилучені для використання в російській військовій індустрії”, — йдеться в публікації The Washington Post.
За словами аналітиків, посилення контролю за постачанням електронних компонентів створить серйозні проблеми у виробництві російських високоточних ракет та інших сучасних систем озброєння, пише The Washington Post.
“ЄС має діяти рішучіше, навіть ціною дипломатичних наслідків. Було б розумно націлитись на компанії в Китаї, Ірані, Туреччині, Казахстані, Вірменії та інших країнах, які забезпечують російську армію. Південна Африка, яку США звинувачують у таємних постачаннях зброї та боєприпасів до Росії, також має бути ретельно перевірена”, — додали в Тhe Washington Post.
Цінова стеля на російську нафту та обмеження на експорт із Росії дизельного палива та інших нафтопродуктів, за словами аналітиків, стали найбільш ефективними антиросійськими санкціями на сьогоднішній день. У першому кварталі цього року Росія отримала від експорту нафти майже на третину менше грошей, ніж за три місяці 2022 року.
Нагадаємо, як розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, 11-й пакет санкцій ЄС проти Росії буде спрямований на закриття лазівок для обходу вже введених обмежень, на посилення контролю. На даному етапі є дві великі поки непідсанкційні галузі країни-агресора: атомна та алмазна. Але щодо атомного бізнесу РФ компроміс швидко досягнутий не буде.
Читайте також: Санкції щодо “кривавих” російських алмазів: у чому складнощі у їх введенні, розповів Несходовський