Санкції проти “Росатома” не увійшли до 10-го пакету обмежень ЄС — чому вони необхідні (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bloomberg.com

Санкції проти державного монополіста Росії, “Росатому”, не потрапили до нового санкційного пакета ЄС, повідомляє Bloomberg. Український уряд продовжує наполягати на необхідності термінових обмежень проти “Росатому”, адже він приносить Кремлю кошти на війну, а його співробітники керують усіма процесами на окупованій Запорізькій АЕС в українському Енергодарі, інформує FREEДОМ.

Партнери України, зокрема Польща, висловили невдоволення відсутністю санкцій проти атомного сектору країни-агресора.

Відомо, що держкорпорація зараз будує 35 енергоблоків у 12 країнах. З них активно зводяться сім — в Індії, Бангладеш, Туреччині, Китаї та самій Росії. І це не зовсім бізнес-проєкти, а інструмент для уникнення санкцій і важіль політичного тиску, кажуть експерти.

“Росатом” не тільки будує, а й намагається забрати те, що раніше окупувала російська армія. У Службі безпеки України наголошують: мають усі докази того, що саме працівники “Росатому” сприяють незаконному під’єднанню Запорізької АЕС до російської енергосистеми, експлуатують українських працівників, тримають у заручниках навіть цілі їхні родини, намагаються легалізувати роботу Запорізької АЕС у Росії шляхом створення вигаданих компаній.

“Вони захопили 6 ядерних блоків, вони захопили наших людей, захопили керівництво станції. І ми справді хочемо, щоб деякі держави європейські, які досі не хочуть накладати санкції на “Росатом”, на його керівництво, на ядерну енергетику, щоб вони зрозуміли — за таке потрібно щонайменше впроваджувати санкції”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

При цьому доходи “Росатому” за останній рік зросли на 17%, повідомляє прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

А згідно з торговими даними Королівського інституту об’єднаних служб Великої Британії — продажі російського ядерного палива і технологій за кордон у 2022 році зросли на понад 20%. Усе це — фінансовий ресурс, щоб вести війну в Україні.

“Головні джерела фінансування війни мають бути перекриті. Насамперед це стосується російської нафти й атомної енергетики. На жаль, ворог продовжує на цьому заробляти. Минулого року експорт російських товарів збільшився майже на 10%. Дохід “Росатому” зріс на 17%. На кожному доларі, що йде в російський бюджет, кров українців. І це потрібно пам’ятати всім, хто торгує з Росією”, — наголосив глава українського уряду.

Раніше Україна запровадила економічні санкції щодо “Росатому” і ще 199 компаній, що входять до її структури. Обмежувальні заходи діятимуть пів століття. Київ розриває всі зв’язки з російською атомною енергетикою і вже знаходить альтернативи на ринках.

“Українська атомна енергетика зробила колосальний ривок для подолання залежності від російських постачальників твелів. “Енергоатом” розірвав контракт із компанією Російської Федерації та перейшов на паливні збірки американської компанії Westinghouse”, — заявив Денис Шмигаль.

Польща незадоволена новим 10-м санкційним пакетом, тому що туди не ввійшли алмази й “Росатом”, заявив посол Польщі в Євросоюзі Анджей Садось.

“Росатом” потрібно якнайшвидше позбавити доходів, адже навіть країни-члени НАТО, включно з Болгарією, Чехією, Угорщиною та Словаччиною, пише Bloomberg, продовжували закуповувати пальне “Росатому” в 2022-му, на тлі прохань Києва припинити торгівлю.

“Щоразу, коли кремлівський ядерний гігант ПАТ “Росатом” погоджується побудувати новий реактор, він отримує грошові потоки й політичний вплив потенційно на десятиліття вперед. Атомна торгівля створює тривалі відносини. Це передбачає великі початкові витрати, тому Росія зазвичай надає кредит і довгострокові угоди з обслуговування заводів, навчання їхніх операторів і поповнення палива. Таке фінансове і технічне співробітництво також може зміцнити дипломатичні зв’язки”, — йдеться у статті Bloomberg.

Посол України в ЄС Всеволод Ченцов заявив, що в пакеті або в межах інших санкцій ЄС мають передбачити обмеження хоча б проти високопосадовців у цьому секторі. Українські дипломати й Брюссель працюють над єдиною позицією, щоб першим кроком став якийсь “чорний список” для топменеджменту російського монополіста.

Читайте також: 10-й пакет санкцій проти РФ: які сфери економіки опиняться під ударом (ВІДЕО)

Прямий ефір