Рада ЄС затвердила 14-й пакет санкцій щодо Росії. Економічні та індивідуальні обмеження спрямовані на ключові сектори російської економіки, такі як енергетика, фінанси і торгівля. Під санкції потрапили 116 фізичних і юридичних осіб із РФ. Євросоюз також включив до нового пакету обмежень 61 фірму з Росії, Китаю, Об’єднаних Арабських Еміратів і Туреччини. Про те, як затверджували 14-й пакет санкцій, розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
Довгоочікуване обмеження щодо імпортного російського скрапленого газу було введено сьогодні, 24 червня, Радою ЄС.
Обговорення тривали досить довго, у кожної країни був свій інтерес, але досягти компромісу все ж таки вдалося: газ з Євросоюзу не надходитиме до третіх країн.
“14-й пакет санкцій демонструє нашу єдність у підтримці України і прагненні обмежити злочинну діяльність Росії проти українців, включно із зусиллями з обходу заходів ЄС”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Під удар санкцій потрапили енергетичний центр Росії і так званий тіньовий флот – судна, які країна-агресор використовує для транспортування нафти та її нелегального продажу. Тепер їх не зможуть обслуговувати в європейських портах, а європейські компанії не будуть з ними працювати.
Санкції було поширено й на додаткові 116 юридичних і фізичних осіб, включно з табором “Артек”, який, на думку ЄС, бере участь у так званому перенавчанні викрадених українських дітей, а також фондом, пов’язаним із керівником адміністрації Чечні Рамзаном Кадировим.
Євросоюз також побоюється політичного впливу Кремля, який може здійснювати свою політику через проксі-організації.
Тому європейським політичним партіям, громадським організаціям, аналітичним центрам було заборонено отримувати фінансування з Росії або від її проксі-організацій.
До списку санкцій входять російські співаки Шаман і Поліна Гагаріна, актор Іван Охлобистін, мати Рамзана Кадирова — Аймана, і медійник Арам Габрелянов. Усі ці люди мали зв’язки з агресією проти України: хтось брав участь у “перевихованні” українських дітей під російську пропаганду, хтось був активним у медіа, як-от Арам Габрелянов, який займався підривною діяльністю та поширенням фейків задовго до 2014 року, ще до початку російської агресії.
Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба виступив перед учасниками зустрічі і подякував їм за новий пакет санкцій, а також нагадав, що Україна, як і раніше, потребує нових систем протиповітряної оборони, зокрема, систем Patriot. Але, звісно, підійдуть й інші сучасні системи ППО.
“Окремо я наголосив на необхідності прискорення постачання військової допомоги, особливо протиповітряної оборони, а також збільшення виробництва оборонної промисловості. Ми можемо і повинні перемогти російську агресію на українській землі, щоб забезпечити довгостроковий мир і стабільність у всій Європі”, — заявив Дмитро Кулеба.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель напередодні зустрічі високо оцінив зусилля України щодо досягнення миру. Зокрема, він говорив про Глобальний саміт миру у Швейцарії (15-16 червня).
Контрастом до Саміту миру виступила поїздка “президента” Росії Володимира Путіна до Північної Кореї, де він активно займався пошуком боєприпасів і шляхів збільшення виробництва зброї.
Росія продовжує політику мілітаризації, тому, на думку Борреля, Євросоюзу варто якнайшвидше почати використовувати відсоток від заморожених російських активів для купівлі зброї для України.
Так, перші майже 1,5 млрд євро з 2,5 млрд — надійдуть уже наступного тижня.
“У Швейцарії було відкрито дипломатичний шлях, а відповідь Путіна — його поїздки до Північної Кореї і всюди, де він може отримати зброю. Путін явно готуються до довгої війни. З нашого боку повинен продовжувати працювати дипломатичний шлях, але ми повинні збільшити нашу підтримку України. У нас є ці доходи від заморожених активів, і ми повинні шукати спосіб їх використання, уникаючи будь-яких блокувань”, — упевнений глава європейської дипломатії.
Зустріч Ради ЄС триває. На порядку денному не тільки обговорення 14-го пакета санкцій, але також розглядаються питання гарантій безпеки Україні з боку Європейського Союзу.
Читайте також: Майже 1,5 млрд євро виділить ЄС на військову допомогу Україні