Ситуація в Грузії останніми тижнями залишається вкрай напруженою, особливо на тлі запровадження Сполученими Штатами Америки санкцій проти проросійського грузинського олігарха Бідзіни Іванішвілі, засновника партії влади “Грузинська мрія”. Ці санкції стали значущою подією, що торкнулася особистих активів Іванішвілі, який, згідно з даними Forbes, є одним із найбагатших людей Грузії. Про це сьогодні, 28 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів старший науковий співробітник Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії Шота Утіашвілі.
Для Іванішвілі запроваджені США фінансові санкції досить болючі. За даними Forbes, його статки становлять 7,5 млрд доларів, які здебільшого перебувають на рахунках у західних банках. Можна припустити, що більшість цих грошей уже заморожені внаслідок санкцій.
“Коли запроваджуються санкції проти поліцейських і суддів, у яких грошей у західних банках немає — це має більш символічне значення. А для Іванішвілі в цьому є величезне практичне значення. Ми знаємо, наскільки він жадібний, і наскільки він дбає про свої гроші. Тож це дуже важливий крок“, — зазначив експерт.
Важливість санкцій полягає не тільки у фінансових наслідках для проросійського грузинського олігарха, а й у політичній реакції на них у Грузії.
“Іванішвілі говорив своїм прихильникам, що США не наважаться на ухвалення санкцій, що у нього є якісь зв’язки. І все це виявилося брехнею. Зараз риторика змінилася, почали говорити про те, що новообраний президент США Дональд Трамп скасує санкції після своєї інавгурації 20 січня 2025 року. Але це звучить дедалі менш переконливо, тому що на інавгурацію Трампа вже запрошена [легітимний прозахідний президент Грузії] Саломе Зурабішвілі, а не ставленик Іванішвілі (14 грудня парламент Грузії обрав новим президентом колишнього футболіста Михаїла Кавелашвілі, — ред.)“, — розповів Утіашвілі.
Ключовим моментом є протести, які стають дедалі масовішими. Це безпосередньо впливає на політичну та економічну ситуацію в країні.
“Ми бачимо дедалі більше відставок в уряді. Після новорічних свят очікуються економічні результати протестів і заморожування відносин із Заходом. Політична криза збільшиться і до неї додасться економічна. Погіршення ситуації, яке може статися в лютому-березні, поставить “Грузинську мрію” перед величезними проблемами, подолати які у неї не буде жодних ресурсів. І фінансові санкції проти Іванішвілі додають дуже важливий компонент до цього кризового коктейлю“, — резюмував Шота Утіашвілі.
Читайте також: Протести, санкції проти Іванішвілі, план дій опозиції: що відбувається в Грузії (ВІДЕО)
Нагадаємо, проти проросійського керівництва Грузії, зокрема засновника партії влади “Грузинська мрія” олігарха Бідзіни Іванішвілі запровадили санкції низка країн — серед них США та Україна. Багато політиків закликають наслідувати цей приклад і Європейський Союз.
Читайте також: Не виключено, що Кремль шантажує Іванішвілі — думка Читадзе