Вашингтон запровадив санкції щодо олігарха і почесного голови партії “Грузинська мрія” Бідзіни Іванішвілі, повідомили в Міністерстві фінансів США. Його звинуватили в діях, вчинених прямо чи опосередковано в інтересах країни-агресора — Росії. Тепер усі активи Іванішвілі на території Сполучених Штатів або під контролем американських громадян будуть заморожені, інформує FREEДОМ.
На вулицях Тбілісі тривають багатотисячні мітинги. Протестувальники вимагають проведення нових парламентських виборів.
Опозиція презентувала план опору. Крім акцій протесту і судових позовів, він передбачає обмеження щодо грузинських чиновників.
“Багато людей не до кінця розуміють що означають фінансові санкції. Фінансові санкції, накладені Штатами або Європою, обов’язкові до виконання грузинськими банками. Це не означає, що коли накладаються фінансові санкції, то в тебе, якщо є рахунки в американських або в європейських банках, вони будуть заморожені. Самі грузинські банки відмовляться обслуговувати ці рахунки і заморозять їх навіть у національній валюті”, — пояснив член політради “Єдиного національного руху” Грузії, ексміністр оборони Грузії Дмитро Шашкін.
Сполучені Штати вже заборонили видачу віз двом десяткам чиновників і політиків, причетних до антидемократичних процесів у Грузії.
Нещодавно до санкційного списку потрапили міністр внутрішніх справ Грузії Вахтанг Гомелаурі та заступник керівника департаменту МВС Мірза Кезевадзе.
27 грудня в Міністерстві фінансів США оголосили про обмеження щодо олігарха, засновника і почесного голови “Грузинської мрії” Бідзіни Іванішвілі та пов’язаних із ним бізнесів. В опозиції саме його називають тіньовим главою нинішнього уряду, який несе відповідальність за зрив євроінтеграції та силовий розгін протестувальників.
“Він і його партія мають бути притягнуті до відповідальності за те, що ведуть Грузію шляхом до автократії та віддаляють її від трансатлантичного майбутнього, на яке прагне й заслуговує грузинський народ”, — заявив голова комітету в закордонних справах Палати представників США Майкл Маккол.
Запровадження санкцій привітали глави МЗС Латвії, Литви та Естонії. Президент України Володимир Зеленський закликав країни Європи наслідувати приклад США.
“Іванішвілі є фактичним правителем у Тбілісі сьогодні і робить усе, щоб здати Грузію під контроль Путіна. Втрата будь-якої країни в нашому регіоні, руйнування демократії для одного народу і поширення злочинного російського впливу створюють небезпеку для всього регіону, для всіх народів… Ми закликаємо всіх європейських партнерів, усіх партнерів у світі, які цінують нормальне життя і свободу народів, застосувати саме такі санкції проти Іванішвілі, щоб він усвідомив, яка ціна за знищення незалежності своєї країни і приниження грузинського народу”, — написав Зеленський у соцмережі Х.
Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе санкції США назвав “нагородою” Іванішвілі за нібито захист інтересів Грузії. І додав, що для нього нічого суттєво не зміниться, адже Іванішвілі вже три роки фактично перебуває під американськими обмеженнями.
Експерти ж вважають, що санкції можуть завдати істотної шкоди грузинському правлячому режиму.
“Ми очікуємо що політична криза тільки збільшиться, додасться економічна криза. А ось уже після Нового року, у лютому-березні, напевно, хоча цього, звісно, ніхто передбачити не може, “Грузинська мрія” стоятиме перед величезною кризою, подолати яку в них не буде жодних ресурсів. І якраз ці фінансові санкції проти Іванішвілі додають дуже важливий компонент до цього кризового коктейлю”, — прокоментував старший науковий співробітник Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії Шота Утіашвілі.
Грузинська влада розраховує, що тиск з боку Сполучених Штатів припиниться після інавгурації новообраного лідера США Дональда Трампа. Однак на церемонію інавгурації до Вашингтона запросили не Кавелашвілі, а чинну президентку Грузії Саломе Зурабішвілі.
Читайте також: Санкції проти олігарха Іванішвілі прискорюють політичну кризу в Грузії, — Утіашвілі
Як повідомлялося раніше, Україна ввела санкції проти проросійської влади Грузії на початку грудня.
Нагадаємо, 28 грудня прихильники євроінтеграції Грузії вийшли на вулиці та вишикувалися в живий ланцюг.