Проти деяких російських банків санкції було запроваджено ще 2022 року. Після того, як під санкції потрапив “Сбербанк” Росії, який здійснював основну кількість міжнародних розрахунків, банківські операції стали виконуватися через “Газпромбанк”, для якого країни Заходу зробили виняток. Коли ЄС чи США оголошували, що планують запровадити санкції проти якогось банку, у РФ до цього готувалися, проте обмеження для “Газпромбанку” було запроваджено несподівано, без попередження. Про це сьогодні, 25 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав економічний оглядач Ілля Несходовський.
Він зауважив, що з моменту введення санкцій проти багатьох російських банків, “Газпромбанк” досить суттєво наростив свої обсяги, адже більшість російських компаній, які здійснювали міжнародні розрахунки, перейшли саме до цієї установи.
“Всі розрахунки за російський газ, Європа продовжує купувати російський газ як трубопровідний, так і зріджений, здійснювалися через “Газпромбанк”. Також через “Газпромбанк” здійснювалися розрахунки за нафту, яку отримували Китай та інші країни. І, відповідно, “Газпромбанк” зосередив у собі величезну кількість міжнародних розрахунків”, — розповів Несходовський.
За його словами, коли санкції вводять після попереджень, то ефект від них мінімальний, оскільки компанії або банки можуть підготуватися до майбутніх обмежень.
“Вони готуються до того, щоб здійснювати свої розрахунки через якісь прокладки, відкривають їх в інших країнах, ускладнюють розрахунки. У цьому випадку санкції проти “Газпромбанку” були введені без попередження, так само як і проти Московської біржі Сполучені Штати Америки ввели санкції. Відповідно, зараз розрахунки, як мінімум на місяць, точно припиняться, — зауважив експерт.
Експерт звернув увагу, що США таки не ввели санкції проти абсолютно всієї банківської системи.
“Тобто якісь дрібні, але не в таких обсягах, обороти залишаться. Якщо вони знову ж таки підійматимуться, ці банки, яким залишена можливість розрахунків, відповідно, їм повністю обмежать ті розрахунки. Тут ще треба розуміти, що “Газпромбанк” здійснює ще таку псевдооперацію: коли Путін ще 2022 року заборонив приймати розрахунки в доларах, то для того, щоб виконати це абсолютно бездарне та дурне рішення, почали малювати таку схему — начебто як європейські компанії приставляють гроші “Газпромбанку”, а він обмінює долари на рублі й, відповідно, вже рублі надходять до Росії. А тепер, оскільки відсутній банк, який це може зробити, можна сказати, що розрахунки за газ зупиняться на досить довгий час, як мінімум на місяць-два”, — констатував Несходовський.
Читайте також: Російський “Газпромбанк” потрапив під санкції: наслідки для російської економіки зазначив Савченко
Нагадаємо, дев’ять країн припинили обслуговувати карти російського “Газпромбанку” після розширення американських санкцій. Серед них — Угорщина, В’єтнам, Німеччина, Казахстан, Катар, Туреччина, Об’єднані Арабські Емірати та Таїланд.