15 пакетів санкцій проти Росії та її союзників уже запровадив Євросоюз. Приблизно стільки ж пакетів обмежень застосували й США. Але разом з тим все одно російські ракети та дрони виробляються з використанням великої кількості західних компонентів. Це відбувається тому, що санкції не можуть закрити всі “лазівки” одночасно. Водночас санкції значно здорожчують для Росії виробництво озброєнь і за фактом РФ виготовляє озброєння менше, ніж могла б до введення обмежень. Про це сьогодні, 5 січня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів економіст компанії Ukraine Economic Outlook Адріан Пантюхов.
“Сама суть санкцій полягає в тому, що ними не можна закрити одночасно всі “лазівки”, тому що до того, як санкції запроваджуються, цих “лазівок” просто не існує. Обхід санкцій якраз і передбачає, що для того, щоб пройти певні обмеження, шукається обхідний шлях через 234 особи. Це дуже здорожує весь процес купівлі, ускладнює логістику, але, однак, усе-таки дає змогу РФ отримувати компоненти для виробництва своїх озброєнь”, — розповів економіст.
За його словами, насправді дуже складно говорити про те, що санкції не працюють.
“Зараз ми живемо в ситуації, коли Росія досі отримує компоненти для ракет, досі може їх виробляти, але ми не знаємо, який би був вигляд реальності в тому випадку, якби санкцій не було взагалі. Санкції здорожчують виробництво озброєнь. Тому що раніше компоненти закуповували напряму і це обходилося в одну суму. Кожен наступний пакет санкцій робить цей процес проблематичним, ризиковим для партнерів, і вони просять більше грошей. Також подовжуються шляхи постачання, що ускладнює і процес логістики. Тому зараз РФ може, наприклад, виробляти 100 ракет на місяць. Але потенційно без санкцій це число могло бути набагато більшим”, — пояснив гість ефіру.
Він нагадав, що зараз міжнародні партнери починають працювати над вторинними санкціями, ускладнюють для тих компаній, які через дві-три-чотири країни планували перепродавати компоненти в бік Росії.
“Наприклад, за останні пів року можемо бачити, як китайські банки починають запитувати у РФ набагато більші відсотки. Крім того, вони запроваджують дуже жорсткі перевірки самих контрагентів, це призводить до того, що замість одного тижня саме постачання може затягнутися на місяці. Тому можна констатувати — санкції працюють. Але, можливо, не так добре, як хотілося. Але в цьому випадку нехай ці санкції будуть такими, як є, ніж якби їх не було зовсім. Тому, звісно, потрібно посилювати санкції, особливо вторинні, щоб ускладнювати процес постачання і виробництва озброєння, робити його дуже болючим і чутливим. Щоб РФ одна ракета обходилася якомога дорожче. Але повністю прикрити цей шлях, на жаль, не можна”, — констатував Пантюхов.
Читайте також: Санкції проти РФ працюють, необхідно зробити їх більш ефективними, — Сибіга