Західні санкції щодо РФ за розв’язану проти України війну працюють, попри спроби обходу санкційного тиску. Вони призводять до серйозного дефіциту держбюджету Росії. Про це сьогодні, 20 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Так він прокоментував інформацію, що проти країни-агресорки ввели вже найбільшу кількість санкцій в історії — 11 458 обмежень. Як загалом проти держави, так і щодо фізичних осіб, близьких Кремлю бізнесменів. Попри всі спроби Москви заявляти, що санкції не ефективні, у США вважають їх найефективнішим способом змусити Росію не просто заплатити за війну, а й зупинити її.
“Сказати, що санкції не діють, — це неправда. Найбільш чітким індикатором цих процесів є ситуація з російським федеральним бюджетом. 2022 рік росіяни верстали 2021 року, коли формували бюджет, із профіцитом у три трлн російських рублів. За результатами 2022 року вони вийшли на дефіцит у розмірі 3,2 трлн. І це при тому, що в лютому розпочалася агресія, яка призвела до того, що запроваджували досить жорсткі обмеження”, — каже Пендзин.
Економіст додав, що в листопаді 2022 року ПАТ “Газмпром” одноразово заплатив досить велику суму — 1 трлн рублів — одноразовим платежем, і все одно дефіцит становив 3,2 трлн.
“2023 рік росіяни зверстали з дефіцитом у 3 трлн, але за січень було досягнуто дефіциту в 1,8 трлн, а за січень-лютий дефіцит становив 2,6 трлн. Що, за великим рахунком, — понад 70% від того дефіциту, закладеного протягом цілого 2023 року. І лютий на 15% було скорочено бюджетні видатки. Тому фактично можна сказати, що санкційний тиск досить серйозний, що б там не говорили”, — повідомив Пендзин.
І це при тому, зазначив економіст, що насправді існує досить велика система обходу санкцій.
“У лютому минулого року було заарештовано активи Центробанку Росії. Тоді говорилося, що цих активів 350 млрд дол. Але, за даними Міністерства фінансів США, на сьогодні виявлено всього лише 34 млрд, інші активи зараз перебувають у пошуку. Те ж саме стосується грошей російських олігархів, які формально були задекларовані на 120-130 млрд дол., а фактично на сьогодні виявлено трохи більше 20. Загальний обсяг на сьогодні виявлених і заморожених активів становить 56 млрд лише”, — розповів Олег Пендзин.
Читайте також: Прискорення інфляції у квітні, долар по 100 рублів у серпні: прогноз для РФ дав економіст