Санкційний тиск на РФ посилюється — ЄС готує нові обмеження: деталі (ВІДЕО)

Ілюстрація: mind.ua

Україна передала Європейській комісії пропозиції щодо застосування нових санкцій проти Росії. Йдеться про секторальні та персональні обмежувальні заходи, які не увійшли до 12-го пакету. Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква. За його словами, під час нещодавньої зустрічі президент України Володимир Зеленський та очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уже обговорили нові обмежувальні заходи щодо країни-агресора, інформує FREEДОМ.

За даними видання Bloomberg, сукупний ефект від ухваленого 12-го пакета санкцій ЄС скоротить торгівлю з Росією більш ніж на 5 млрд доларів. Серед обмежень — заборона на експорт до РФ верстатів, хімікатів, літієвих батарей і двигунів для безпілотників.

Крім того, Європейський Союз розширив перелік фізичних та юридичних осіб, які потрапили під санкції. Опинився під забороною і найбільш прибутковий у Росії алмазний ринок.

“У 12-му пакеті ми висуваємо низку економічних та індивідуальних обмежувальних заходів, які ще більше послаблять російську військову машину. Наш посил зрозумілий, як я вже заявляв, коли очолював неформальну Раду в закордонних справах у Києві: ми залишаємося непохитними в нашій прихильності до України та продовжуватимемо підтримувати її боротьбу за свободу і суверенітет”, — зазначив верховний представник ЄС із зовнішньої політики і безпеки Жозеп Боррель.

Своєю чергою, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив вдячність за черговий пакет обмежень ЄС проти Росії. Зокрема й за посилення секторальних санкцій — поетапну заборону на російську металургію та дорогоцінне каміння.

“Знешкодження російської військової машини — вірний шлях до миру і безпеки в Європі. Своєчасне посилення секторальних санкцій, включно з поетапною забороною на російські алмази, металургію та інші розширені заборони”, — акцентував Кулеба.

“Діамантові” санкції Євросоюзу і країн G7 набувають чинності 1 січня. На початковому етапі обмеження стосуватимуться саме прямого імпорту необроблених алмазів із Росії. Але потім у два етапи, з березня і вересня 2024 року, в Антверпені запрацює система відстеження вже оброблених каменів. І саме ці дати стануть початком реальної дії обмежень, вважають експерти.

“Нарізка і полірування відбувається не в Росії, а в Індії. І коли російські діаманти обробляються і поліруються в Індії, то розглядаються, наприклад, митницею США як індійські діаманти, тому можуть вільно надходити на ринки”, — пояснив дослідник інституту Міжнародної служби інформації про світ Ганс Меркет.

Саме в Індії, у місті Сурат, ріжуть і полірують до 95% усіх алмазів у світі. Це — зайнятість для пів мільйона людей.

Коли Захід відключив Росію від міжнародної платіжної системи SWIFT у березні 2022 року, а США, Канада і Велика Британія ввели перші санкції проти російських алмазів, співпрацювати з Росією деяким індійським компаніям стало набагато складніше.

За даними профспілки працівників алмазної промисловості індійського штату Гуджарат, через санкції проти РФ роботу там уже втратили до 50 тис. осіб.

“Ми можемо тільки молитися Богу, щоб війна закінчилася. Якщо війна не закінчиться, не уявляємо, наскільки погані будуть справи найближчим часом”, — сказав голова профспілки працівників алмазної промисловості Бхавеш Танк.

Алмази приносять бюджету Росії 4,5 млрд євро на рік. Це найприбутковіша зі статей російського експорту, яка потрапила під санкції Євросоюзу.

Читайте також: Алмази, нафта та інші “больові точки”: експерти пояснили принцип 12-го пакета санкцій проти РФ

Нагадаємо, Європейський Союз опублікував список фізичних і юридичних осіб, які потрапили до 12-го пакету санкцій проти Росії за сприяння у війні проти України. У переліку — військові, чиновники, підприємства оборонної сфери, приватні військові компанії.

Прямий ефір