Санду перемагає на президентських виборах у Молдові — включення з Кишинева (ВІДЕО)

Мая Санду. Фото: ap.org

У Молдові напередодні відбувся другий тур президентських виборів. Опрацьовано 99,82% протоколів. За попередніми результатами, представник Партії соціалістів Олександр Стояногло набирає 44,6% голосів, чинна президентка Мая Санду — 55,4%. Москва намагалася всіляко втручатися у виборчі процеси в Молдові, повідомляє кореспондентка FREEДОМ Лариса Петрук із Кишинева.

Зараз Центральна виборча комісія Молдови закінчує підрахунок голосів другого туру виборів президента. На даний момент опрацьовано 99,82% протоколів.

FREEДОМ учора опитав жителів Кишинева на виборчих дільницях, з яким настроєм вони йшли на вибори та за яким принципом обирали з двох кандидатів.

  • Олексій: Громадянський обов’язок. Треба не тільки свої права мати, але й обов’язки. Ми хочемо в Європу, тому що там цивілізований світ весь. Там наше майбутнє, там мир і майбутнє наших дітей. У мене ось є донька, їй два рочки. Хочу, щоб вона вже, коли виросла, вже побачила, що така ось цивілізація, Європа.
  • Анжеліна: Треба йти на вибори, тому що треба віддати свій голос й потім вимагати. Якщо ти не йдеш, нічого не просиш, нічого не голосуєш, ні за когось, як ти можеш просити в когось? Там не дали, там не дали. Ми йдемо на вибори заради стабільності, заради майбутнього.
  • Наталі: Я прийшла проголосувати, тому що я живу в Молдові, я громадянка Молдови, і я думаю, що це дуже важливо для майбутнього Молдови, для таких змін, як нове життя. І Молдова може бути в Європейському Союзі. Чому б і ні?

Кремль грубо втручався в президентські вибори в Молдові. Зовнішнє втручання в демократичні процеси тут почалося ще влітку. Тоді стало відомо, що напередодні першого туру президентських виборів і референдуму про вступ країни до Євросоюзу в Молдові було створено так звану мережу Шора.

“Ілан Шор — це проросійський олігарх-утікач. За допомогою нього були підкуплені сотні тисяч людей у Молдові. Так звана мережа налічувала безліч агентів. Ці люди отримували гроші, так звану зарплату, через картки одного з російських банків, що примітно, перевести в готівку їх можна було тільки на території невизнаного Придністров’я. Ці люди займалися всередині Молдови проросійською агітацією, ходили на мітинги та власне поширювали прокремлівські наративи. Головною метою створення цієї мережі Шора було зірвати референдум щодо вступу країни до Євросоюзу, який, нагадаю, відбувся того самого дня, що й перший тур президентських виборів 20 жовтня”, — сказала Петрук.

За інформацією офіційного Кишинева, Москва витратила на створення цієї мережі близько 100 млн євро. Втручання Кремля відчувалося 20 жовтня на першому турі президентських виборів і референдумі. І під час другого туру також Москва не полишала спроб вплинути на демократичні процеси в Молдові. Наприклад, на мосту між територією, підконтрольною Кишиневу, і підконтрольною Тирасполю, утворився величезний затор. У Кишиневі заявляли про масове підвезення виборців із невизнаного Придністров’я. На мосту перебував чоловік із коробкою, у якій імовірно була вибухівка. На місці працювали спецпризначенці, міст перекрили, однак у людей була можливість переходити його пішки.

Крім того, як повідомляють у Кишиневі, Москва займалася масовим доправленням громадян Молдови з Росії на виборчі дільниці в Азербайджані, у Білорусі та в Туреччині.

“І також були порушення всередині країни. Про кілька сотень заявляла вчора поліція. Думаю, що сьогодні будуть більш детальні цифри — це і спроби підкупу і, звичайно ж, фотографування бюлетенів, незаконна агітація в день виборів”, — сказала Петрук.

Про те, що відбувалося на дільницях за кордоном, розповіла голова Центральної виборчої комісії Молдови Анжеліка Караман.

“Деякі дільниці не працювали повноцінно. Були випадки, коли повідомляли про мінування. Йдеться про шість дільниць за кордоном. Проте з часом роботу дільниць було відновлено. Виборці без проблем могли продовжувати голосування”, — сказала вона.

Загалом можна сказати, що вибори відбулися й перемогла на них чинна лідерка держави Мая Санду.

Читайте також: У Молдові закрилися виборчі дільниці: як пройшов другий тур виборів президента — деталі з Кишинева

Нагадаємо, перший тур президентських виборів відбувся 20 жовтня. З 11 кандидатів на пост глави держави до другого туру вийшли чинна президентка Мая Санду (42,5% голосів у першому турі) і колишній генеральний прокурор Молдови, кандидат від Партії соціалістів Олександр Стояногло (26%).

Також 20 жовтня проходив референдум про вступ Молдови до Європейського Союзу. Європейський курс підтримали 50,46% виборців. Результати референдуму будуть зафіксовані в Конституції Молдови.

Прямий ефір