“Самоволки” та дезертирство: росіяни більше не хочуть воювати за Путіна (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua.tv

До російських військових судів надійшло понад 2900 справ проти контрактників і мобілізованих за статтями кримінального кодексу РФ про самовільне залишення частини, невиконання наказу та дезертирство. Число таких справ з кожним місяцем зростає, охочих помирати за Путіна в Росії дедалі менше, інформує FREEДОМ.

Тепер за самовільне залишення частини Росії можна отримати не п’ять, а десять років позбавлення волі. За чотири місяці 2023 року до російських судів надійшло більше справ про “самоволку”, ніж за попередній рік — зараз їх понад тисячу. Значна частина вироків у справах залишення частини — це умовні терміни. У таких рішеннях судді іноді прямо пишуть, що лишають підсудного на волі, щоб відправити його на війну проти України. Під час першої хвилі мобілізації Кремль зіткнувся з негативною реакцією суспільства та навіть відкритими протестами. Передвиборна кампанія Путіна фактично вже розпочалася і поки влада змушена поповнювати масштабні втрати в армії гібридними методами.

“То ув’язнених, то іноземців, то просто контрактників-добровольців. І ми бачимо також, що влада підготувала законодавчі підстави для того, щоб у разі потреби можна було більш ефективно проводити мобілізацію. Влада зіткнулася з негативною реакцією з боку населення у відповідь на цю мобілізацію, хоча вона за великим рахунком не торкнулася якихось великих міст, де більш репрезентативно представлена думка населення, ніж окраїни, звідки Кремль, власне, і зіскребав цей людський ресурс”, — каже адвокат Микола Полозов.

Сісти до в’язниці в Росії на десять років можна і за 337 статтею кримінального кодексу — неявка на місце служби. За 11 місяців після початку мобілізації у військові суди Росії надійшло майже три тисячі таких справ. Більшість закінчилася обвинувальними вироками. За даними видання “Сибір.Реалії”, лідери за кількістю таких справ — Московська, Ростовська та Свердловська області. Дедалі більше російських військовослужбовців звертаються до правозахисників за юридичною допомогою із запитанням “як мені звільнитися з армії?”.

“Зростання йде експонентом. До вересня минулого року була лазівка: можна було заявити про свої переконання і на цій підставі звільнитися з військової служби. Не відмова від виконання наказу, а просто вимога звільнення — і це був хоч якийсь вихід для тих, хто не хоче воювати, але його перекрили у вересні, посиливши покарання. Поставили греблю: кілька місяців це стримувало, але потім прорвало, бо люди не хочуть воювати, вони хочуть потихеньку йти. Греблю починає розмивати”, — зазначив Сергій Кривенко, директор правозахисної групи “Громадянин. Армія. Право”, у публікації видання “Настоящее время”.

Російські військові дедалі частіше добровільно здаються у полон або переходять на бік України. Це доводить нещодавня спецоперація Головного управління розвідки Міноборони України. Російський пілот Максим Кузьмінов прилетів до України на військовому гелікоптері та передав його ЗСУ. Він назвав напад російської армії на Україну великою помилкою.

“У нас є підрозділи, які складаються з колишніх громадян Російської Федерації і навіть чинних громадян РФ, які засудили злочинну війну путінської Росії проти України і сьогодні зі зброєю в руках борються проти путінського режиму та за свободу та незалежність України”, — сказав представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.

Для тих російських військовослужбовців, які не хочуть стати військовими злочинцями та загинути в Україні, працює державний проєкт Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими “Хочу жити”. Завдяки цій програмі тисячі російських військових здалися в полон та зберегли собі життя.

Читайте також: Або в тюрму, або на війну: чому становище російських військовослужбовців гірше, ніж у кріпаків, розповів правозахисник

Прямий ефір