Самопроголошений перемовник і закінчення війни за 24 години: “мирні плани” Орбана і Трампа обговорили експерти

Віктор Орбан та Дональд Трамп. Фото: gettyimages.com

Відомий своєю проросійською позицією прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан продовжує “миротворче” турне, під час якого нібито збирає думки та висловлює свої міркування щодо прискорення закінчення війни РФ проти України.

Так, 8 липня Орбан приїхав до Пекіна на зустріч із китайським лідером Сі Цзіньпіном. До цього 5 липня він був у Москві, де проводив переговори з Путіним. А 2 липня вперше за 12 років відвідав Київ, де зустрічався з президентом України Володимиром Зеленським. 

Примітно, що своє турне Орбан розпочав наступного дня після того, як 1 липня Угорщина розпочала піврічне головування в Європейському Союзі. 

“Мирна місія” Орбана

За підсумками зустрічі з Сі Цзіньпіном 8 липня Віктор Орбан заявив, що Китай є “ключовим гравцем” для сприяння миру в Україні. Про це повідомляє Financial Times.

“Президент Сі сьогодні ясно дав зрозуміти, що Китай продовжить свої зусилля щодо відновлення миру. Ми не самі”, — написав угорський прем’єр на своїй сторінці у Facebook

А своєю поїздкою до Москви, за словами Орбана, він нібито намагається сприяти припиненню війни Росії проти України. Зі свого боку кремлівський диктатор Путін сказав, що готовий обговорити якісь нюанси “мирних пропозицій”. 

Лідери Європейського Союзу піддали різкій критиці поїздку Орбана до Путіна, наголосивши, що вона не є узгодженою і не відображає позицію Євросоюзу.

“Прем’єр-міністр Орбан не отримував від Ради ЄС жодного мандата на відвідування Москви. Позиція ЄС щодо агресивної війни Росії проти України відображена в багатьох висновках Європейської Ради. Ця позиція виключає офіційні контакти між ЄС і Путіним. Таким чином, угорський прем’єр-міністр не представляє ЄС у жодній формі”, — відреагував верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.

Голова Європейської ради Шарль Мішель також наголосив, що Угорщина як країна-голова ЄС не має мандата на взаємодію з Москвою.

“Європейська рада чітко визначила: Росія — агресор, Україна — жертва. Жодні дискусії про Україну не можуть вестися без України”, — написав Шарль Мішель у соцмережі Х.

На зустрічі з Орбаном у Москві Путін повторив свій ультиматум про можливість завершення війни тільки після того, як Україна виведе війська з частково окупованих Росією областей — Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької. 

“Ідеться не про “мир”, а про вигоду, і це величезна втрата для угорців і відносин Угорщини з союзниками. Поки Орбан не вимагатиме від Путіна припинити жорстоку війну на умовах, що поважають суверенітет і територіальну цілісність України, він не буде миротворцем”, — прокоментував посол США в Угорщині Девід Прессман.

Подібними візитами до Кремля Віктор Орбан кидає тінь не тільки на ЄС, але також і на НАТО, оскільки Угорщина — одна з країн-учасниць Альянсу. Генеральний секретар блоку Єнс Столтенберг висловив сподівання, що на саміті НАТО у Вашингтоні, який пройде з 9 до 11 липня, він матиме можливість обговорити візит угорського прем’єра до Росії.

“Звичайно, Віктор Орбан не представляє НАТО на цих зустрічах. Він представляє свою країну… Важливо, що всі союзники, зокрема й Угорщина, згодні з тим, що Росія — агресор, Росія несе відповідальність за війну, і територіальну цілісність та суверенітет України потрібно поважати”, — заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Перед поїздкою до Москви угорський прем’єр відвідав Київ. Там він запам’ятався своєю дивною пропозицією президенту України Володимиру Зеленському оголосити невідкладне припинення вогню. 

“Я попросив пана президента подумати про те, чи не можна вчинити трохи інакше: зупинити вогонь, а потім вести переговори з Росією, адже припинення вогню прискорило б темпи цих переговорів”, — вважає Віктор Орбан.

Орбан повідомив, що після візиту до Пекіна планує вирушити до Вашингтона. 

На думку аналітиків Інституту вивчення війни, прем’єр-міністр Угорщини прагне перемикнути увагу Заходу на можливі мирні переговори з РФ, щоб підірвати підтримку України.

“Заклики Орбана та інших до переговорів і українська формула миру – це різні зусилля з різними цілями. І Путін продемонстрував, що він не зацікавлений у будь-яких угодах, окрім капітуляції України”, — йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни.

Плани досягнення миру, які передбачають можливі поступки щодо українських територій, звучать не вперше. Так, наприкінці червня радники кандидата в президенти США Дональда Трампа представили своє бачення припинення війни Росії проти України.

Ідеться про те, що в разі перемоги Трампа на виборах, Вашингтон може зупинити постачання військової допомоги Україні, якщо та відмовиться від “мирних перемовин”, а Москву попередять, що будь-яка відмова від переговорів якраз навпаки — призведе до значного посилення оборонної підтримки Києва. При цьому план передбачає припинення вогню на основі фактичної лінії зіткнення. 

Сам Трамп неодноразово заявляв, що завершить війну РФ проти України за 24 години, якщо американці оберуть його президентом.

Під час дебатів із чинним президентом США Джо Байденом Дональд Трамп укотре заявив, що закінчить війну, якщо буде переобраний, але не озвучив жодної конкретики щодо того, як саме він збирається це зробити.

“Якщо в нього [Трампа] є така модель, ну, скажіть, хто буде проти? Усі хочуть завершити війну за добу, краще за годину. Але ми маємо те, що ми маємо. Якщо ідея в тому, щоб віддавати наші території, то це не нова ідея. Якщо ідея (Дональда Трампа, — ред.) віддати наші території — це погана ідея. Це не приведе до миру”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Для Києва принцип “жодних домовленостей про Україну без України” залишається непорушним. Цю тезу неодноразово озвучував президент Зеленський і західні союзники. 

На тлі розмов про “мир” і поступки Росія сьогодні, 8 липня, завдала цинічного масованого ракетного удару по Києву, Дніпру, Кривому Рогу, Покровську, Слов’янську та Краматорську. Понад 30 людей загинули, близько 150 — дістали поранення. У Києві під ударом, зокрема, опинилася найбільша дитяча лікарня України — “Охматдит”, де лікують тяжкохворих юних українців. 

“Миротворчі” прагнення Орбана і Трампа в оцінці експертів

Навіщо угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан вирушив у “миротворче” турне? Про що свідчать його заяви? Чи може він стати перемовником у війні Росії проти України? Чому кандидат у президенти США Дональд Трамп заговорив про завершення війни та що може ховатися за цими заявами? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
  • Олександр Левченко, посол України в Республіці Хорватія, Боснії та Герцеговині (2010-2017 рр.);
  • В’ячеслав Потапенко, керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень;
  • Ольга Брусиловська, завідувачка кафедри міжнародних відносин Одеського національного університету ім. Мечникова;
  • Олексій Буряченко, політолог;
  • Андрій Веселовський, дипломат, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень.

МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: У риториці Орбана немає “мирних пропозицій”

— Жодного “мирного плану”, звісно ж, в Орбана не існує, тому що це не план. Сказати, мовляв, негайно припиніть вогонь, залиште територію, окуповану Росією, за Росією і, відповідно, залиште надії на те, що РФ нестиме відповідальність за акт агресії, за війну, — це не “мирний план”.

Зараз Кремлю потрібні переговори для того, щоб піти від відповідальності як такої, і наростити ресурси для продовження війни проти України. Росія хоче використати цей час як оперативну паузу для насичення зони ведення бойових дій додатковими засобами та силами. 

Ще раз наголошую: у риториці Орбана немає жодних “мирних пропозицій”. І не потрібно навіть використовувати ці терміни стосовно таких пропозицій, які роблять суб’єкти, схожі на Орбана.

Користуючись статусом Угорщини як країни, що головує в Раді ЄС, Орбан хоче різко збільшити свої політичні амбіції та реалізувати їх. У його діях і заявах немає жодної європейської позиції. Європа не наділяла його мандатом. 

Настав час, коли Євросоюз має ухвалити для себе певні політичні та юридичні рішення. Ми бачили, що і Путін зробив відповідну заяву, і російська пропаганда представляла Орбана не як прем’єр-міністра Угорщини, а саме як країни що головує в ЄС. Це, я вважаю, прямий удар по репутації Європейського Союзу. 

Адже якщо держава, яка є невіднятною частиною ЄС, головує в ньому, і без згоди відповідних органів їде до Москви, що створює якісь неправдиві передумови якісь, — це потребує належної реакції. Хотілося б, щоб ця реакція була не тільки інформаційною. Потрібна хороша внутрішня дискусія.

В України є чітка позиція, її підтримує проукраїнська коаліція в повному обсязі, і, в цьому випадку, РФ не може диктувати жодних умов. Росія не може ультимативно вимагати закінчення війни на своїх умовах, не може залишатися на окупованих територіях, і головне — не може не нести відповідальність за воєнні злочини. 

Виступаючи поруч з Орбаном, Путін зробив дві взаємозаперечні заяви. Мені хотілося б, щоб на це звертали увагу. Перше: він каже, що війну потрібно негайно закінчити. Негайно. Але при цьому наступна його заява про те, що Україна зобов’язана “зі своїх територій вивести свої війська№. Наскільки адекватна ця людина? 

Єдиний автор війни — цей суб’єкт, на прізвище Путін. І він прямо говорить, що ми, Україна, повинні вивести свої війська зі своєї території, щоб Росія могла остаточно її захопити та вбити наших громадян. 

Усі заяви Дональда Трампа щодо завершення війни Росії проти України так чи інакше розраховані на внутрішню аудиторію. Вони мають виокремлювати його в протистоянні з кандидатом від Демократичної партії. Тому я б рекомендував спокійніше ставитися до цих заяв. 

Безумовно, політика Трампа, якщо він стане президентом США, буде дещо іншою, ніж усі думають. Чому? Дональд Трамп, як і будь-який інший лідер будь-якої іншої американської партії, зацікавлений у кількох важливих постулатах: глобальне лідерство США, підвищення рівня безпеки для Штатів, глобальне протистояння, всередині якого не можна програвати таким агресивним країнам, як Росія. 

Реальна політика Сполучених Штатів за того чи іншого президента буде зрозуміла в момент його інавгурації. Я згоден з думкою Володимира Зеленського про те, що не варто спекулювати на темі війни в момент внутрішньополітичної боротьби. Тому що це стосується життів українців, майбутнього України. 

Якщо у Трампа є такий план закінчення війни — нехай дасть його нам, щоб ми могли попередньо його оцінити й обговорити. 

ОЛЕКСАНДР ЛЕВЧЕНКО: За 24 години зупинити війну може тільки той, хто її почав

— Партія “Фідес”, яку очолює Орбан, є керівною в Угорщині. Міністр закордонних справ країни Петер Сійярто, відомий своїми аналогічними Орбану висловлюваннями, також є членом цієї політсили. Тож ми можемо сказати, що те, що говорить Орбан, — це позиція партії “Фідес”.

Угорський прем’єр закінчив юридичний факультет Будапештського університету і непогано орієнтується в міжнародному праві. При цьому його ініціативи та заяви про встановлення миру в Україні не відповідають міжнародно-правовому порядку. Угорщина є членом ООН, Ради Європи, ОБСЄ. Принципи цих міжнародних організацій засновані на суверенітеті держав, які є їхніми членами, непорушності кордонів, принципі засудження агресії. 

Усі принципи міжнародного права Орбан чомусь забув і заявляє: було б добре припинити стріляти на лінії фронту і почати домовлятися. Відверто прокремлівський наратив. Він укотре підтверджує реноме людини Кремля, яка фактично озвучує московські наративи.

Своїми “миротворчими” візитами та заявами угорський прем’єр також намагається збільшити свою вагу в Європі. Він організував свою партійну групу в Європарламенті. До неї увійшли ультраправі з Чехії, Австрії, можливо, будуть від Німеччини. Орбан починає грати свою роль лідера цієї групи й озвучувати наративи. Усі ці партії ультраправі, які фінансуються Кремлем. Очевидно, що ці партії підтримають Орбана в його “миротворчій” діяльності.

Також Віктор Орбан хоче показати угорському суспільству, що з ним рахуються, з ним зустрічаються, його приймають, з ним обговорюють якісь глобальні питання.

Що стосується заяв Дональда Трампа щодо плану закінчення війни, то це популістська риторика, тому що професійного підходу ми тут абсолютно не бачимо. Його радники мають розуміти прості речі. Протягом 24 годин може зупинити війну та сторона, яка її розпочала. 

Якщо Трамп виступає з тієї сторони, яка почала війну, тоді він дійсно може зупинити цю війну за 24 години. Якщо ж ні, то все це просто слова. Тому і президент України поцікавився деталями цього плану. Те, що цей план уже підтримує Путін, теж викликає в багатьох питання. У всякому разі, будемо далі спостерігати. 

В’ЯЧЕСЛАВ ПОТАПЕНКО: Заяви Трампа спрямовані на внутрішню аудиторію  

— На сьогодні для Трампа дуже важливо знайти розуміння у своєї аудиторії. Він хоче перемогти вдруге на виборах і стати президентом США. Відповідно, за аналітикою передвиборчого штабу, їхня потенційна аудиторія позитивно ставиться до “мирних ініціатив”. Тому Путін заявляє “мирні ініціативи” за своєю зовнішньою мотивацією, а Трамп — за внутрішньою мотивацією через вибори.

Ще не відомо, як відбудуться і завершаться вибори у США, як і те, хто увійде до команди переможця. Вочевидь, буде призначено нових радників з міжнародної діяльності, з нацбезпеки, нового держсекретаря тощо. І, наскільки я розумію, Трамп узагалі хоче підтягнути зовсім інших людей, не з американського істеблішменту і з іншими поглядами. Тому які рішення вони можуть пропонувати та що буде — поки що незрозуміло, тому що поки що навіть не сформована ця команда. 

Трамп ще не дожив до виборів, тим більше — до інавгурації. Сьогоднішні заяви Дональда Трампа — це внутрішня політична риторика, але вона викликає певний інтерес у країнах глобального Півдня. Там на Трампа дивляться як на людину, яка, за його словами, хоче припинити війну. Що теж додає йому певних симпатій. 

Коли закінчиться виборчий процес, буде новий президент Сполучених Штатів, будуть призначені чиновники, які займаються зовнішньополітичною діяльністю, тоді можна буде аналізувати щось за їхніми заявами. Наразі поки що ці заяви, до миру жодного стосунку не мають. Вони мають стосунок, перш за все, до виборів, а також пов’язані з отриманням симпатій серед лідерів глобального Півдня.

ОЛЬГА БРУСИЛОВСЬКА: Віктор Орбан показує свою лояльність до Китаю

— Віктор Орбан насамперед працює на себе і свою команду. Зараз його стратегія — привертати до себе якомога більше уваги. Якщо подивитися на закордонну пресу, то там сьогодні нікому так не приділяють уваги, як Орбану. 

Віктор Орбан поставив Угорщину в незручне становище. Він став постійною мішенню невдоволення з боку всіх основних партнерів Угорщини. Безумовно, це стало його турбувати. Зараз Орбан шукає баланс, щоб можна було залишатися найжахливішим елементом Європи, але при цьому не позбавляти Угорщину можливості користуватися всіма благами перебування в ЄС. 

Пропозицію про те, щоб Україна припинила вогонь, я розцінюю, як знак неповаги. Усі прекрасно розуміють, що це неможливо і що один день такого перемир’я лише посилить Росію і дасть можливість накопичити ресурси. Це розуміють абсолютно всі й це розуміє Орбан. Проте він робить такі пропозиції. 

Угорський прем’єр там, де ми бачимо проблеми, бачить можливості та намагається до цих можливостей підключатися. Він хоче бути хорошим посередником для всіх. З огляду на те, як слабшають позиції Росії, Орбан подумує, напевно, про налагодження складніших відносин з тим, кого вже зараз відкрито аналітики називають господарем Москви — з Китаєм. КНР постійно говорить про те, що потрібно припинити вогонь. Орбан просто повторює це формулювання, тим самим показуючи свою лояльність до Сі Цзіньпіна. 

Бути посередником у такому великому конфлікті, як війна Росії проти України, хоче багато хто. Посередник моментально потрапляє в коло обраних, і саме коло обраних формуватиме порядок денний після війни. 

ОЛЕКСІЙ БУРЯЧЕНКО: Віктор Орбан намагається дискредитувати Євросоюз

— Західні союзники дуже уважно стежать за тим, що говорить Віктор Орбан. Вони почули позицію, яка точно різниться з думкою і США, і інших країн-членів НАТО, а також ЄС. Наші партнери чітко заявили, що іншого варіанту, окрім як виведення військ РФ з України для старту мирних переговорів, немає. 

Неодноразово Київ висловлював свою позицію про те, що заморожування конфлікту буде тільки на руку путінській Росії, і це ні до чого доброго не призведе. РФ знову концентруватиме нові сили та піде на повторний штурм. Тому який сенс використовувати свідомо не дієву конструкцію — абсолютно незрозуміло. 

Це виглядає як принцип простих рішень. Чому таку риторику використовує кандидат у президенти США Дональд Трамп мені абсолютно зрозуміло. Він намагається донести своє бачення до так званих глибинних американців, які не сприймають складні конструкції. Трамп говорить прості речі — за добу можна зупинити війну. Цілком очікувані заяви про нього. 

Орбан одночасно підіграє кільком своїм традиційним партнерам — Трампу, Китаю і Кремлю. Угорський прем’єр озвучує неадекватні переговорні позиції — Україна повинна в односторонньому порядку залишити бойові дії. Москва ставить абсолютно неадекватні умови — віддати чотири області. Дуже примітно, що Орбан швиденько полетів до Москви після зустрічі із Зеленським. 

Але ж Віктор Орбан — це вже тепер не просто прем’єр-міністр Угорщини. У найближчі пів року він очолюватиме Європейський союз, Раду ЄС, тому може, по суті, надати Путіну ширший спектр послуг, ніж це було раніше. 

Своїм візитом до Путіна Віктор Орбан намагається дискредитувати Європейський союз і отримати для себе якісь додаткові бонуси від Росії — це абсолютно очевидно. Дуже правильно підкреслити, що поїздка Орбана до Москви — це виключно його ініціатива як прем’єр-міністра Угорщини. 

АНДРІЙ ВЕСЕЛОВСЬКИЙ: Угорський прем’єр — самопроголошений перемовник

— Віктор Орбан дуже швидко приїхав до Києва, оперативно зустрівся із Зеленським і тут же поїхав до Москви. Це був такий раптовий наскок. У Європі насамперед заявили, що Орбана нікуди не посилали, і це приватний візит конкретного прем’єр-міністра конкретної держави. 

Орбан набирає політичні очки, його все частіше згадують у різних медіа. Він не просто формально головує в Європейському Союзі, а показує яка він “смілива” і “відважна” людина. Він робить неочікувані дипломатично кроки та висуває неочікувані вимоги. Усе це необхідно угорському прем’єру для того, щоб залишитися при владі. Це націлено на внутрішню аудиторію. 

Орбан користується моментом і проявляє максимальну активність у ролі керівника країни, яка головує в ЄС. Він, звісно, не парламентер. Перемовник має отримати мандат від кожної зі сторін. Від України Віктор Орбан такого мандата не отримував. Від Росії, до речі, теж. Угорський прем’єр — самопроголошений перемовнік і він не відіграє якоїсь особливої ролі. 

Читайте також: Орбан зустрівся в Москві з Путіним — реакція світових політиків (ВІДЕО)

Прямий ефір