Війна Росії проти України стала однією з головних тем обговорень на Саміті за демократію. У засіданні онлайн на запрошення США були присутні Нідерланди, Південна Корея, Замбія, Коста-Рика та Україна, а також представники громадянського суспільства та приватного сектору 120 країн світу, повідомляє FREEДОМ.
“Демократії стають сильнішими, на відміну від автократій”, — з такими словами президент США Джо Байден звернувся до учасників другого Саміту за демократію.
Він здебільшого складався з віртуальних зустрічей. На думку експертів, завдяки таким переговорам Білий дім має намір виконати кілька завдань — зміцнити демократичні альянси та спробувати підштовхнути країни, лояльні до автократії, до реформ.
“Демократія — це важка робота. Робота над демократією ніколи не закінчується, її потрібно постійно захищати, ми повинні постійно оновлювати наші зобов’язання”, — сказав Джо Байден.
Війна Росії в Україні стала потрясінням для світових демократій — таку думку озвучили більшість учасників Саміту. Держсекретар США Ентоні Блінкен наголосив, що припинення вогню не призведе до миру в Україні.
“Усі ми маємо усвідомлювати, що коли ми закликаємо до припинення вогню з найкращими намірами, це призведе до заморожування конфлікту, що дасть змогу Росії закріпитися і підготуватися до подальшої атаки”, — сказав Блінкен.
Забезпечити умови для перемоги України у війні проти російської агресії — з такими словами звернувся до учасників Президент України Володимир Зеленський.
“Демократії потрібна перемога, зараз, цього року, а не іншим разом, не через час, зараз. Що більше обмежень для тих, хто захищається, то більше втрат і руйнувань, бо полум’я агресії не знає обмежень. Ось чому захист демократії повинен мати всю зброю, яка надійно гарантуватиме поразку агресора”, — сказав Зеленський.
У саміті взяли участь лідери Ізраїлю та Індії. Останнім часом два близьких союзники США зазнають критики з боку Вашингтона. Зокрема, за співпрацю Нью-Делі з Москвою. Раніше, нагадаємо, Росія оголосила про плани “істотно збільшити поставки нафти” в Індію. А уряд Ізраїлю Білий дім критикує за суперечливі судові реформи, які викликали масові протести і страйки. Проте на саміті прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив — альянс США та Ізраїлю “непорушний”.
“Ізраїль був, є і завжди залишиться гордою, сильною і динамічною демократією, маяком свободи і загального процвітання в самому серці Близького Сходу”, — сказав Нетаньяху.
Водночас Китай і Росія засудили проведення Саміту за демократію. Критика з боку Пекіна послідувала після того, як Вашингтон запросив на саміт Тайвань, який Китай вважає частиною своєї території.
“Ми радимо США припинити вказувати пальцем на інші країни й перестати втручатися в їхні внутрішні справи в ім’я просування демократії”, — заявила на сайті МЗС КНР спікер Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін.
За підсумками нинішньої зустрічі Білий дім має намір виділити понад 600 мільйонів доларів на підтримку демократичних програм по всьому світу, зокрема, на проведення вільних виборів та розвиток незалежних ЗМІ, а також на боротьбу з корупцією.
Читайте також: Україна проти головування Росії в Раді безпеки ООН і очікує на ефективні дії (ВІДЕО)