У Пекіні завершився 24 саміт ЄС — Китай, перший за останні 4 роки. Учасники обговорювали двосторонні відносини та міжнародний порядок денний. Українська тема була однією із головних. Китай поставив на чільне місце економіку, тоді як єврочиновники багато говорили про світові виклики і закликали КНР активно підключатися до вирішення глобальних проблем, передає FREEДОМ.
Європейському Союзу треба зміцнювати свої зв’язки з Китаєм, але при цьому досягти вирівнювання торговельного балансу та забезпечити власну стратегічну автономію. Про це говорили єврочиновники під час саміту Європейського Союзу — Китаю, який пройшов у Пекіні.
“Ми обговорювали наші торговельні та економічні відносини. Європейський Союз та Китай є великими економічними партнерами, великими економічними державами. Ми щодня торгуємо товарами на суму близько 2 мільярдів доларів. При цьому дефіцит торговельного балансу Європейського Союзу становить майже 400 мільярдів євро, тому ці економічні та комерційні відносини мають стати більш збалансованими”, — заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що 20 років тому він був у 10 разів менший — 40 мільярдів євро.
“20 років тому він був у 10 разів менший, тобто 40 мільярдів євро. Це свідчить про величезне зростання торгового дефіциту. Тільки за останні 2 роки торговельний дефіцит подвоївся”, — заявила Урсула фон дер Ляєн.
Відносини з об’єднаною Європою для Китаю є дуже важливими. При цьому на Брюссель там дивляться як на потенційну політичну та економічну альтернативу Вашингтону, тому готові слухати.
“Китай та ЄС є двома основними силами, що просувають багатополярність, двома великими ринками, що підтримують глобалізацію, та двома великими цивілізаціями, що виступають за різноманіття. На тлі все більш неспокійної міжнародної ситуації ми маємо працювати разом для того, щоб вирішувати світові проблеми та просувати стабільність та процвітання у всьому світі”, — заявив голова КНР Сі Цзіньпін.
Тим не менш, зараз єврочиновники вважають, що Європейський Союз став надто залежним від постачання сировини з Китаю і шукають шляхи, як покінчити з цією залежністю.
“Графіт абсолютно необхідний оборонній промисловості. Однак Китай вирішив обмежити експорт графіту, і це має наслідки для суверенітету та стратегічної автономії Європейського Союзу. Ось приклад, який добре ілюструє те, що відбувається. Європейському Союзу необхідно твердіше відстоювати свої інтереси”, — сказав президент Європейської ради.
У ЄС вважають, що Китай надає преференції своїм компаніям, при цьому обмежуючи доступ до свого ринку європейських, і має надмірні виробничі потужності. Все це знижує можливість вільної конкуренції для не китайських компаній.
“Війна Росії загрожує глобальній стабільності, світовій економіці, а також найбільш уразливим верствам населення в усьому світі, оскільки через цю війну погіршується продовольча безпека та зростають ціни на товари. Це не відповідає інтересам Європейського Союзу, Китаю, світу. Ось чому ми активно закликаємо Китай до конструктивного залучення до української формули миру”, — сказав Шарль Мішель.
Єврочиновники цінують те, що Китай не розпочав пряме постачання зброї до Росії, але вважають, що Пекін міг би бути активнішим у просуванні української формули миру.
“Агресивна війна Росії — це явне порушення міжнародного права та статуту ООН і це серйозна загроза безпеці Європи. Тому ми знову нагадуємо Китаю про необхідність використовувати весь свій вплив на Росію для того, щоб зупинити цю агресивну війну та бути залученим до української формули миру”, — сказала Урсула фон дер Ляєн.
Також на зустрічі обговорили зміну клімату, продовольчу безпеку, глобальну охорону здоров’я та готовність до пандемій.