Міністри країн ЄС у Люксембурзі обговорили збільшення бюджету Європейського фонду миру. Кошти будуть спрямовані на допомогу Україні — постачання озброєння та боєприпасів. На зустрічі також говорили про конфіскацію російських активів та новий пакет санкцій проти РФ. А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба дав оцінку процесам, що відбуваються у Росії, і наголосив на критичній важливості військової підтримки України та подальшого ослаблення Москви санкціями. Паралельно дипломатичні події відбувалися у столиці Данії Копенгагені, де пройшла зустріч радників з питань національної безпеки та політичних радників України, країн “Групи семи” та глобального Півдня. Ці переговори за участю глави Офісу президента України Андрія Єрмака мають ще більш вагоме значення, наголосив сьогодні, 27 червня, у прямому ефірі політичний оглядач телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука.
Він зазначив, що це перша подібна зустріч із політичними радниками країн глобального Півдня. Українська дипломатія сьогодні приділяє велику увагу комунікації із державами цього регіону. Модератором зустрічі виступав Офіс президента України. Це, зокрема, важливо напередодні форуму “Росія — Африка”, який має відбутися цьогріч у Санкт-Петербурзі.
“Україна посідає проактивну позицію щодо роботи з країнами глобального Півдня, щоб донести до їхніх урядів, що насправді представляє збройна агресія Росії проти України… Також під час зустрічі у Копенгагені на порядку денному була формула миру Володимира Зеленського. Інших документів на сьогодні немає. Володимир Зеленський зайнятий тим, що вже багато місяців веде дипломатичну роботу щодо врегулювання конфлікту, тоді як Володимир Путін багато місяців веде роботу зі знищення України та бомбардувань наших міст. Тобто один лідер займається питаннями миру — це Володимир Зеленський, другий лідер — Володимир Путін — займається питаннями війни. Цей меседж у Копенгагені, зважаючи на публічну риторику та оцінки спостерігачів, почули представники країн так званого глобального Півдня”, — прокоментував Мацука.
Він наголосив, що Україна продовжуватиме дискусію з глобальним Півднем і активно готується до саміту миру, формуючи коаліцію його учасників. Політичний оглядач не виключив, що місцем його проведення може стати Україна, попри велику кількість пропозицій від інших країн.
Також Мацука пояснив, що зустріч у Копенгагені не анонсувалася у публічному просторі та не висвітлювалася широко, оскільки низка держав не хотіла афішувати свою участь.
“Є низка країн, які приховують свою справжню позицію щодо підтримки України, щоб Росія їм не нашкодила, тому що Росія поводиться часто як шантажист і загроза для тих, хто не обстоює публічно їхню позицію, або обстоює іншу, зокрема проєвропейську, проукраїнську ”, — зазначив політоглядач FREEДОМ.
Олексій Мацука вважає, що радники глав тих країн, які брали участь у засіданні в Копенгагені, напевно повернуться з позитивною оцінкою української формули миру, щоб її схвалили та імплементували більшість країн, що входять до Організації Об’єднаних Націй.
Він наголосив, що Україні потрібні сьогодні не стільки посередники, скільки якнайбільше країн “з чіткою, зрозумілою, проукраїнською проєвропейською позицією”.
Коментуючи зустріч міністрів ЄС у Люксембурзі та збільшення фінансування Європейського фонду миру на тлі заколоту у РФ, який щойно закінчився, Олексій Мацука наголосив, що внутрішньоросійські події мало впливають на європейську бюрократію.
“Європейський фонд миру орієнтований насамперед на забезпечення стратегічної безпеки та стратегічної автономії Європейського Союзу. Зараз під впливом і європейської бюрократії, і української дипломатії цей фонд насамперед гарантує безпеку для України”, — наголосив він.
Також Олексій Мацука прокоментував блокування Угорщиною допомоги Україні, зазначивши: це зайвий доказ того, що для ЄС настав час переглядати внутрішні процедури, перейшовши до прийняття рішень більшістю, замість 100-відсоткового консенсусу.
“Угорщина вкотре підштовхує Європейський Союз до реформи та підштовхує європейську бюрократію до перегляду правил ухвалення рішень. Я думаю, коли всі країни ЄС наполягають на розширенні фінансування Європейського фонду миру, а Угорщина блокує це рішення, це зайвий доказ того, що й самому Європейському Союзу потрібно переглядати внутрішні процедури… Зараз Угорщина вкотре доводить, що зміни потрібні, і від однієї країни цілий блок не може залежати у своїх фундаментальних рішеннях. А все-таки фінансування Європейського фонду миру — це одне з фундаментальних рішень ЄС”, — наголосив Олексій Мацука.
Нагадаємо, Рада Євросоюзу збільшила на 3,5 млрд євро фінансування Європейського фонду миру, з якого виділяється військова допомога Україні. Це друге збільшення фонду з його створення. Тепер його загальний обсяг перевищує 12 млрд євро.