Внутрішньополітична ситуація в РФ, яка може змінити позиції країн Північноатлантичного альянсу, що вагаються щодо членства України, дозволяє очікувати саміту НАТО у Вільнюсі з більшим оптимізмом, ніж раніше. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Українського інституту майбутнього, президент аналітичного центру “Політика” Ігор Попов.
“Програма максимум для Вільнюського саміту — голосування за запрошення до членства. Мінімальні вимоги — заява про те, що протягом певного терміну після настання певних умов, припустимо, закінчення війни та повного контролю України на своїй території, протягом року-двох-трьох Україна стає членом НАТО”, — сформулював очікування гість ефіру.
Водночас він зазначив, що побоюється розмитих формулювань, “які звучать з вуст деяких європейських політиків про те, що відповіді на наші питання ми отримаємо після війни”.
“Ні, відповіді на запитання цілком можна отримати зараз. У вересні минулого року президент Зеленський разом зі спікером парламенту та прем’єр-міністром підписали офіційну заявку на вступ до НАТО за скороченою процедурою. Минуло вже 9 місяців: час її розглянути та сказати: “так”, якщо “так”, то в такі терміни, щоб не підвішувати це рішення”, — вважає Попов.
Експерт Українського інституту майбутнього вважає, що пропозиція Плану дій щодо членства (ПДЧ) не є для України неприйнятним варіантом.
“Це теж зрозуміла для нас відповідь. У разі ПДЧ ми розуміємо, що протягом певного терміну, кількох років, ми виконуємо цей план, а на цей час ми з партнерами обговорюємо та підписуємо тимчасові гарантії безпеки”, — коментує гість ефіру.
Водночас експерт наголосив, що за технічними стандартами армії України вже не доведеться наздоганяти армії НАТО.
“Тому особливо прописати нам немає чого в цьому плані. Але, звичайно, якщо є рішення, що План [дій щодо членства] буде гарним кроком і правильним жестом, туди впишуть, як завжди, підвищення демократії та боротьби з корупцією. Але це у нас фігурує в усіх планах, і ми в цьому самі зацікавлені”, — підсумував Ігор Попов.
Читайте також: Європейську та євроатлантичну перспективи України підтримали вже понад 20 країн, — Зеленський підбив підсумки 493-го дня війни
Раніше посол США в Альянсі Джуліанна Сміт заявила, що країни-члени Північноатлантичного альянсу близькі до консенсусу щодо вступу України до НАТО. Переговори Києва і Вашингтона тривають.
Читайте також: Київ сформулював свої очікування від саміту НАТО у Вільнюсі — деталі (ВІДЕО)