Саміт НАТО покаже, чи дійсно бачать Україну в Альянсі, — політологиня

Штаб-квартира НАТО в Брюсселі. Фото: nato.int

Підсумки літнього саміту НАТО у Вашингтоні покажуть, наскільки Захід дійсно усвідомив, зокрема, помилковість своїх дій щодо досить поміркованої реакції на агресивну поведінку Росії, яка наростала і продовжувалася, починаючи з 2008 року. Таку думку озвучила політологиня Олеся Яхно в ефірі в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 5 липня.

“Як результат цього саміту для України важливі три напрямки. Перший напрямок — безпосередньо поточні потреби, насамперед протиповітряна оборона, і конкретне рішення про військову допомогу. Другий — це те, що називається “міст” або конкретика”, — зазначила Яхно.

Вона нагадала, що раніше президент Володимир Зеленський сказав, що якщо НАТО не готовий запросити країну до членства, то Київ очікує конкретики.

“Вважається, що це середня ланка, яка стане найрезультативнішою для України, тому що закладатиме реальні механізми посилення обороноздатності України. Мова про створення місії зі штаб-квартирою в Німеччині для управління військовою допомогою. Це справді буде дуже значимо. Місія координуватиме всю військову допомогу, яка наразі надається Україні, з тим, щоби більш ефективно використовувати зусилля різних країн. І йдеться також про координацію діяльності контактної групи у форматі “Рамштайн”, куди входить понад 50 держав”, — сказала політологиня.

На її думку, такі рішення дуже важливі для України. І не тільки через інституціоналізацію. Це, зокрема, створення умов для постійного процесу допомоги та навчання, тобто де-факто — підготовки України і для обороноздатності, і для наближення до стандартів НАТО.

“Також це важливо з точки зору уникнення політичних ризиків. Вважається, що один із викликів, з яким працюватиме вже новий генеральний секретар НАТО Марк Рютте, це політичний ризик, пов’язаний зі Сполученими Штатами і з тим, якою буде політика майбутньої адміністрації американського президента. І ось це створення місії в Німеччині, я думаю, стане суттєвим кроком, який на прикладному рівні працюватиме на посилення обороноздатності України”, — зазначила гостя ефіру.

Третій маркер, важливий для України, — політична рішучість союзників, акцентувала Олеся Яхно.

“Важливо те, чи буде в словах формулювання заяви про те, чи бачать Україну частиною Альянсу. І я думаю, що якщо Україна навіть не отримає запрошення про вступ на цьому саміті, то все одно це формулювання тією чи іншою мірою звучатиме в підсумковій декларації. І це теж дуже важливо, — наскільки НАТО проявить рішучість і поставить це як мету. Те, що Україна, витративши найближчі роки на посилене військове та інше співробітництво з НАТО, у певний момент сприятливий, з погляду і внутрішньої кон’юнктури на Заході, і нашої готовності, зможе вже, будучи абсолютно підготовленою, стати членом блоку. І це має прозвучати. Я думаю, що, звичайно ж, цей саміт у Вашингтоні покаже, чи дійсно бачать Україну в блоці”, — резюмувала політологиня. 

Читайте також: Яких конкретних кроків чекає Київ від саміту НАТО у Вашингтоні — деталі (ВІДЕО)

Раніше Олеся Яхно сказала, що Росія користується нерішучістю Заходу — слабкість лише стимулює Кремль до агресії

Прямий ефір