Результати саміту НАТО для Києва можна вважати успішними, заявили в українському Міністерстві закордонних справ (МЗС), однак наголосили: повністю задоволена Україна буде тільки тоді, коли її запросять до Північноатлантичного альянсу. У підсумковій декларації саміту йдеться про незворотний шлях Української держави до членства в НАТО. У Кремлі вважають це загрозою для Росії, повідомляє FREEДОМ.
На саміті НАТО у Вашингтоні країни Альянсу домовилися надати Україні 40 млрд євро на оборонні потреби у 2025 році. А в підсумковому документі члени блоку також заявили про незворотний шлях Української держави до НАТО. Як пише The Guardian, Північноатлантичний альянс продовжує наполегливо уникати відкритого протистояння з Росією. Президент України Володимир Зеленський зазначає, що підтримка блоку дає можливість Києву продовжувати боротьбу, але не перемогти.
“Чи достатньо нам допомагають? Достатньо для чого, достатньо для перемоги? Недостатньо. Ми перемогли б і втратили менше. Недостатньо. Достатньо, щоб триматися? Так, на сьогодні, вважаю, так”, — заявив він.
Результати саміту можна вважати успішними, заявив заступник глави МЗС України Євген Перебийніс. Однак, за словами дипломата, держава буде повністю задоволена лише тоді, коли отримає запрошення до Альянсу. Наразі відбувається підготовчий процес, і НАТО активно допомагає Києву.
“Я б згадав Фінляндію та Швецію два роки тому. Коли вони виявили бажання про те, що хочуть вступити в НАТО, не стояло питання про те, готові вони чи ні. Вони давно розвивали тісну співпрацю з НАТО і фактично були членами НАТО, хоча не де-юре. Ми хочемо досягти такого рівня сумісності, такого рівня готовності до вступу, щоб не було питання, чи готові ми, щоб наш вступ відбувся миттєво з погляду того, як може відбутися вступ, і щоб не було жодних проміжних етапів”, — пояснив заступник міністра закордонних справ України.
Для того, щоб прискорити приєднання України до НАТО, Альянс планує призначити спеціального представника в українській столиці. Це принципово змінить натовську присутність у Києві як за чисельністю, так і за рівнем.
“Оперативна сумісність — це нудно, але це все про стандарти, вимоги тощо. Для НАТО це неймовірно важливо. Без стандартів, гнучкості та сумісності ми б не опинилися там, де перебуваємо сьогодні. Це не те, що відбувається швидко. Це те, що потребує часу. Це не так, коли ви ведете війну, це ясно. Тут усе короткострокове і потребує негайного вирішення. Але довгострокова робота неймовірно важлива. Крім того, оперативна сумісність допомагає в інтеграції, а інтеграція тільки наближає до членства. Тож це частина всього шляху”, — звернув увагу заступник представника Представництва НАТО в Україні Хауге Берг.
І хоча на цьому саміті Україна не отримала запрошення до НАТО, Кремль уже б’є на сполох. Прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що розглядає результати саміту як загрозливі для Росії. Агентство Bloomberg проаналізувало його заяви і дійшло висновку, що Москва не бачить виходу зі “спіралі” протистояння із Заходом, зокрема зі Сполученими Штатами.
“На тактичному рівні це абсолютно успішний саміт. Ми отримали багато чого для захисту нашої країни: і ППО, і певні тактичні кроки для створення місії у Вісбадені, і збільшення інтероперабельності, взаємосумісності між нашими країнами. На стратегічному рівні це був максимум із того, що ми могли отримати в тих умовах, які на сьогоднішній день є”, — акцентував голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
Нагадаємо, 9 липня у Вашингтоні відбувся саміт НАТО. Крім 32 членів Альянсу на заході були присутні представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. За підсумками зустрічі США, Німеччина, Нідерланди, Румунія та Італія заявили про передачу Україні десятків додаткових систем ППО Patriot, NASAMS, HAWK, IRIS-T, SAMP-T і Gepard. Також країни-члени НАТО заявили, що західні винищувачі F-16 з’являться в українському небі вже цього літа.
Читайте також: Історичний договір про безпеку України: експерти проаналізували Ukraine Compact
Раніше повідомлялося, що майбутній саміт НАТО відбудеться в Гаазі — місті, яке називають центром світового правосуддя.