Саміт миру — це дипломатичний і політичний успіх України, — Мережко

Олександр Мережко. Фото: rbc.ua

Напередодні Глобального саміту миру, який відбудеться 15-16 червня у швейцарському містечку Бюргеншток, можна говорити про значний дипломатичний і політичний успіх України. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“Сьогодні щодо Глобального саміту миру ми можемо говорити про значний дипломатичний і політичний успіх. Понад 100 держав погодилися взяти участь. Деякі держави зараз розмірковують над тим, на якому рівні вони будуть представлені. Але значна кількість цих держав буде представлена на найвищому рівні — главами держав або главами урядів. Тому це буде дуже представницький саміт. Крім того, на ньому будуть представлені держави, що представляють різні регіони, зокрема й глобальний Південь. І це вселяє певний оптимізм”, — зазначив гість студії.

Він вважає, що наразі стоїть питання, наскільки вдасться імплементувати формулу миру президента Зеленського.

“Нагадаю, вона складається з 10 пунктів. І, наскільки я знаю, щодо деяких із цих пунктів уже досягнуто консенсусу. Зокрема, щодо таких пунктів як ядерна безпека, як продовольча безпека, як повернення вкрадених дітей з території України, повернення військовополонених. Тобто, якщо ми візьмемо ось ці три важливі пункти — це вже значний успіх. І треба пам’ятати про те, що це один із перших кроків на шляху до миру. Ймовірно, відбудуться й інші саміти миру. Але дуже важливо, як і з чого ми починаємо перший крок. А на сьогодні — це дуже успішний крок”, — констатував голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики України та міжпарламентського співробітництва.

За його словами, те, що Росію не запросили на Саміт миру, є дуже логічним рішенням, оскільки на сьогодні це країна-агресор, терористичне утворення, яке займає агресивно деструктивну позицію.

“Немає сенсу запрошувати, коли це утворення явно не готове до справжнього сумлінного ведення переговорів”, — акцентував експерт.

Водночас він наголосив — Глобальний саміт миру важливий для того, щоб сформулювати певні політико-правові межі, в яких надалі робитимуться дії, спрямовані на досягнення справедливого миру.

“Ці межі визначаються насамперед Статутом ООН та основними принципами міжнародного права. Ось створивши їх, потім легше буде робити наступні кроки. І не виключено, що в якийсь момент Росія, коли буде до цього готова, візьме участь у цьому процесі. Зараз дуже важливо, щоб світ визначився з тими очікуваннями і з тими вимогами, які висуваються щодо держави-агресора. І головною такою вимогою є припинення агресивної війни, виведення окупаційних військ і відновлення міжнародного правопорядку. Це той мінімум, без якого неможливо рухатися вперед шляхом до справедливого миру”, — резюмував Олександр Мережко.

Читайте також: Прихильників української формули миру стає більше: експерт прокоментував “мирний” план Китаю

Прямий ефір