Президент України Володимир Зеленський напередодні у відеозверненні до лідерів країн Євросоюзу запропонував провести Саміт формули миру в одній із європейських столиць. Він підкреслив, що Україна прагне якнайшвидше закінчити війну. Шляхи для цього вже були підготовлені. У вересні минулого року Київ представив формулу миру, що складається із 10 пунктів. Для її обговорення на всіх рівнях і пропонується проведення саміту, повідомляє FREEДОМ.
“Я готовий призначити саміт вже найближчим часом у Києві, але всі ми чудово розуміємо, що в умовах, що склалися, багато лідерів, на жаль, не зможуть приїхати в Україну. Тому я закликаю допомогти нам із цим. Ми можемо організувати саміт в одній зі світових столиць, в одній із європейських столиць, хіба це не додасть глобальної сили Європі? Точно додасть!” — заявив президент України Володимир Зеленський.
Уперше Україна закликала Євросоюз обговорити свій варіант формули миру у грудні минулого року. Наразі європейські лідери спільно з Києвом продовжують працювати над мирним планом та підтримують проведення саміту щодо його реалізації.
“Європейська Рада вітає резолюцію Генеральної асамблеї ООН “Принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй, що є основою всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні”, яка була ухвалена за широкої підтримки міжнародної спільноти. Вона підтверджує підтримку формули миру президента Зеленського. Європейський Союз продовжить роботу з Україною над мирним планом із 10 пунктів”, — йдеться у повідомленні пресслужби Європейської Ради.
Україна, щоб повернути свої території, потребує більшої кількості озброєння та дипломатичної підтримки західних партнерів. Зволікання у постачанні ведуть до ризику того, що військові дії затягуватимуться.
“Незважаючи на те, що кожна година на полі бою має значення, затягування з постачанням далекобійних ракет для України вже значне. І це не дає нам можливості відкинути позиції російських терористів від Херсона, Запоріжжя, інших наших міст, які постійно обстрілюються російськими далекобійними ракетами”, — зазначив президент України Володимир Зеленський.
Він також наголосив: не можна дати країні-агресору можливості обходити санкції. Тому зараз необхідно підготувати новий пакет обмежень, який відріже для Росії шляхи ухилення від санкцій.
“З одного боку, глобальних зусиль поки що недостатньо, щоб не дати Росії адаптуватися до санкцій, не дати обійти їх через треті країни. З іншого боку, Європейський Союз не дає сигнал світові, що санкції проти Росії наростатимуть. Санкції треба розширювати, ніякого навіть натяку на затягування санкційних рішень бути не може, і тим більше не може бути і розмивання санкцій, особливо під маніпулятивним прикриттям продовольчої безпеки. Сильні санкції — це безпека, ослаблення санкцій — це запрошення до нових криз, у тому числі й продовольчої”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила в Брюсселі, що нові санкції проти Росії якраз і стосуватимуться запобігання їхньому обходу.
“У 10-му [санкційному] пакеті ми запровадили можливість включення до списку або персоналій, або компаній, або організацій, якщо ми бачимо — у тому числі в третіх країнах, — що вони обходять санкції [ЄС проти Росії]. Таким чином, пакет заходів уже вжито, але цього, звичайно, недостатньо, і тому 11-й пакет санкцій буде також здебільшого стосуватися питання обходу санкцій і того, як ми можемо протистояти цьому”, — зазначила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.
Росія намагається легалізувати свою агресію і не має наміру зупинятися. На думку експерта з міжнародної політики Петра Олещука, на відміну від України Кремль налаштований лише на ескалацію.
“Але ми повинні говорити про справедливий мир, про мир, який буде довготривалим, який не буде просто перепочинком для агресора, для того, щоб продовжити агресію, а миром, який справді створить передумови для того, щоб мир надовго утвердився у регіоні. Для цього потрібно виходити з принципів міжнародного права, принципів ООН, статуту ООН про неможливість силовим способом змінювати кордони держав. Тому для України важливо провести відповідний саміт, на якому обговорили б і затвердили українське бачення миру”, — вважає експерт з міжнародної політики, доцент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Петро Олещук.
За даними соціологічного дослідження “Євробарометра”, 74% європейців підтримують економічні санкції проти Росії. 65% відсотків опитаних — за постачання зброї та іншої військової допомоги Україні. Більшість громадян ЄС задоволені заходами, які вживає Європейський Союз проти агресивної війни Росії в Україні.
Читайте також: Сам факт саміту говорить про успіх міжнародної політики України: просування формули миру Зеленського оцінили експерти