Саме український підхід узгоджений більшістю країн — від нього потрібно виходити на шлях до миру, — політологиня

Саміт миру. Фото: uatv.ua

Росіяни не демонструють готовності врегулювання щодо будь-якого з питань української формули миру. Однак там, де є взаємні з партнерами інтереси тиску на РФ, є результат. Так, Україні вдалося зупинити домінування Росії в Чорному морі, тривають гуманітарні обміни завдяки підтримці союзників. Зважаючи на це, необхідно якомога більше країн залучати до реалізації формули миру. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 21 липня, озвучила політологиня Олеся Яхно. 

“У тому, що Росія не демонструє готовності до будь-якого врегулювання конфлікту, навіть не загалом війни, немає нічого нового. Але, тим не менш, ми бачимо, що в тих питаннях, де є спільна зацікавленість, глобальний інтерес і взаємна участь, вдається досягати результату. Є приклад того, як Росія вийшла із зернової угоди в односторонньому порядку. І, тим не менш, Україні вдалося зупинити домінування Росії в Чорному морі. Вдалося повернутися практично до довоєнного рівня поставок нашого продовольства через Чорне море”, — сказала Яхно. 

Ще один успішний трек, на якому Україна працює, — гуманітарні обміни. Вони відбуваються за посередництва абсолютно різних країн. Останній обмін був за участю Об’єднаних Арабських Еміратів, доповнила Яхно. 

“Там, де є взаємний інтерес, участь, тиск не тільки дипломатичний, але й військова підтримка, якщо ми говоримо про проходження суден у Чорному морі, то там є результат. Тому Україна не дарма обрала три пункти формули миру для розгляду на саміті у Швейцарії. Україна обирає ті питання, до яких, справді, є великий інтерес у найрізноманітніших країн, зокрема й тих, які не підписали підсумкове комюніке в Бюргенштоку, або не запровадили санкції проти Росії. Я маю на увазі питання продовольчої безпеки, наприклад, яка безпосередньо зачіпає питання безпеки в Чорному морі. Або ядерна безпека, гуманітарні питання”, — сказала гостя ефіру. 

Це, за її словами, той спектр питань, щодо яких можна отримати велику підтримку і посередництво найрізноманітніших держав. А це, вважає Яхно, дасть змогу виробляти певні алгоритми того, як можна досягати рішень із Росією, яка не демонструє, що хоче якогось мирного руху, врегулювання ситуації, а навпаки, прямо навпаки — ескалації, створення великих проблем і наслідків. 

“Тим не менш, знаходження рішень і дискусії за цими трьома пунктами можуть допомогти знайти такий алгоритм, коли ці рішення не просто ухвалюють, але й виконують. Тому правильно, що Україна рухається до миру в тих 10 пунктах, які визначені у формулі миру, від тих питань, які мають найширшу підтримку, до вирішення яких можна залучати велику кількість країн”, — акцентувала Олеся Яхно. 

Вона також наголосила, що українська формула миру має дві складові. Це прикладна, яка ставить за мету досягнення реальних результатів. І є сторона довгострокова, політична, стратегічна, завдання якої — показати, що саме український підхід до миру узгоджений з великою кількістю країн, і саме від нього треба виходити.

“Якщо говорити про стратегічне завдання, то якраз воно полягає в тому, щоб показати: навіть якщо Росія не демонструє рух до миру, навіть якщо вона відмовляється від українського, узгодженого з нашими союзниками, підходу, немає жодного іншого підходу і не може бути”, — резюмувала політологиня. 

Читайте також: Другий Саміт миру: як триває підготовка і хто підтримує ініціативу України (ВІДЕО)

Прямий ефір