Ризик виникнення аварії на енергоблоках українські фахівці оцінюють як максимально високий — ситуація на ЗАЕС (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Четвертий енергоблок тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) російська окупаційна адміністрація наказала перевести в стан гарячої зупинки. Керівництво національної компанії “Енергоатом” заявило, що це — порушення законодавства України та норм безпеки. Після підриву Росією 6 червня греблі Каховської ГЕС і фактичного зникнення Каховського водосховища, виникли серйозні ризики аварії на ЗАЕС. Росія посилює ядерний шантаж, повідомляє FREEДОМ.

Усі шість енергоблоків Запорізької АЕС необхідно перевести в режим холодної зупинки. На цьому після підриву росіянами Каховської гідроелектростанції наполягала компанія “Енергоатом”. П’ятий енергоблок, який працював у режимі гарячої зупинки, російська окупаційна адміністрація перевела в холодний режим. Але одночасно перевела в гарячий четвертий блок.

“Окупанти продовжують вчиняти злочинні дії. Вони вкотре порушують вимоги ліцензії на експлуатацію, виданої Держатомрегулювання України, щодо переведення всіх блоків станції в холодну зупинку, а також вимоги МАГАТЕ. Це свідоме і навмисне порушення норм українського та міжнародного законодавства. На російських загарбників чекає невідворотне покарання”, — ідеться у зверненні президента Національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом” Петра Котіна до Офісу Генерального прокурора України.

Український персонал відмовився виконувати наказ російської окупаційної адміністрації щодо переведення четвертого енергоблоку в гарячий режим. Замість них це зробили співробітники компанії, залученої “Росатомом”. Про це розповіли в Держатомрегулювання України.

“Відповідно, маємо непередбачуваний персонал, безвідповідальний персонал на Запорізькій АЕС. Я маю на увазі персонал, який мобілізований окупантами, окупаційною “владою”. Це дуже великий ризик, як і взагалі великий ризик перебування не авторизованого персоналу на Запорізькій АЕС. На ядерній установці”, — повідомив в.о. голови Держатомрегулювання, головний державний інспектор з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков.

Не меншу небезпеку, за словами українських фахівців, становить наявність військової техніки, зброї та вибухівки на території АЕС і в машинних залах енергоблоків. Експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) 23 липня виявили міни, розташовані в буферній зоні між внутрішніми і зовнішніми огорожами по периметру об’єкта. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що наявність таких вибухових речовин несумісна з нормами безпеки МАГАТЕ і створює додатковий психологічний тиск на персонал станції. Але Росія його аргументи залишила без уваги. І поки що інспектори МАГАТЕ не можуть отримати доступ до дахів реакторів ЗАЕС та їхніх машинних залів. Група фахівців Міжнародного агентства в останні кілька днів чула вибухи, деякі — недалеко від станції, сказав Гроссі.

“Підвищений ризик військових дій поблизу Запорізької атомної електростанції потенційно може поставити під загрозу ядерну безпеку на цьому великому об’єкті. Я закликаю всі сторони утримуватися від будь-яких дій, які можуть призвести до ядерної аварії з потенційними наслідками для здоров’я населення і довкілля”, — цитується гендиректор МАГАТЕ в публікації на сайті організації.

У такій ситуації ризик виникнення аварії на енергоблоках українські фахівці оцінюють як максимально високий.

“Немає надійного під’єднання до енергосистеми, немає джерела постачання води надійного, загублена система аварійної готовності та реагування, кризовий центр не функціонує, зовнішній кризовий центр. Система радіаційного моніторингу відключена”, — пояснив Коріков.

В “Енергоатомі” повідомили, що російські окупанти викрали інженера з охорони праці Запорізької АЕС Сергія Потинга. У компанії заявили, що він у полоні і його катують. Окупаційна адміністрація чинить тиск на сім’ї українців, які працюють на ЗАЕС.

Як заявив міністр енергетики України Герман Галущенко, шантаж російських окупантів на Запорізькій атомній електростанції останнім часом став більш жорстким у зв’язку з контрнаступом українських сил.

Читайте також: Чорнобильського сценарію на ЗАЕС не буде, — Їжак

Як повідомлялося раніше, експерти МАГАТЕ виявили протипіхотні міни на периферії майданчика ЗАЕС. У звіті агентства йдеться, що в буферній зоні між внутрішнім і зовнішнім загородженням по периметру об’єкта виявили кілька мін. Експерти повідомили, що вони перебували в зоні обмеженого доступу, куди не має змоги потрапити обслуговий персонал станції.

Прямий ефір