Рютте офіційно став главою НАТО: якою буде політика Альянсу щодо України

Марк Рютте та Єнс Столтенберг. Фото: nato.int

Колишній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте офіційно обійняв посаду глави НАТО. Він змінив на цій посаді Єнса Столтенберга, який очолював блок останні десять років, повідомляє FREEДОМ.

26 червня 2024 року Північноатлантична рада офіційно призначила Марка Рютте на посаду генерального секретаря НАТО. За його кандидатуру проголосували представники всіх 32 країн-членів Альянсу. Єнс Столтенберг привітав рішення союзників і заявив, що залишає НАТО в надійних руках.

“Марк Рютте — дуже сильний кандидат. У нього великий досвід роботи на посаді прем’єр-міністра. Він мій близький друг та колега. Це буде добре для всіх нас, для НАТО”, — сказав він.

Єнс Столтенберг обіймав посаду генерального секретаря НАТО з 2014 року. За його словами, війна Росії проти України стала головним викликом під час його каденції. Столтенберг активно працював над збільшенням обсягу військової допомоги Силам оборони України. Він вітав переговори Великої Британії, США та інших членів Альянсу щодо надання дозволу ЗСУ на удари далекобійним озброєнням углиб території Російської Федерації. Під час його керівництва, НАТО на саміті у Вільнюсі 2023 року ухвалило рішення про майбутній вступ України до Альянсу без виконання Плану дій щодо членства. 

Рютте ще до свого призначення на посаду генерального секретаря НАТО заявив, що планує продовжити політику Столтенберга.

“Якщо я стану наступним генеральним секретарем, я буду слідувати тій лінії, яка обговорювалася. Я хочу рівності та поваги між усіма країнами-членами”, — заявляв він.

Після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну прем’єр-міністр Нідерландів Рютте став активним прихильником надання військової підтримки Києву. Під його керівництвом Нідерланди увійшли в коаліцію з постачання озброєнь Україні, зокрема винищувачів F-16. Саме Нідерланди першими заявили про рішення почати підготовку до передачі літаків Україні.

Рютте підписав угоду про безпеку з президентом України. Він неодноразово відвідував Київ. Як пишуть ЗМІ Нідерландів, у нього склалися хороші стосунки з Володимиром Зеленським.

Рютте стверджував, що поразка Росії у війні проти України життєво важлива для забезпечення миру в Європі. У вересні 2023 року він виступив на засіданні Генеральної асамблеї ООН.

“Виступайте проти Путіна і порушення Росією Статуту ООН. Підтримайте мирний план, підтримайте Україну, навіть якщо це займе час, навіть якщо будуть невдачі, особливо якщо це займе час й будуть невдачі. І скажіть Російській Федерації, щоб вона повернула вкрадених дітей Україні”, — заявив тоді Рютте.

“Він 14 років був прем’єром Нідерландів. Усі знають його досвід. Усі політики до нього вже звикли. Він один зі стовпів, з ветеранів серед керівників держав, урядів, членів Альянсу. Ані США, ані Велика Британія, ані Франція, ані Німеччина не призначили б якусь невідому особистість, яка б могла сповідувати свою особисту політику, вставляти палиці в колеса Вашингтону”, — наголосив голова Всеукраїнської громадської організації “Україна в НАТО” Юрій Романюк.

Як пише Reuters, країни-учасниці НАТО розглядали не тільки Рютте як кандидата на посаду генерального секретаря Альянсу, але саме його підтримали Німеччина, США, Велика Британія та Франція. А канцлер ФРН Олаф Шольц назвав Марка Рютте “видатним кандидатом із колосальним досвідом у безпековій політиці та з сильними дипломатичними навичками”.

Читайте також: Україна — у пріоритеті: Рютте вступив на посаду генерального секретаря НАТО (ВІДЕО)

Прямий ефір