Російський корабель “Серпухов”, який був виведений з ладу 7 квітня поточного року, підпалив російський матрос. Він не підтримував війну Росії проти України і співпрацював з легіоном “Свобода Росії”. Спільно з українською розвідкою і проєктом “Хочу жити” була розроблена диверсійна спецоперація “Рибалка”, подробиці якої розкрили тільки зараз.
Деталі спецоперації
7 квітня на військово-морській базі “Балтійськ” у Калінінградській області було виведено з ладу малий ракетний корабель “Серпухов”. Це був результат української спецоперації “Риболовля”. У ній був задіяний колишній боєць Балтійського флоту РФ з позивним “Гога”, який раніше почав співпрацювати з легіоном “Свобода Росії”.
У результаті проведеної диверсії вдалося зсередини зруйнувати приміщення корабля і повністю знищити засоби зв’язку та автоматизації.
“Перша така операція на Балтійському флоті для противника стала справжнім шоком і несподіванкою. Після операції пішли розслідування, перестановки, покарання всередині Балтійського флоту. ФСБ лютувала, і зрозуміло, що певні голови там теж полетіли. Ця операція — ще один успішний крок легіону “Свобода Росії” та українського державного проєкту “Хочу жити”. Безпечний вихід рекрута “Гоги” був, безумовно, окремою складною операцією, як і його перебування в Україні”, — розповів представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов.
На момент повномасштабного вторгнення Росії в Україну росіянин із позивним “Гога” проходив службу на кораблі “Серпухов”. Він виступав проти вторгнення його країни в Україну, намагався переконати екіпаж корабля, що війна безглузда і не потрібно нікого “звільняти”. Але нічого не вийшло, і згодом матрос написав рапорт на звільнення, який відхилили.
У прокуратурі він дізнався, що на нього писали доноси за висловлювання проти Путіна і війни, а також відкрили адміністративну справу. У 2023 році “Гога” вирішив приєднатися до легіону “Свобода Росії”.
“У певну годину і час я здійснив підпал приміщення на кораблі, забрав із собою підготовлені секретні документи і покинув судно”, — поділився матрос.
Будучи чинним військовослужбовцем Балтійського флоту з допуском до держтаємниці, “Гога” довгий час надавав легіону “Свобода Росії” важливу інформацію. Коли ж подальша робота в інтересах сил опору стала занадто небезпечною для життя росіянина, його вивели з Калінінградської області. У цьому вже брали участь фахівці українського проєкту “Хочу жити”.
“До проєкту звертаються не тільки військові, які хочуть здатися в полон, пересидіти війну і живими повернутися додому, а й ті росіяни, які хочуть долучитися до легіону “Свобода Росії”, “Російського добровольчого корпусу” (РДК), “Сибірського батальйону” і вже зі зброєю в руках звільняти Україну від окупантів, а також боротися проти російського режиму. Майже за два роки ми провели понад 300 успішних операцій. Також ми маємо приблизно 36 тис. звернень на канали проєкту “Хочу жити”, приблизно 50 млн відвідувань нашого сайту, з них приблизно 48 млн відвідувань із РФ”, — розповів спікер проєкту Віталій Матвієнко.
За його словами, наразі майже тисяча операцій проєкту перебуває в гарячій фазі.
“Серпухов” — це малий ракетний корабель проєкту 21631 “Буян-М”, п’ятий корабель серії. Його спустили на воду 2015 року і спочатку приписали до Чорноморського флоту РФ із базою в Севастополі. У 2016 році “Серпухов” брав участь у військових операціях у Сирії — виконував пуски крилатих ракет “Калібр” із Середземного моря. Після цього корабель перевели до складу Балтійського флоту РФ.
МИКОЛА МАЛОМУЖ: Ефективність спецоперації має низку аспектів
Про особливості та значення спецоперації “Рибалка” в ефірі телеканалу FREEДOM розповів генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Микола Маломуж.
— Як би ви прокоментували операцію ГУР Міноборони України, з урахуванням того, що вдалося пошкодити російський корабель, отримати секретні документи і вивести виконавця в безпечне місце?
— Це успішна операція, яка не має важких наслідків. Тому що не одна операція нами проводилася, але деякі з них були з жертвами. Згадаймо успішне знищення Ту-22, коли, проникнувши вглиб Російської Федерації на 600 км, була проведена диверсійна операція, але довелося вступити в бій — кілька людей були поранені, один наш герой убитий. Загалом же наші розвідслужби, спецслужби провели вже сотні спецоперацій, готуються нові.
Операція “Рибалка” ефективна ще й тим, що вдалося отримати секретні дані про новітні крейсери і новітні розробки Росії. Той же “Серпухов” — це модель 2015 року, це те, що Росія запускає буквально з коліс, це те, що вони вважають найефективнішим засобом для ведення війни проти України і проти країн НАТО. А Калінінградська область якраз оточена країнами НАТО.
Росія вважає цей ракетоносій дуже ефективним. Ми отримували інформацію про тактичні дані корабля, про його маневри і плани використання щодо наших партнерів. І, звичайно, вивчали перспективи його нейтралізації.
Зрозуміло, що контррозвідка Росії дуже активно працює, особливо щодо тих осіб, які висловлюють саме незгоду з війною. А “Гога” неодноразово говорив про непідтримку війни, намагався звільнитися, тому точно потрапив під ковпак спецслужб РФ. І вони ввели його в розробку.
Наша розвідка через свої контакти, через різні структури також виявляє росіян, які є симпатиками України, які проти війни, і частина яких готова воювати проти Росії або виконувати окремі завдання.
І важливо, що було проведено ефективну операцію з виведення “Гоги” з території Калінінградської області. Дуже складно захистити агента, коли контррозвідка Росії його контролює — відстежує і телефонні переговори, і його пересування, і контакти. Але все завершилося успішно.
Операція “Рибалка” — дуже серйозний удар по російському флоту. Адже це підпал корабля, вивезення документів секретного рівня. І, звісно, це удар по престижу Російської Федерації, тому що їхні спецслужби не зуміли виявити представника нашої розвідки у своєму глибокому тилу.
— На цьому та на інших прикладах ми бачимо, що неспровокована війна, розв’язана Путіним, величезні втрати армії РФ спонукають російських військових брати участь у таких операціях.
— З першого дня повномасштабної війни низка генералів навіть спецслужб Росії виступили проти, вважаючи, що це реальна агресія. Через два роки цієї війни вже й багато громадян Росії усвідомили, що це несправедлива війна, вони побачили, які злочини здійснює їхня країна. Тому зростає кількість противників війни і прихильників України.
На цьому тлі ми проводимо широкий моніторинг. Наші служби аналізують, які громадяни звертаються за програмою “Хочу жити”, де вони перебувають, які статуси. І, звісно, робота агентури в регіонах, по особливо важливих об’єктах — насамперед, це об’єкти військово-промислового комплексу, на яких працюють такі люди, і йде вербування. Ми маємо десятки фактів, коли на конкретних військових заводах проводилися диверсії, підпали, виникали якісь нестандартні ситуації, які виводили з ладу цілі вузли або заводи на довгий час. Пам’ятаю, у Воронежі, Брянську, Волгограді, в Татарстані, навіть під Москвою, під Санкт-Петербургом була низка заводів, на яких проводилися операції такого рівня.
Тобто ми вже можемо говорити про сформовану практику, коли ми отримуємо інформацію щодо осіб, які незгодні з режимом, які готові боротися. Встановлюється з ними оперативний контакт, і даються конкретні завдання. Це загальна схема. А конкретика — це, звісно, закрита інформація, яка дає нам змогу реалізовувати ті чи інші завдання з нанесення шкоди на військових об’єктах, об’єктах ВПК, нафтопереробки, логістики тощо.
Згадаймо кілька вибухів на залізницях у різних регіонах Росії — дуже знакових, якими постачалися боєприпаси, техніка, вогневі засоби на фронт. Були операції на військових аеродромах, щодо радіолокаційних станцій як у регіонах РФ, так і на окупованих територіях.
Це і проведення операцій з виведення військовослужбовців Росії. Пам’ятаєте, була операція “Бариня”, у рамках якої завербували одного з офіцерів, який вивів піввзводу на підконтрольну Україні територію. Це операції з виведення техніки — всі пам’ятаємо російський гелікоптер, який на територію України перевів завербований офіцер, але потім він за власним бажанням поїхав до Європи, де спецслужби Росії його ліквідували.
— А чи багато росіян, які дійсно за нагоди могли б допомогти в протистоянні путінському режиму?
— Сьогодні приблизно 15-17% — це противники режиму Путіна. І їхня кількість зростає, і особливо зросте за певних обставин — за успіхів України на фронті, коли режим втрачається, коли він не має вже потужних репресивних механізмів, коли й оточення буде не впевнене в Путіні, а особливо коли ми зайдемо в Крим. І в такі моменти будуть ефективно діяти структури, які перебувають в Україні, на кшталт російських добровольців з легіону “Свобода Росії”, “Російського добровольчого корпусу”, а також організації в національних республіках РФ, політичні активісти.
Але до цього потрібно прийти через важку війну, а також через оперативну роботу в російських регіонах, через інформаційну роботу наших ЗМІ, наших розвідників і представників російських структур, які можуть працювати зі своїми співгромадянами. Ось такий зараз механізм розширюється.
А якщо говорити про кількість росіян, які загалом не підтримують продовження війни, — уже понад 70%. Тому що вони бачать щоденні втрати російської армії — понад 1200 осіб на добу, це ціла армія за два місяці. Уже кожна сім’я в Росії це відчуває, тому що в багатьох родичів забрали на фронт. І ці люди теж потужний протестний потенціал на перспективу — коли буде ослаблення путінського режиму, тоді вони всі раптом прозріють.
Я вважаю, 2024-й — початок 2025 року має привести до змін у суспільній свідомості Російської Федерації. І вони вже не будуть такими активними або мовчазними прихильниками Путіна.
Читайте також: Росія втрачає по пів армії на місяць: втрати окупантів оцінили військові експерти