Рустема Умерова призначено міністром оборони: що відомо про нового керівника (ВІДЕО)

Рустем Умєров. Фото: facebook.com/rustem.umerov

Верховна Рада України сьогодні, 6 вересня, призначила на посаду міністра оборони України Рустема Умерова. Після призначення він зазначив, що нова посада — водночас виклик для нього й обов’язок “як громадянина і гідного сина свого народу” А головною своєю метою в кріслі міністра Умеров назвав перемогу і звільнення кожного сантиметра української території та кожного полоненого українця, повідомляє FREEДОМ.

Рустем Умеров береться очолювати ключове міністерство України під час повномасштабного вторгнення. Символічно, що ця посада дістається кримському татарину, чиї предки були репресовані й в новітній історії вже 10-й рік борються з окупантами на анексованому півострові.

У Міноборони Умеров іде з посади голови Фонду держмайна, куди прийшов із досвідом політика, бізнесмена і правозахисника. З 2007 року Умеров був у списках радника лідера кримськотатарського народу.

“Усі ці роки до війни 2014 року він був активним учасником національного руху. Ми на нього покладали наші закордонні зв’язки, це і Туреччина, і арабський світ, і європейські країни. Він достатній час перебував і в Америці, він там дуже впізнаваний”, — сказав заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.

Заступник голови Меджлісу Ахтем Чийгоз сильними сторонами Умерова називає принциповість, порядність і державницьке мислення, а також професійні навички перемовника, які Умеров тренував з моменту окупації Росією Криму. Після анексії команда правозахисників боролася за звільнення політв’язнів. Серед них був і Ахтем Чийгоз. У січні 2015 року росіяни затримали його через мітинг Меджлісу біля стін Верховної ради Криму, який відбувся 26 лютого 2014-го. Йому інкримінували організацію масових заворушень і дали вісім років колонії суворого режиму. Ахтема Чийгоза разом зі ще одним політв’язнем, Ільмі Умеровим, видали Туреччині, а звідти він повернувся в Україну.

“Тримав на порядку денному питання Криму після 2014 року. Він, бувши помічником Мустафи Джемілєва, дуже багато майданчиків відвідав і організовував, зокрема в переговорах щодо Криму. І перші успішні переговори, які він вів після 2015 року, наприклад, щодо мого звільнення за участю української сторони й турецької, дали результат. Відтоді, якщо ви пам’ятаєте, це був єдиний чіткий приклад впливу Туреччини на процеси звільнення політв’язнів. Він далі став використовувати це. І зараз активно вів переговори щодо повернення політв’язнів. Це й особисті зв’язки, і авторитет, і, на мій погляд, досить сильний парламентер. Я сам брав участь у низці таких зустрічей і бачив, що він веде їх досить професійно”, — зазначив Чийгоз.

Уже після повномасштабного вторгнення в Україну Рустем Умеров брав участь у переговорах у Білорусі та Туреччині. Він був також одним із тих, хто сприяв проведенню великого обміну, коли з російського полону повернулися 215 військових, серед них — захисники “Азовсталі” та їхні командири.

Умерову приписують дружні стосунки з президентом Ердоганом.

Міністр оборони — посада політична. Він має вміти домовлятися і займатися забезпеченням.

“Міністр оборони — це насамперед, можна сказати, бюрократична м’ясорубка, проведення тендерів тощо. Це робота не у форматі писати якісь військові плани, хто і куди буде наступати-відступати, хто де буде перебувати, це робота більше із серії — як купити 500 сухпаїв, де купити, як довезти й де зберігати. Це абсолютно інша робота, ніж управління армією”, — пояснив військовий експерт Павло Нарожний.

За словами експертів, призначення міністром Умерова підбадьорить тих кримчан, хто десять років живе в безперервній боротьбі. Сьогодні їм особливо важко, оскільки агресор перетворив життя на півострові на виживання.

Читайте також: В окупованому Криму тривають репресії кримських татар — подробиці нових затримань (ВІДЕО)

Нагадаємо, про те, що Рустем Умеров може очолити Міністерство оборони України, президент Володимир Зеленський повідомив 3 вересня під час вечірнього звернення.

Прямий ефір