“Захід не потрібен” — впевнено заявляють путінські пропагандисти у відповідь на посилення ізоляції Росії від цивілізованого світу. Усе, щоб заспокоїти внутрішнього споживача, мовляв, і під санкціями проживуть. Тільки от без “ненависного” Заходу сам Кремль прожити не може. І таємно винагороджує єврочиновників за вплив.
Скільки і кому платить Росія в Європі — у “Спеціальному репортажі” телеканалу FREEДOM разом з експертами розбиралася журналістка Ксенія Барвіненко.
Корумпування європолітиків
Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо заявив, що Росія зверталася до європейських парламентаріїв і платила їм за поширення в Європі російської пропаганди.
“Справа не в невинних людях у соціальних мережах. Йдеться про членів парламенту, які отримують гроші. Це зовнішній тиск”, — уточнив він.
Скандал уже охрестили “рашингейтом”. Європейські спецслужби виявили російську пропагандистську мережу, яка працювала через кишенькове медіа Voice of Europe.
“Контент контролювався і фінансувався безпосередньо Російською Федерацією. Гроші з Москви також використовувалися для оплати деяких політичних діячів, які поширювали російську пропаганду. Йшлося про суми в мільйони крон. Серед основних наративів, поширюваних сайтом Voice of Europe, — твердження про те, що подальша підтримка України лише подовжує війну і перешкоджає укладенню миру. Медійний простір тут отримали люди з сильними проросійськими поглядами, зокрема європейські політики”, — йдеться у звіті Служби інформаційної безпеки Чехії.
Медіа Voice of Europe стало головним розсадником кремлівської пропаганди в Європі. Ресурс належить куму Путіна — Віктору Медведчуку. І хоча спецслужби не назвали депутатів, ласих до російських грошей, видання Politiko проаналізувало контент Voice of Europe і визначило щонайменше 16 євродепутатів, які вторили пропаганді РФ.
“За останні 10 років змінився пул проросійських пропагандистів на Заході. Раніше це були більш центристські політики, часто це були лівоцентристські політики або ліворадикальні. Зараз же там переважно націоналістичні, правопопулістські, праворадикальні сили, які підтримують російський наратив”, — коментує аналітик Стокгольмського центру досліджень Східної Європи Андреас Умланд.
Серед них політики з Польщі, Угорщини, Німеччини, Франції, Бельгії та Нідерландів. Кремль витрачав десятки, а то й сотні тисяч доларів на утримання депутатів. Усі вони — представники вкрай правих і ультраправих сил.
Наприклад, депутат Європейського парламенту від партії “Альтернатива для Німеччини” Максиміліан Кра. На сторінках медведчуківського Voice of Europe він нахвалює путінського кума, розповідає, що війну в Україні спровокував не напад Росії на незалежну державу, а бажання еліт збагачуватися, і традиційно лає мігрантів.
“У нас була зустріч із Віктором Медведчуком у німецькому Бундестазі, і він представив свій мирний план, заснований на “Мінську-2”. На той момент це був розумний мирний план… Ми зосереджені на нації і прагнемо контролювати імміграцію, оскільки вважаємо, що безконтрольна імміграція шкодить Німеччині та Європі. Ми виступаємо за мир і закликаємо до негайного припинення вогню, перемир’я і мирних переговорів. Шлях до миру очевидний…”, — пише Кра.
Цікаво, цей “шлях до миру” євродепутат побачив в одній із десятків катівень, які росіяни організували на тимчасово окупованих українських територіях? Або ж вигадав під час чергової масованої ракетної атаки Росії по українських містах? А може, почув в ефірі кремлівських пропагандистів, які пропонують бомбити європейські столиці?
Ще одна депутатка Європарламенту, яку журналісти викрили у зв’язках із Кремлем, — Франческа Донато з італійської партії “Християнські демократи”. Так переживає за мігрантів, що хоче миритися з Росією.
“Ми вважаємо, що Європейський Союз має намагатися налагодити партнерство з дуже впливовими третіми країнами, які мають значний економічний вплив на держави Африки та Близького Сходу — звідти, звідки прибувають мігранти до Європи. І ці країни — здебільшого Росія і Китай… Правильний підхід до розв’язання конфліктів — це переговори і діалог, а не санкції. Санкції завжди виявлялися марними і контрпродуктивними”, — вважає Донато.
Мир з Росією і непотрібні санкції — так італійська політикиня підспівує Кремлю і ратує за дружбу з Росією.
“Люди бачать зростання кількості мігрантів у країнах. Люди бачать проблеми з урегулюванням цього питання, і вони шукають прості рішення. Найпростіші, як правило, пропонують популісти. Вони особливо не заморочуються над тим, щоб придумати якусь державну політику, а просто обирають рішення, яке першим спаде на думку і найбільше сподобається електорату. І це стало однією з причин, чому їхні рейтинги останніми місяцями зросли”, — пояснює голова Центру формування політики, адвокат Максим Костецький.
Фінансові зв’язки з Москвою європейські політики заперечують. Деякі навіть хочуть судитися з журналістами через нібито голослівні звинувачення. Однак депутати, чиї імена спливли у скандалі “рашингейт”, не перший рік підіграють Кремлю.
Маріані Тьєррі — депутат Європарламенту від французької партії “Національне об’єднання”. У 2015 і 2016 роках відвідував окупований Росією Крим. У 2018-му був спостерігачем на виборах Путіна. Того ж року з’їздив на псевдовибори в “ДНР”, зазначивши, що голосування пройшло “позитивно і демократично”. Тьєррі прямо заявляв, що Україну потрібно “повернути” під вплив РФ.
“У 2013 році європейці спробували ввести Україну в сферу свого впливу через угоду про асоціацію, а потім стався ініційований США переворот у Києві. З цього моменту все і почалося. Україна повинна повернутися до своєї ролі моста між Росією і Європою, але не стати частиною єдиної Європи”, — заявляв депутат.
Цю заяву Тьєррі зробив під час так званого форуму в Європарламенті. Щоправда, про сам захід не повідомило жодне авторитетне ЗМІ, лише медведчуківський Voice of Europe.
Це відомий кремлівський хід — зібрати пару-трійку підгодованих політиків, посадити в затишному куточку європейської інституції і тішити себе ілюзіями, мовляв, про Росію у світі говорять і путінський режим не відкинув країну на узбіччя цивілізації.
Заради цієї ж мети росіяни запрошують іноземних спостерігачів на псевдовибори. Єдина цінність таких персон для Кремля — ім’я, екзотичне для російського глядача.
Януш Ришард Корвін-Мікке — лідер польської партії “Корвін”, 2015 року незаконно відвідував окупований Росією Крим, 2022 року заперечував російські воєнні злочини в Бучі та Маріуполі. Давній шанувальник Путіна і прихильник нацизму…
Прихильник Корвіна-Мікке — Матеуш Піскорський, голова польської партії “Зміна”. У 1990-х створив у себе на батьківщині низку неонацистських організацій. Був спостерігачем на псевдореферендумах у Криму, Донецьку та Луганську. Частий гість в ефірах російських пропагандистів. У Польщі його звинуватили в шпигунстві.
“З 2013 до 2016 року Матеуш Піскорський брав участь у діях російської розвідки, спрямованих проти Польщі, проводячи зустрічі з особами, які контактують з російською розвідкою, виконуючи завдання, пов’язані з пропагандою інтересів Росії, і маніпулюючи польською громадською думкою, отримуючи за цю діяльність фінансову винагороду”, — йдеться в заяві Агентства внутрішньої безпеки Польщі.
Нацисти, популісти і маргінали. Це характеристика любителів Кремля.
Ян Пенріс, колишній член міськради бельгійського Антверпена, відвідував окупований Крим під час псевдореферендуму, був спостерігачем на квазівиборах у “ДНР”, його політична кар’єра закінчилася курсом лікування від алкогольної залежності.
“Більшість із них — цілковиті маргінали, про яких іноді в їхніх країнах навіть і не знають нічого. Але маргінали іноді можуть отримувати дуже серйозний доступ. І цим доступом активно користується ФСБ. У випадку з партією “Альтернатива для Німеччини” ми опублікували конкретні приклади, як із Кремля надходить рознарядка, що потрібно сказати, яку потрібно робити заяву наступного дня. І депутат робить цю заяву публічно”, — розповідає шеф-редактор видання The Insider Роман Доброхотов.
Своє спільне розслідування The Insider і Der Spiegel оприлюднили на початку 2024 року. Журналісти з’ясували, що Володимир Сергієнко — помічник одного з депутатів “Альтернативи для Німеччини” і водночас пропагандист, агент п’ятої служби ФСБ — намагався зірвати західну підтримку України.
“Сергієнко привіз у Сочі політика з “Альтернативи для Німеччини” і за сумісництвом президента Асоціації із захисту російськомовних у ФРН Ульріха Ойме. Публічно про поїздку не повідомляли. За кілька місяців до цього все той же Ойме під чуйним керівництвом Сергієнка написав листа Папі Римському, де просив звернути увагу на “гоніння на християн в Україні”. Перед відправленням цього листа 12 квітня 2023 року Сергієнко погодив його чернетку російською мовою зі своїм московським куратором, а опубліковано його було 14 квітня”, — ідеться в розслідуванні The Insider і Der Spiegel.
Корумпуванням Кремль отримує компромат на таких депутатів, і може далі маніпулювати ними — аж до “правильних” голосувань у Європарламенті.
“Головне навіть не те, що говорять ці пропагандисти, а те, що відбувається корумпування європейських політиків. А корумпування — це вплив. Це означає, що їх можуть шантажувати, адже вони отримали гроші за те, що говорили. А коли вони отримували гроші, коли є компромат, це означає, що вони можуть голосувати певним чином”, — наголосив експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
І немає сумніву, що росіяни мають компромат на кожного іноземця, який трапляється під руку.
“Якщо це важлива людина, то можуть збирати якийсь компромат на неї. Іноді спеціально організовують цей компромат — скажімо, підсовують неповнолітніх дівчат як повій або юнаків. Так працюють із так званими віп-клієнтами — впливовими іноземцями, які приїжджають до Росії. Більш поширене просто стеження. Тобто вони ставлять прослуховування, іноді камери в номерах готелів, саунах, можуть поставити жучок у ноутбук. Це спеціально виділені підрозділи, які працюють у центральних російських готелях”, — зазначив Роман Доброхотов.
І всі ці шпигунські ігри — зі схвалення російського ватажка.
Викриття агентів
Наразі Росія спрямовує основні зусилля, зокрема агентурні, на провокування хаосу в Європі.
“Будь то масові заворушення, теракти. Раніше так і було: щойно відбувався певний теракт у Європі, щось руйнівне, інцидент невідомого походження, то Москва першою повідомляла про те, що якби був мир із Росією, якби європейці прислухалися до неї, цього б не сталося”, — нагадав експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
Розуміючи, що Кремль не гребує брудними методами для досягнення своїх цілей, держави почали полювання на російських агентів. У квітні в Німеччині затримали двох диверсантів, які планували зірвати військову допомогу Україні.
“Ми звинувачуємо одного із затриманих у тому, що він погодився вчинити диверсії в Німеччині, особливо проти військової інфраструктури та промислових об’єктів. Готуючись до акції, підозрюваний розвідав кілька потенційних цілей і, за нашими даними, передав зібрану ним інформацію особі, пов’язаній із російською розвідкою або секретною службою”, — повідомила представниця Федеральної державної прокуратури Інес Петерсон.
“Наші органи безпеки запобігли можливим вибуховим атакам, які були спрямовані на те, щоб вплинути на нашу військову допомогу Україні та підірвати її. Це особливо серйозний випадок передбачуваної агентурної діяльності злочинного режиму Путіна. Ми продовжимо перешкоджати планам подібних загроз. Після вбивчої, агресивної війни Росії проти України наші органи безпеки посилили всі захисні заходи проти цієї загрози з боку російського режиму. Ми продовжимо надавати Україні потужну підтримку, і нас не залякати”, — заявила міністр внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фазер.
А Велика Британія вислала з країни російського військового аташе при посольстві. Максим Єловікін виявився офіцером російської розвідки. Також британські спецслужби спіймали п’ятьох осіб, які готували теракт у Сполученому Королівстві.
“Королівська прокуратура підтвердила, що звинувачення пов’язані з передбачуваною ворожою діяльністю у Великій Британії в інтересах іноземної держави, а саме Росії. Слід очікувати звинувачень у русофобії, теоріях змови та істерії з боку російського уряду. Це не новина, і британський народ і британський уряд не піддадуться на це. Пояснення Росії було абсолютно неадекватним. Наша відповідь Росії зрозуміла: припиніть цю незаконну війну, припиніть цю шкідливу діяльність”, — заявив міністр внутрішніх справ Великої Британії Джеймс Клеверлі.
Російські пропагандисти в Європі теж не залишилися безкарними. Рада Європейського союзу заборонила мовлення РІА “Новости”, газети “Известия”, “Российской газеты”, а також сайту Voice of Europe. А Європейські спецслужби почали перевіряти депутатів, яких викрили у співпраці з цими ресурсами.
“У Євросоюзі загалом занепокоїлися питаннями безпеки, вони збираються змінювати структуру, виділяти під це гроші і починають працювати взагалі системно у сфері європейської безпеки”, — констатує керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
А політики, чиї імена спливли в “рашингейті”, втрачають популярність і шанс потрапити до Європарламенту.
“Ці люди не мають жодного шансу на виборах до Європейського парламенту. Максимум, на який вони можуть претендувати, — це 25-28%. Навіть партія “Альтернатива для Німеччини” у зв’язку з кримінальними провадженнями щодо російського впливу за останні тижні відчула просідання власного рейтингу. Скандал у Чехії через Voice of Europe, інциденти з іншими політиками, які були пов’язані з Кремлем, можуть змусити багатьох громадян країн-членів Європейського Союзу підтримати традиційні партії, а не ті, що заплямували себе стосунками з Кремлем. Більшість у Європейському парламенті знову, найімовірніше, отримають Європейська народна партія, соціал-демократи та ліберальний блок “Оновити Європу”, які на 90% проукраїнські”, — спрогнозував голова Центру формування політики Максим Костецький.
Росіянам байдуже — ультраправий, вкрай лівий, випадковий у центрі чи звичайний маргінал десь по периметру європейського політикуму. Тому й скуповують усіх, чию честь і принципи можна оцінити в рублях. Але останні події в Європі показують — російські гроші йдуть даремно. А полювання на кремлівських агентів лише набиратиме обертів.
Читайте також: Пропаганда на експорт: викриття іноземних глашатаїв Кремля