Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає зміни в назвах військових звань і розподіл сержантського та старшинського складу. Так, скасовуються військові звання прапорщик, старший прапорщик, і їхні аналоги на флоті – мічман, старший мічман. З’являться нові звання – рекрут, штабсержант (штабстаршина в ВМС), майстер-сержант і головний майстер-сержант (аналоги на флоті – старший майстер-старшина, головний майстер-старшина).
Як повідомив у студії UATV військовий експерт Владислав Селезньов, ця реформа говорить про те, що Україна рухається в правильному напрямі.
“Насамперед, хочу привітати наших співгромадян із тим, що в Україні нарешті ліквідовано інститут прапорщиків, той рудимент, який дістався як спадщина від Радянського Союзу, – каже гість студії.– На сьогодні ухвалений закон, відповідно до якого реформована система сержантських звань у ЗСУ, що дає нам впевненість у тому, що ми рухаємося в правильному напрямі, оскільки неодноразово наші політики, вище військово-політичне керівництво, заявляли, що Україна в період до 2020 року має повністю перейти на стандарти НАТО. Реформа сержантських звань – одна зіскладових в контексті реформування ЗСУ за стандартами та нормами, прийнятими в країнах, які входять до складу Північноатлантичного альянсу”.
Пояснюючи важливість цієї реформи для України, Селезньов сказав: “Інститут прапорщиків був окремим рудиментом в системі військових звань ЗСУ. І для того, щоб створити відповідний мотиваційний лист для тих військовослужбовців, які прийшли до лав Збройних сил України та інших силових структур, для того, щоб вони могли досить чітко будувати свою військовукар’єру, і реформована система сержантських звань”.
Гість студії сказав, що до нещодавнього часу Генеральний штаб стикався з проблемою того, що в штат не могли набрати сержантів, які мають достатній досвід і знання.
“Система грошового забезпечення сержантів не дозволяла, по-перше, чітко структурувати можливості для кар’єрного росту військовослужбовців даної категорії, по-друге, далі старшини не було військового звання, тому виникав дисонанс”, – зазначив військовий експерт.
Також Селезньов розповів, як зміниться діяльність при цих званнях.
“На сьогоднішній день офіцерський склад виділяється в своєму функціоналі, насамперед, на довгостроковому, стратегічному плануванні, – говорить він. – Безпосередньо з поточними завданнями, зокрема з підготовки навчання особового складу, ця функція буде повністю покладена на сержантський склад. Фактично, сержант стає першим і найголовнішим помічником офіцера, який бере на себе всю відповідальність за виховання, підготовку, навчання рядового складу”.
Телеверсію інтерв’ю з Владиславом Селезньовим дивіться в програмі “Лицом к лицу” 3 грудня о 15:00 на телеканалі UATV.