Рубль і далі падає: росіяни зіткнулися із загрозою інфляції та дефіциту товарів — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстрація: news.dialog.ua

Російська валюта продовжує падати. Видання Bloomberg називає рубль однією з найслабших валют серед країн, що розвиваються. Тим часом Путін провів робочу зустріч із прем’єр-міністром Мішустіним, який підготував для президента звіт про ситуацію в російській економіці, інформує FREEДОМ.

За його словами, зростання ВВП з травня 2022 року по травень 2023 року склало вражаючі майже 5,5%. Тільки про те, що високі темпи зростання в травні цього року пов’язані з ефектом “низької бази” Мішустін промовчав. Адже травень 2022 року був провальним, а ВВП лише за місяць скоротився на майже 4,5% у річному вираженні. 

“Ми знаємо, що більша частина статистики засекречена, тому що Росія не хоче показувати, як на неї насправді впливають санкції. Усі будь-які цифри, які озвучуватимуть російські чиновники, потрібно трактувати насамперед через призму пропаганди, а вже потім базуватися на цих цифрах і говорити про якісь економічні показники. Тому це, швидше за все, елементи пропаганди. Росія дуже хоче, щоб санкції скасували, а тому вона транслює на весь світ картинку, що санкції не працюють”, — пояснює фінансист Сергій Фурса.

Курс євро на відкритті торгів на Московській біржі 6 липня вперше з березня 2022 року піднявся вище 100 рублів. Біржові аналітики вказують, що падіння курсу рубля — це наслідок насамперед скорочення експортної виручки і високих бюджетних витрат, зокрема на повномасштабну війну проти України. У російському Центробанку ж приводів для занепокоєння не бачать.  

“У Росії досить багато гравців, яким вигідний низький курс рубля. Це насамперед уряд і всі розподільники бюджету. Тому що що дешевший рубль, то легше наповнити бюджет користуючись грошима, що надходять з-за кордону. Тобто в умовах зростаючого дефіциту, вигідно знижувати курс рубля”, — зазначає російський економіст Микола Кульбака.

Але якщо найближчим часом дешевий і нестабільний рубль може бути вигідний російському керівництву, то в довгостроковій перспективі така ситуація призведе до прискорення інфляції, а вона, своєю чергою, до зниження купівельної спроможності громадян. 

Імпортні товари стануть дорожчими, а ті нечисленні покупки в доларах, які ще доступні росіянам, стануть не по кишені. Влада країни-агресора, фактично, коштом росіян наповнює рекордно дефіцитний бюджет дешевим рублем. 

“Відбувається різке, якщо хочете, збіднення російської економіки. Збіднення в тому плані, що економіка, з одного боку, повністю стає на військові рейки. Якщо ви подивитеся це зростання, яке є в економіці Росії, то воно спостерігається тільки в декількох секторах, і ці сектори пов’язані з війною. Ті сектори економіки, які націлені на звичайного споживача, вони не просто не показують навіть повільного зростання – вони показують падіння”, — акцентує радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Така ситуація призводить не лише до очевидних наслідків, таких як зубожіння населення, замороження інфраструктурних проєктів і недофінансування соціальної сфери загалом. Адже щойно бюджет Росії припинять так активно витрачати на ВПК, зупиниться і так незначне економічне зростання.

Читайте також: Повторення девальвації зразка 1990-х: обвал курсу рубля прокоментував радник президента України з економічних питань

Раніше російський соціолог, політичний аналітик, публіцист Ігор Ейдман зауважив, що росіяни звикли до економічної кризи та постійного зниження рівня життя, і ніяк не пов’язують такі реалії життя з агресивною політикою президента Путіна.

Прямий ефір