Розвиток ЗСУ та стримування агресії Росії: як допоможуть Україні безпекові угоди (ВІДЕО)

Саміт Україна — Північна Європа в Стокгольмі. Фото: president.gov.ua

Сполучені Штати близькі до підписання з Україною двосторонньої угоди про співпрацю у сфері безпеки, пише Financial Times. Київ уже підписав двосторонні договори про безпеку з 15 країнами. Ці документи гарантують надання довгострокової підтримки, інформує FREEДОМ.

Очікується, що лідери США та України Байден і Зеленський підпишуть угоду з безпеки на полях саміту лідерів G7 в Італії в червні.

Напередодні саміту НАТО у Вашингтоні Україна має намір підписати із союзниками угоди про гарантії безпеки терміном на 10 років.

У 2023 році країни “Великої сімки” підписали декларацію про довгострокові гарантії безпеки та економічну підтримку України. До неї приєдналися 32 країни.

“Є 32 країни, які або підписали, або незабаром укладуть двосторонні угоди про безпеку з Україною. І це допоможе їй протягом тривалого періоду часу розбудовувати Збройні сили, які зможуть ефективно стримувати агресію або справлятися з нею в майбутньому. І ви побачите, ці угоди будуть укладені найближчими тижнями”, — сказав державний секретар США Ентоні Блінкен.

31 травня у Стокгольмі лідер України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки. Згідно з документом, із 2024 до 2026 року Стокгольм надасть Києву військову допомогу на 6,5 млрд євро. Підтримка зростатиме протягом десятирічного терміну дії договору.

Унікальною частиною угоди зі Швецією є надання Києву спеціалізованих літаків ASC 890. А також перспектива передачі винищувачів JAS 39 Gripen.

Швеція також підтримуватиме розвиток сучасного оборонно-промислового потенціалу України.

“Швеція — один зі світових лідерів із захисту мирного життя націй. Сьогодні ми підпишемо три нові угоди про безпеку. Україна плюс Швеція. А також з усіма нашими скандинавськими партнерами, Норвегією та Ісландією, і разом ми обговоримо наші подальші кроки”, — зазначив Зеленський.

Прем’єр-міністр Швеції зі свого боку зауважив, що цей документ — свідчення довгострокової прихильності захисту України від Росії.

“Угода також є потужним сигналом для РФ про те, що продовжувати війну, вважаючи, що західні країни втомляться, загалом безглуздо. Наша підтримка не припиниться. Варто ще і ще раз повторити, що ви буквально б’єтеся не тільки за свою власну свободу, а й за нашу свободу та нашу безпеку”, — акцентував глава шведського уряду.

Як зазначив Володимир Зеленський, пріоритети для України в угодах про безпекову співпрацю: посилення протиповітряної оборони країни, спільні оборонні виробництва та забезпечення української армії озброєнням. А також глобальна робота заради примусу Росії до миру.

Загалом Київ уклав уже 15 двосторонніх безпекових угод: з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією. Тепер приєдналися і країни Північної Європи — Швеція, Ісландія, Норвегія.

“Союзники згодні з тим, що майбутнє України — в НАТО. І ми сповнені рішучості домогтися прогресу в скороченні цього шляху. Членство в НАТО стане остаточною гарантією безпеки України. Воно забезпечить міцний мир і стабільність, необхідну для відновлення”, — заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг.

Як зауважив президент України, угоди про співпрацю у сфері безпеки вже допомагають країні.

За його словами, в останні пів року, поки підтримка від США затримувалася, деяка військова допомога Україні фінансувалася коштом дев’яти таких договорів.  

Читайте також: 15 договорів про безпеку підписано Україною: на значенні угод з країнами Північної Європи акцентував Буряченко

Прямий ефір