Розвідка, полонені, колаборанти: способи збирання доказів у воєнних злочинах у Харківській області назвала прокуратура

Місце масового поховання в Ізюмі. Фото: Facebook/Володимир Зеленський

Усіх російських військових, які причетні до злочинів на території Харківської області, знайти та покарати, вочевидь, буде надзвичайно складно. Однак у тому, що стосується саме воєнних злочинів, особливо резонансних, правоохоронці мають зачіпки. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив речник Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

За його словами, доказова база формується на підставі відомостей української розвідки, свідчень полонених російських військовослужбовців, місцевих колаборантів, а також із відкритих джерел у РФ.

“Ми маємо інформацію з відкритих джерел у Російській Федерації про військові частини, про місця дислокації, про ту зброю, яка перебуває у них на балансі, яку вони використовують. І ми все це задіятимемо з метою доведення провини”, — зазначив Чубенко.

У цьому випадку йдеться про масові резонансні злочини.

“Це накази про бомбардування, це накази про зведення рахунків із українським патріотично налаштованим населенням, розстріл людей, тортури, страти. Це надзвичайно яскраві ситуації. І щодо цих ситуацій у нас є зачіпки”, — коментує спікер прокуратури.

За його словами, збір доказів, безумовно, займе чимало часу.

“Необхідно попрацювати над усім цим масивом інформації, який ми маємо. І в найрезонансніших справах: наказах, вбивствах — ми зможемо прив’язати конкретно участь конкретних людей. Щодо злочинів проти майна, коли були дрібні крадіжки, коли це було вночі, коли вони були у балаклавах, не завжди, на жаль, у таких ситуаціях провину ми зможемо довести. Але ми працюємо у цьому напрямі, докладаємо максимальних зусиль”, — наголосив Чубенко.

За його словами, дії російських військових в Україні потрапляють і під визначення “тероризм”, і під визначення “геноцид”. Натомість ця війна стала багато в чому унікальною для правоохоронців у тому, що стосується і скоєних діянь, і способів, і зброї.

“Це новий досвід, хоч як крути, хоч ці і воєнні злочини, і війни вже були. Міжнародний кримінальний суд уже працював у напрямі притягнення воєнних злочинців до відповідальності. Але технології змінюються, змінюються підходи, змінюється озброєння, яке застосовується. Все ж таки ця війна є частково новою для прокурорів, для суддів”, — каже Чубенко.

За словами речника прокуратури, оцінки, зокрема, вимагають і нові види ведення війни.

“Це інформаційні атаки, інформаційно-психологічні операції, які, зокрема, проводяться Росією. І це теж потрібно аналізувати, оцінювати та давати оцінку цим діям. Тому хоч саме поняття війна, воно не нове для світу, але саме ця війна, вона нова за багатьма чинниками та обставинами”, — наголосив речник Харківської обласної прокуратури.

Читайте також: Харківська область під час окупації: жителі Ізюма розповіли про звірства росіян (ВІДЕО)

Прямий ефір