“Розумні” авіабомби отримає Україна від Франції — характеристики та можливості AASM Hammer (ВІДЕО)

AASM Hammer у 1000-кг версії. Фото: defence-ua.com

Франція протягом 2024 року постачатиме Україні “розумні” авіабомби для Збройних сил (ЗСУ) — щомісяця 50 керованих AASM Hammer. Про передання Україні нової зброї оголосив президент Франції Еммануель Макрон, повідомляє FREEДОМ.

“Ми збираємося здійснити нові постачання близько 40 ракет SCALP і кількох сотень ракет, на які очікують наші українські друзі. Ми також нарощуємо виробництво в межах військової економіки, щоб мати можливість надати українським партнерам більше техніки”, — заявив Макрон.

Президент Франції сказав про сотні французьких керованих авіабомб AASM Hammer. Слідом за ним міністр оборони країни Себастьян Лекорню уточнив, що йдеться про 600 одиниць. Постачати їх союзники будуть по 50 штук щомісяця протягом усього 2024 року.

Бомби, які західні військові прозвали “розумними”, належать до модульної зброї класу “повітря-земля” і є французькими високоточними боєприпасами, що складаються з переднього комплекту наведення і заднього комплекту розширення радіуса дії, який приєднується до некерованої бомби. По суті, французи приладнали навісні блоки, здатні спрямувати некерований снаряд у потрібну точку.

Для 2007 року, коли боєприпас надійшов на озброєння французьких ПКС і ВМС, це можна було вважати новаторською технологією. Цим типом зброї оснастили більшу частину французьких багатоцільових винищувачів Rafale (“Рафаль”) і Mirage 2000 (“Міраж 2000”). Згідно з даними Комітету французького сенату, загальна вартість програми AASM склала понад мільярд доларів. Виходить, кожен такий молоток обходиться бюджету Франції в 300 тис. дол. За ці гроші військові отримали базову версію ракети, оснащену 250-кілограмовою бомбою, яку за бажанням легко можна замінити на 125-кг, 500-кг, а то й масою в тонну.

Наводитися на ціль Hammer може за допомогою супутникової, інфрачервоної або лазерної систем. Останні дають змогу “розумній” бомбі вражати цілі в радіусі 60-70 км.

“Ці бомби дають можливість завдавати точних дистанційних ударів, щоб вражати тили російської армії”, — зазначили в пресслужбі Міністерства оборони Франції.

Попри високу вартість ракет, вони стали на озброєння не тільки Франції, а й Єгипту, Індії, Марокко та Катару. Тепер до цього списку додалася й Україна. Західне озброєння сподобалося насамперед функціональністю. За словами виробника, пуски його “розумних” бомб можуть здійснюватися під кутом нахилу від осі до 90°, а за один прохід і одним натисканням на спусковий гачок можна випустити до шести боєприпасів по окремих цілях. Водночас бомба спрацьовує в 99% випадків, запевняє продавець.

В окремих комплектаціях Hammer і зовсім може творити чудеса. Гібрид бомби і ракети працює за принципом “вистрілив і забув”, тобто снаряд самостійно маневрує до визначеної навідником цілі без залучення пілота літака.

Однак для найефективнішого використання цих розумних бомб потрібна умова — запускатися вони мають з винищувачів типу F-16. Нині ж поки що офіційно Україна не має у своєму розпорядженні цих винищувачів. Авіабомби доведеться пристосовувати до радянських Су-24М або МіГ-29. Однак у ЗСУ вже є позитивний досвід інтеграції західних авіаційних ракет типу Storm Shadow і SCALP на свої літаки. Та й надходження F-16 на озброєння українських захисників очікується в найближчій перспективі.

Читайте також: Еволюція зовнішньої політики Франції щодо України йде у правильному напрямку, — експосол про майбутній візит Макрона

Прямий ефір