Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 21 травня, виступив на сесії саміту країн G7 (“Великої сімки”) та України. Глава Української держави подякував за допомогу, зокрема у захисті українського неба, та наголосив на необхідності глобального лідерства демократії та принципу превентивної безпеки, повідомляє FREEДОМ із посиланням на Офіс президента України.
Звертаючись до лідерів G7, Зеленський зазначив, що разом із партнерами і союзниками було досягнуто такого рівня співпраці, який забезпечує, щоб на демократію, на міжнародне право, на свободу зважали.
Він подякував за надані Україні системи протиповітряної оборони та за рішення про тренування українських пілотів на сучасних винищувачах.
“Повітряний щит може бути повноцінним лише тоді, коли наземні системи ППО доповнюються сучасними літаками у повітрі. Зараз ми виходимо на шлях усунення розриву в можливостях. Коли наші пілоти знатимуть F-16 і коли в нашому небі з’являться ці машини, це матиме значення не лише для України. Це буде історичний момент для всієї архітектури безпеки у Європі та світі”, — наголосив президент України.
Також Володимир Зеленський вчергове порушив питання превентивної безпеки, наголосивши, що українські пропозиції щодо пакету гарантій безпеки стануть миротворчим чинником не лише для України.
“У світі є “безпекові парасольки”. І вони мають відкритися, коли небо почорніє. Але як це буде та чи вистоїть свобода в час, поки “безпекова парасолька” розширюватиметься на нового союзника? Так само як наші з вами дії протягом цієї війни врятували міжнародне право та свободу, наші гарантії безпеки працюватимуть на недопущення трагедії війни. Вони працюватимуть, щоб зупинити потенційного агресора. Україна хотіла б, щоб наші команди розставили крапки над “і” у справі гарантій безпеки до Вільнюса — саміту [НАТО], на який очікує Євроатлантика”, — зазначив Володимир Зеленський.
Президент України також окремо звернувся до кожного із лідерів “Великої сімки”:
- “Дякую вам, пане президенте Байдене, що ви наповнюєте змістом глобальний бренд безпеки для демократії! Дякую за лідерство, за зброю, за рішення про тренування пілотів. Я вірю, що крила нашої спільної свободи будуть очевидно найміцнішими у світі! Дякую обом партіям Конгресу і вашій, пане президенте, команді та всім волелюбним американським серцям”.
- “Дякую тобі, Олафе, пане канцлере, за твою рішучість, яка змінює історію на користь демократії, за довготривалу оборонну та фінансову підтримку України, яка дає стійкість усій нашій вільній Європі. Дякую твоїм колегам в уряді, дякую Бундестагу й усьому народу Німеччини”.
- “Дякую тобі, Ріші, пане премʼєр-міністре, за твою енергію, яка додає нам більш далекоглядних і більш далекобійних можливостей. Вірю, що твоє лідерство допоможе дати очевидну силу праву, коли разом із нашими партнерами створимо трибунал щодо агресії Росії. Дякую твоїм колегам-міністрам, британському парламенту і всьому британському народу”.
- “Дякую тобі, Еммануелю, пане президенте, за те, що ти бережеш цінності Республіки й що підтримка Францією України є проявом поваги до свободи народів, до рівності в міжнародних відносинах, до братерства між людьми. Дякую, Франціє!”
- “Дякую Джорджі Мелоні за те, що сила її характеру додає сили нам усім. Дякую італійському уряду, парламенту та всім італійцям, які підтримують захист наших людей”.
- “Дякую тобі, Джастіне, пане премʼєр-міністре, за вміння бути першим у багатьох питаннях і за те, що в кожному питанні ми знаходимо спільну мову. Дуже важливо довести до результатів нашу спільну роботу в розмінуванні в Україні, це справді зберігає життя. Дякую всьому політичному класу та всьому народу Канади, який так цінує мир”.
- “Дякую тобі, Шарлю, дякую тобі, Урсуло, за те, що під вашим керівництвом євроінституції стали більше ніж інституціями. Колись говорили, що ЄС — це бюрократія. Ви доводите, що наше об’єднання тримається не на бюрократії, а на спільних цінностях, які дають нам сильний курс!”.
- “Дякую вам, Фуміо, пане прем’єр-міністре, за очевидне лідерство Японії в Азії у захисті міжнародного права, дякую за всебічну підтримку з боку вашої держави й ваших людей”.
Наприкінці виступу Володимир Зеленський подякував лідерам за підтримку української формули миру.
Читайте також: Повернемося з Японії з іще більшими можливостями для українських захисників, — звернення Зеленського у 451-й день війни
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський у суботу, 20 травня, прибув до Японії для участі у саміті країн G7 (“Великої сімки”). У межах візиту президент також провів низку двосторонніх зустрічей із західними лідерами.
Читайте також: Саміт у Хіросімі: основні теми засідання G7 проаналізував Осипенко