Молдова переобрала главу держави. Ним стала чинна президентка Молдови Мая Санду. Вона здобула перемогу в другому турі, набравши 55,33% голосів виборців.
Такі результати виборів, оприлюднені на сайті Центральної виборчої комісії після підрахунку 100% протоколів для голосування.
Вибори в Молдові відбулися не без фальсифікацій
Згідно з результатами голосування, за Санду проголосували понад 55,33% виборців, а її суперник, колишній генеральний прокурор Молдови Олександр Стояногло, який балотувався від опозиційної Партії соціалістів, отримав 44,67% голосів.
У виборах узяли участь 1 699 945 громадян Молдови, що становить 54,34% виборців, доданих до списків для голосування. За Санду проголосували майже 930 тис. виборців, за Стояногло — понад 750,5 тис. виборця.
При цьому, Санду програла вибори на території Молдови, набравши 48,81% голосів проти 51,19% у Стояногло. Різниця склала трохи більше ніж 32 тис. голосів. У Гагаузькій автономії Стоянонгло набрав 97% голосів, за нього також проголосували майже 80% жителів Придністровського регіону, які взяли участь у виборах. Санду перемогла в центральних районах і в Кишиневі.
Явка виборців була високою, про що не раз уже наголошували як політики, так і експерти. У виборах у Кишиневі взяли участь майже 375,5 тисяч виборців — 56,35%. З них за Санду проголосували 57,38%, а за Стояногло — 42,62%.
Санду виграла вибори з великим відривом завдяки голосуванню за кордоном. На 231 дільниці за кордоном проголосували майже 330 тис. виборців, що становить понад 20% від загальної кількості виборців. Це — абсолютний рекорд участі у виборах громадян Молдови за кордоном. На дільницях за кордоном Санду отримала понад 270 тис. голосів виборців — майже 83% тих, хто проголосував.
Із перемогою на виборах Маю Санду привітав президент України Володимир Зеленський.
“Привітав її з перемогою на президентських виборах і від імені українського народу висловив підтримку європейському вибору народу Молдови. Ми підтвердили відданість співпраці на шляху до спільної мети — членства в Європейському Союзі. Ми скоординували подальші кроки, зокрема я запросив Маю Санду в Україну”, — повідомив президент.
Ще в першому турі голосування громадянам Молдови довелося відповісти на одне з головних запитань новітньої історії: чи хочуть вони, щоб країна вступила до Євросоюзу, чи виступають проти. З невеликою перевагою за підсумками опрацювання 100% голосів все-таки перемогла відповідь “так”.
І вибори, і референдум відбувалися на тлі колосальних за масштабами втручань у внутрішню політику Молдови з боку Кремля. Раніше правоохоронці заявляли про те, що за допомогою проросійського олігарха-втікача Ілана Шора було створено в Молдові агентурну мережу, яка налічувала близько 130 тис. осіб. Ці люди ходили на проросійські мітинги, займалися прокремлівською пропагандою.
Мая Санду після перемоги на виборах заявила, що під час виборчого процесу країна зазнала безпрецедентної атаки. За її словами, це була одна з наймасштабніших атак в історії Європи.
“Молдова зазнала безпрецедентної атаки в історії всієї Європи: брудні гроші, незаконний підкуп голосів, втручання злочинних угруповань у виборчі процеси, поширення ненависті і страху в нашому суспільстві. Але наш народ об’єднався, і громадяни виграли”, — заявила Санду.
Вибори президента Молдови відбулися “на тлі масштабних спроб зловмисного іноземного втручання і постійних атак на демократичні цінності та інститути”, заявив глава місії Європейської мережі організацій зі спостереження за виборами (ENEMO) Дрітан Таулла. Про це пише “Інтерфакс-Україна”.
“Не дивлячись на зусилля влади по боротьбі з дезінформацією і схемами підкупу голосів, ENEMO висловлює крайню стурбованість з приводу таких спроб відвести країну від зміцнення демократичних інститутів і верховенства закону“, — зазначив він.
Експертка Маріам Чубабрія заявила, що під час кампанії продовжували поширювати дезінформацію “переважно в інтернеті, зокрема через соціальні мережі, створюючи неправдиві й негативні наративи про ЄС і перспективи Молдови на шляху європейської інтеграції, з метою маніпулювання виборцями та підриву демократичних інститутів”.
Також зафіксовано масове підвезення виборців із непідконтрольного Кишиневу Придністров’я. А на закордонних дільницях надходили повідомлення про мінування.
Центральна виборча комісія (ЦВК) Республіки Молдова зареєструвала кілька заяв і скарг, які подавали і кандидати в президенти. Зараз ці скарги перебувають на стадії розгляду. Вони здебільшого стосуються підкупу і підвезення виборців на виборчі дільниці.
“Пріоритетно — на дільницях, які було організовано за кордоном, тобто йдеться про такі країни, як Білорусь, Азербайджан, Туреччина і, природно, Російська Федерація. Крім того, були зареєстровані окремі випадки підвезення і виборців і на території Республіки Молдова. Пріоритетно — на виборчих дільницях, де голосували жителі, які проживають у Придністровському районі Республіки Молдова. Також були ізольовані випадки, які стосувалися передвиборчої агітації в день виборів і порушення таємниці голосування”, — розповів заступник голови ЦВК Павло Постіка.
Думки експертів
Що означають результати президентських виборів для Молдови сьогодні? Яке майбутнє очікує країну після переобрання президента? Про які уроки для влади країни говорять експерти? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Оазу Нантой, депутат парламенту Республіки Молдова;
- Олексій Тулбуре, молдавський історик, дипломат, політичний аналітик, колишній голова Молдови в Раді Європи та в ООН;
- Александру Фленкя, віцепрем’єр-міністр з питань реінтеграції Республіки Молдова (2019-2020 рр.), директор асоціації “Ініціатива за мир/Initiative 4 Peace”.
ОАЗУ НАНТОЙ: Молдова має чітко усвідомити, що несе в собі “русский мир”, а що може дати Євросоюз
— І у випадку Грузії, і у випадку Молдови російська пропаганда проповідувала наративи про те, що перемога проєвропейської сили, кандидата — це війна, це шлях до війни. Російська Федерація усвідомлено намагалася насадити атмосферу страху, щоб людей дезорієнтувати. Частково це вдалося на референдумі 20 жовтня. А потім уже приходять хибні, так би мовити, цілі. До цього, звісно, додаються наші традиційні проблеми з Гагаузькою автономією, з лівим берегом (Придністров’я, — ред.), плюс те, що ми бачили, — спроба безпрецедентного підкупу виборців.
Незалежно від того, що говорили політики, проєвропейські тощо, відбулася мобілізація суспільства. Я відчув, як громадяни Республіки Молдова зрозуміли ризики, пов’язані з гібридною атакою РФ на нашу демократію, на нашу державу, і відбулася мобілізація людей. Цю мобілізацію ми бачимо в цифрах.
Це говорить про те, що в нашому суспільстві є здорове ядро громадян, на яке держава може спиратися, з яким потрібно співпрацювати. Особливо якщо думати про те, що нинішні вибори є фактично прелюдією до наступних — парламентських, які можуть бути ще складнішими через внутрішню специфіку політичного процесу Республіки Молдова.
Примітно, що Мая Санду, коли вийшла до преси, після того, як стала зрозуміла її перемога, сказала, що вона буде президенткою усіх громадян, незалежно від того, як вони проголосували. З одного боку, це досить традиційна фраза, але, з іншого боку, ця фраза стає дуже актуальною для того, щоб подолати цей нав’язаний ззовні внутрішній розкол. Для того, щоб забезпечити спокійні парламентські вибори наступного року, які мають підтвердити те, що продемонстрував день президентських виборів.
Наша судова система має відповісти на всі кримінальні справи, які заведені за очевидними фактами підкупу виборців і підривної антидержавної діяльності. І паралельно, звісно, потрібна позитивна програма з консолідації суспільства навколо спільних цілей на основі усвідомлення того, що може нам принести так званий “русский мир” і що може надати Європейський Союз. Простих відповідей немає, це складні процеси.
ОЛЕКСІЙ ТУЛБУРЕ: Керівна партія Молдови повинна врахувати уроки невдалих єврореформ
— Ми переобрали людину, яка є символом продовження курсу країни на вступ до Європейського Союзу. Ми обрали президента, позиція якого зрозуміла. Мая Санду є фактичним лідером керівної партії, хоча за Конституцією президент Молдови — безпартійний. Але так у нас склалося, що іншого лідера в керівній партії немає. Мая Санду залишається таким лідером. Це гарантія того, що ми продовжуємо курс на зближення з Європейським Союзом. Це дуже важливо.
Ми вступили в період переговорів з ЄС і будь-які паузи смерті подібні, тому що гарантією наших безпеки, суверенітету і незалежності є героїчна Україна і ЗСУ, які стримують ворога. Якщо щось трапиться, то нас уже нічого не врятує, якщо тільки ми до цього моменту ми не забезпечимо свою безпеку тим, що вступимо до Євросоюзу.
Ми радіємо з того, що Молдова загалом довела, що вона відбулася як держава. Ми довели, що ми можемо протистояти тиску — широкій злочинній мережі з прямого підкопу виборців, яка була створена за підтримки Кремля місцевими кремлівськими партнерами. У день голосування перевозили молдаван із Росії літаками в інші країни для того, щоб вони голосували і не за Маю Санду, а за її опонента. Були дзвінки, кібератаки на виборчі дільниці на Заході, де активні прихильники Маї Санду, для того, щоб заблокувати процес голосування, зменшити її показники.
Стільки зусиль було докладено Кремлем і опонентами проєвропейського руху Молдови, що було складно цьому чинити опір і протистояти. Проте ми вистояли, і ми довели, що дійсно Молдова гідна європейського вибору. Ми — проєвропейська нація.
Якби таких виборів не було, їх треба було б придумати для того, щоб влада, включно з Маєю Санду, керівною партією, отримала ті уроки, які вона здобула в цей виборчий період, напередодні парламентських виборів.
Молдова — це парламентська республіка, де за все відповідає не президент, а уряд. І за внутрішню політику, і за зовнішню політику. Результати парламентських виборів архіважливі для європейського курсу Молдови. Ми повинні його зберегти після парламентських виборів наступного року. Для того, щоб його зберегти, керівна партія в Молдові повинна отримати гідний результат на виборах. Це можливо тільки якщо керівна партія PAS врахує уроки референдумів.
А уроки такі. Є невдоволення в країні результатами трансформації реформ. Багато обіцянок передвиборчих чотирирічної давності не було виконано. Рівень життя залишається дуже низьким у країні, тому великі групи населення стають легкою здобиччю всіляких маніпуляторів, популістів тощо. До влади, загалом, рвуться люди, яких ми позбулися 2019 року.
Ми зберегли проєвропейський курс, але уроки, якщо ми не засвоїмо уроки цих виборів і не почнемо роботу над виправленням помилок, будуть проблеми на парламентських виборах, і вони можуть обернутися серйозними наслідками для нашої країни.
Мая Санду сама в період між двома голосуваннями сказала, що вона визнає, що є провал реформ і юстиції. Відразу після переобрання вона буде серйозно цим займатися. Але я не знаю, що вона збирається змінювати. Потрібні якісь широкі консультації. Напевно, вона до них вдасться.
ОЛЕКСАНДР ФЛЕНКЯ: У Москви є три важелі впливу на Молдову
— Є кілька показових моментів, пов’язаних із другим туром голосування. По-перше, це безпрецедентно висока явка. Прямі вибори президента в Молдові після тривалої перерви відбуваються втретє. Молдова — парламентська республіка, і з 2016 року президента обирають прямим голосуванням.
Вибори були затьмарені, звісно, численною кількістю неправдивих мінувань. Були порушені дільниці за кордоном і дільниці безпосередньо в Молдові. Якою мірою це вплинуло чи не вплинуло на результат, першою має висловитися ЦВК, потім остаточне рішення, безумовно, ухвалить Конституційний суд тоді, коли ухвалюватиме рішення про те, відбулися вибори чи ні.
Президентські вибори важливі тим, що вони прокладають дорогу до парламентських виборів, які мають відбутися навесні та влітку наступного року.
Тому, безумовно, навіть другий тур президентських виборів — це всього лише підготовка до справжньої боротьби, яка відбудеться наступного року. Ну і судячи з усього, боротьба буде досить серйозною.
У керівника в Москві, як і раніше, в кабінеті за спиною карта Радянського Союзу, цим пояснюється багато його дій — і війна, що йде в Україні, і війна, яка на Кавказі відбулася, і втручання у виборчі процеси інших країн.
Владі Молдови потрібно робити висновки і негайно ухвалювати рішення, які дадуть змогу парламентським виборам відбутися не тільки на іншому рівні, а й в іншій атмосфері. Тому що відбувається дискредитація виборчого процесу і знецінення голосів виборців. Підривається довіра населення до виборів і до того, наскільки їхні голоси реально відображають результати голосування.
Тому правоохоронним органам, слідчим органам насамперед необхідно буде продовжувати роботу для того, щоб розкрити всі деталі того, що відбувалося протягом минулих тижнів і місяців перед виборами.
У Москви є три інструменти впливу на політичну систему Молдови і на політичні виборчі процеси. Це олігархи, люди, які вважають за краще завжди працювати в тіні в тому, що стосується економіки і політики. Вони всі за межами Молдови. Друге — слабкість або дисфункціональність молдовських інститутів влади і державних органів. І третє — це бідність.
Путін ані на секунду і на жодному з етапів свого життя не змирився з розпадом Радянського Союзу. Не варто розраховувати на те, що в якийсь момент він махне рукою і відмовиться від відновлення Російської або Радянської імперії в тій чи іншій формі. Інша справа — що робимо ми, громадяни цієї країни, керівництво цієї країни для того, щоб зберегти нашу незалежність і суверенітет.