Розширення Євросоюзу та допомога Україні стануть ключовими питаннями доленосного саміту лідерів ЄС — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Cаміт лідерів Європейського Союзу стартує у Брюсселі сьогодні, 14 грудня. Очікується, що глави країн-учасниць схвалять виділення Києву 50 млрд євро допомоги, а також оголосять про старт переговорів щодо членства України в Європейському Союзі, повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.

“Головне питання — це питання розширення Європейського Союзу, яке стосується не тільки України, але ще практично десятка інших країн. Головна перешкода — це вето Угорщини, яка, як ми знаємо, висловилася проти прискореного старту переговорів з Україною про членство в Європейському Союзі. Учора стало відомо, що Єврокомісія готова починати процес розморожування близько 10 млрд євро для Угорщини, які було заморожено через проблеми з верховенством права в цій країні”, — сказав Сизов.

Він зазначив, що вчора лідери країн Європейського Союзу вже зустрічалися в Брюсселі на саміті країн Західних Балкан, у якому брав участь і лідер Угорщини Віктор Орбан. Цю зустріч президент Європейської Ради Шарль Мішель використав для того, щоб спробувати досягти прогресу в доленосних переговорах як для самого Європейського Союзу, так і для України та країн Західних Балкан, Молдови.

“Я зустрінуся з прем’єр-міністром Орбаном сьогодні. І ви знаєте, що ми працюємо, і я працюю і вдень, і вночі, щоб досягти позитивного рішення, тому що ця тема на порядку денному дуже важлива для майбутнього політичного проєкту Європейського Союзу. Тому я відчуваю цю фундаментальну силу, щоб бути єдиними, взяти до уваги всі деталі і побоювання, але бути єдиними й висловити нашу підтримку Україні та зробити додаткові кроки у сфері розширення”, — сказав Мішель.

За підсумками зустрічі з Орбаном та з іншими лідерами країн Західних Балкан і європейських країн президент Європейської Ради демонстрував стриманий оптимізм. Хоча він й і не виключив, що для розв’язання деяких питань може знадобитися більше часу, ніж передбачалося до цієї зустрічі.

“Моя персональна думка, яка не є позицією Ради — я за те, щоб досягти прогресу в питанні розширення. І я сповнений надій, що нам вдасться вирішити всі ці дуже складні питання. Послання сьогодні, в тиждень нашої зустрічі, оптимістичне. Якщо ми повернемося на кілька років назад й на кілька місяців назад, то ми можемо відчути набагато сильніше загальне бажання сприймати розширення набагато серйозніше. Це необов’язково автоматично означає, що перешкоди чи обмеження будуть вирішені негайно. Є чітке бажання рухатися швидше, щоб знайти рішення з усіх тих тем, які досі важко вирішувані, — сказав Мішель.

Раніше про таку ситуацію попереджав і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який цього тижня відвідував Брюссель та зустрічався з міністрами закордонних справ країн Європейського Союзу. Також він уперше з моменту повномасштабного російського вторгнення зустрівся з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. Глава МЗС України прогнозував, що остаточне рішення щодо розширення ухвалюватимуть безпосередньо на полях саміту.

Утім, Кулеба не сумнівається, що Україна сьогодні або через певний час погодить початок переговорів із Європейським Союзом. За його словами, це невідворотно — як колесо історії, яке не зупинити, питання тільки, наскільки швидко це станеться. Але є стійка більшість, яка підтримує євроінтеграцію України. Проблема в тому, що питання розширення вимагає одностайності, й у ньому навіть позиція такої країни, як Угорщина, стає важливою, й вона може заблокувати це рішення.

“Але на порядку денному й інші питання, які можна вирішити без Угорщини, які не менш важливі. Це створення механізму для підтримки української економіки та інфраструктури на 50 млрд євро, які будуть надані протягом наступних чотирьох років. Збільшення фінансування Фонду миру. Зараз тривають дебати, як це зробити. Цей фонд для закупівлі військової амуніції для України. Є два варіанти — або в прискореному порядку виділити 5 млрд євро, або в повільнішому темпі 20 млрд євро”, — сказав Сизов.

За його словами, для розв’язання цих питань позиція Угорщини не така важлива. Крім того, багато країн ЄС заявили, що вони будуть підтримувати Україну попри все. Вони готові підставити плече у двосторонніх відносинах, виділити необхідні ресурси – і фінансові, і військові — якщо будуть проблеми з позицією Угорщини, або виникнуть якісь форс-мажорні обставини.

Також на саміті лідерів Європейського Союзу розглядатимуть 12-й пакет санкцій проти Росії та долю відсотків, отриманих від заморожених російських активів, які планують витрачати на відновлення України.

Новий прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, спілкуючись із польською пресою, сказав, що хотів би зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським, однак не уточнив деталі.

Нагадаємо, вчора президент України був у Норвегії, де взяв участь у саміті країн Північної Європи. За підсумками зустрічі стало відомо, що Норвегія надасть пакет допомоги в розмірі близько 2 млрд дол. та надасть військову амуніцію.

“Це те, про що говорили держави-члени Європейського Союзу, що якщо не вдасться в якихось питаннях долати принцип одностайності, то кожна держава братиме відповідальність на себе й у межах свого бюджету надаватиме допомогу Україні”, — сказав Сизов.

Читайте також: “Питань до України немає”: чого очікувати від саміту лідерів країн Європейського Союзу (ВІДЕО)

Прямий ефір