Розширення Євросоюзу неможливе без принципово нового підходу до питань із забезпечення безпеки, — експерт

В'ячеслав Потапенко. Скріншот: uatv.ua

Розширення Європейського Союзу на три країни — Україну, Молдову, Боснію і Герцеговину — неможливе без принципово нового підходу до питань із забезпечення безпеки. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав керівник Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.

За його словами, питання безпеки стануть наріжним каменем при розширенні Євросоюзу. Водночас не існує жодних норм, що забороняють включати до ЄС країну, що воює, або країну, частина якої окупована або анексована іншою державою.

“Вони дивляться зараз — Боснія і Герцеговина, Україна й Молдова. Стоїть питання про членство не тільки України. У Боснії свої давні історії з безпекою, фактично вона забезпечується там ОБСЄ, й округ Брчко, який безпосередньо контролюється Сполученими Штатами Америки, там призначають комендантів, і в такий спосіб це все тримається на таких ось речах. Молдова, де стоїть фактично російський окупаційний контингент у Придністров’ї. Тому питання безпеки при розширенні Євросоюзу вони будуть важливими. Як Євросоюз буде вирішувати ці питання, поки незрозуміло”, — сказав Потапенко.

Він нагадав, що у Євросоюзу практично немає інструментів забезпечення безпеки — немає своєї армії й розвідки. Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), за словами експерта, це хороший інструмент лише для мирного часу. Водночас країни Євросоюзу, насамперед Німеччина, визнають загрози безпеці та чітко артикулюють, що в Європі йде війна.

“Тому я думаю, що перспектива вступу ось цих трьох країн до Європейського Союзу буде пов’язана не тільки з формальними переговорами, де завжди з сусідами найскладніше домовлятися, а й із трансформацією самого Європейського Союзу в безпековій сфері та ухвалення якихось зрозумілих рішень, як Євросоюз планує забезпечувати безпеку в країнах, які не повною мірою на сьогодні контролюються центральним урядом, не повністю контролюється вся територія. Це новий виклик, і Євросоюз має знайти рішення, відповіді на ці питання. Тут у цьому випадку не все має робити Україна. І коли Євросоюз знайде ці рішення, тоді можна буде говорити про перехід від кандидатства до членства”, — сказав Потапенко.

Читайте також: Бельгія допоможе успішному старту переговорів про вступ України до ЄС та її фінансову підтримку, — Потапенко

Як повідомлялося раніше, в Євросоюзі розробляють резервний план підтримки України. Про це пише Financial Times. Ця альтернатива не потребує узгодження з усіма країнами-членами Євросоюзу і дасть змогу обійти вето Угорщини, якщо прем’єр-міністр Віктор Орбан продовжить блокувати допомогу Києву. В Офісі президента України (ОПУ) впевнені в підтримці Євросоюзу.

Прямий ефір