У столиці Південно-Африканської Республіки (ПАР) Йоганнесбурзі триває 15-й саміт країн БРІКС. До цього об’єднання входять Бразилія, Індія, Китай, ПАР і Росія. БРІКС позиціонує себе як силу, альтернативну Заходу, повідомляє FREEДОМ.
Перша головна тема переговорів — розширення БРІКС. Офіційні представники ПАР повідомляють, що понад 20 держав подали заявки на вступ до організації. Серед них як країни-ізгої — Білорусь та Іран, так і економічні партнери США — Саудівська Аравія та Арабські Емірати.
“Південна Африка і Китай дотримуються аналогічних поглядів щодо розширення членського складу БРІКС. Ми з нетерпінням очікуємо обговорення цього питання з іншими країнами БРІКС”, — заявив президент ПАР Сиріл Рамафоса.
“Нам необхідно зміцнювати стратегічне співробітництво, практикувати справжню багатосторонність, сприяти розширенню представництва і права голосу країн глобального Півдня в процесі глобального управління”, — вважає глава КНР Сі Цзіньпін.
Представники країн БРІКС вказують, що на їхніх територіях зосереджено близько 40% усього населення планети і третина світового ВВП, тому можливе розширення організації там підносять як створення сили, більш значущої, ніж Захід. Ось тільки БРІКС ніколи не був ні економічним, ні військовим альянсом, як, наприклад, ЄС або НАТО. Це, скоріше, — міжнародний майданчик, схожий за форматом на G7, але на відміну від “Групи семи”, де всі учасники мають однакові зовнішньополітичні цілі зі стабільного розвитку демократій і вільної торгівлі, у країн БРІКС такої єдності немає. З моменту заснування блоку — 2009 року — відмінності між цінностями його членів заважали реалізувати амбіції творців. Вступ нових членів може ще більше дестабілізувати організацію, вважають експерти.
“Подібне розширення призведе до ускладнення самої організації. Виникнуть серйозні проблеми з ухваленням будь-яких спільних рішень. І, нарешті, цю організацію буде поховано під вантажем цих непомірних амбіцій. Я думаю, що деякі члени БРІКС розглядають процес розширення як процес посилення впливу. Насправді ми бачимо, що розширення означає, що по суті своїй ця організація не реалізувала ті цілі та завдання, які вони ставили перед собою. І ось у такий спосіб намагається довести всім свою значущість і свою результативність”, — висловив думку директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Друга головна тема саміту БРІКС — зниження залежності від долара. Заступник голови російської Держдуми ще в березні повідомив, що члени організації ведуть переговори про створення нової, спільної для них валюти. Але якихось реальних дій за цим так і не виникло. А перед початком саміту офіційний представник ПАР у БРІКС заявив, що дні долароцентричного світу закінчилися. Однак з’ясувалося, що йшлося про збільшення торгівлі в національних валютах. На думку фінансистів, гасла про так звану “дедоларизацію” — просто популізм.
“Задекларований перехід на торгівлю національними валютами просто дуже незручний і дуже дорогий. Це показово на прикладі Росії, яка продавала нафту в Індію в рупіях, Росія отримала рупії на 39 млрд, але не знає, що з ними робити, бо ці рупії нікуди дівати не можна. Рупії, юані, рублі — це все не вільно конвертована валюта і відповідно, вони стикаються з безліччю обмежень”, — пояснює фінансист Сергій Фурса.
Єдиний лідер держави-члена БРІКС, який не присутній на зустрічі, Володимир Путін, обмежився виступом по відеозв’язку. Поїздку до Йоганнесбурга в Кремлі скасували через те, що в ПАР Путіна мали б заарештувати за звинуваченням Міжнародного кримінального суду в Гаазі в організації депортації українських дітей до Росії.
Читайте також: Заява глав КНР і ПАР на саміті БРІКС — сигнал Кремлю, що війну проти України треба закінчувати, — Осипенко
Нагадаємо, дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко заявив, що учасники БРІКС розуміють, що Росія вже не супердержава, а “збитий льотчик”.