Українські військовослужбовці повертаються до життя завдяки кваліфікованому лікуванню та реабілітації. Спеціалізований центр у Дніпрі щодня ставить на ноги українських захисників. Медики та реабілітологи розробили свої методики та вдосконалили наявні, щоб максимально ефективно допомагати пацієнтам. Як їм це вдається — у матеріалі кореспондентки телеканалу FREEДОМ Наталії Гусак.
Військовослужбовець Національної гвардії України Андрій захищати країну пішов ще 2014 року. Тоді під час спроби вибратися з Іловайського котла дістав уламкове поранення хребта. Аби стати на ноги, захисник переніс 6 операцій, пів року був на реабілітації. Після повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році без вагань знову пішов до військкомату.
“Не було варіантів. Ми зібралися старим колективом “Дніпро-1″, ветеранами, тими, хто вже відслужив. Третього березня ми всі вже були зараховані до Національної гвардії, там швидше видавали зброю. І 20-го вже наші люди були в секторі на різних напрямках”, — розповів Андрій.
У грудні 2022 року на Донецькому напрямку Андрій підірвався на міні. Йому відірвало частину ноги. Але він знайшов у собі сили доповзти до автомобіля і за кермом у супроводі товариша по службі проїхати близько 20 км до безпечного місця.
“Ми поїхали потихеньку в бік Слов’янська. Там дорогою зупинилися, і мене забрала наша швидка. Відправили до Краматорська, там операцію зробили, стабілізували, зайве відрізали. І вже наступного дня був у Дніпрі”, — згадує воїн.
На реабілітації в Дніпрі Андрій уже втретє. Був тут до та після протезування. Тепер його додатково адаптують до життя з протезом. Але є деякі складнощі, пов’язані з попереднім пораненням.
“Права кінцівка в нього була ослаблена через старе поранення. Вона зберігала тільки 20-30% сили від норми. І це була дуже велика проблема, тому що навіть стояти на милицях не дозволяла ця нога через слабкість. І ми починали займатися з дуже маленьких завдань. Подолати три метри, два метри. Постояти, присісти”, — пояснив фізичний терапевт Михайло.
Поступово Андрій зміг самостійно ходити з милицями. Це дозволило йому швидше навчитися користуватися протезом. За словами реабілітологів, зараз головне завдання — зменшити біль від першого поранення і збільшити силу нижніх кінцівок.
“Пацієнт мотивований, у нього є мета, він прагне її досягти. Він виконує всі завдання, і завдяки цьому ми змогли досягти такого результату”, — зазначив фізичний терапевт.
Із кожним пацієнтом у реабілітаційному центрі Дніпра працює мультидисциплінарна команда. Завдяки цьому та їхнім методикам військові досить швидко стають на ноги.
Читайте також: У реабілітаційному центрі UNBROKEN ставлять на ноги українських захисників: історія бійця “Вовків Да Вінчі” (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, у Дніпрі медики спільно зі спортивними реабілітологами розробили комплексну програму фізичного та емоційного відновлення. Пацієнтів однієї з лікарень Дніпра кілька разів на тиждень направляють до спорткомплексу на заняття.