Розрахунки за підсанкційну продукцію, яка може потрапити до РФ, мають бути сповільнені — пояснення економіста

Олександр Савченко. Фото: facebook.com/officialsavchenko

Один із способів уникнути “сірого” імпорту в Російську Федерацію підсанкційних товарів, насамперед мікросхем — уповільнення розрахунків. Це дозволить постачальникам перевірити компанії, яким продають продукцію. І вся відповідальність за потрапляння до Росії підсанкційної продукції має лежати саме на експортерах. Таку думку сьогодні, 28 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу, банкір та економіст Олександр Савченко.

Він вважає, що Україна має працювати з партнерами у цьому напрямі. Розрахунки за продукцію, яка безпосередньо чи опосередковано може потрапити до РФ, повинні йти місяць. Тенденція до уповільнення розрахунків намітилася. Але це треба закріпити законодавчо.

“Зробімо відразу на законодавчому рівні, на рівні санкцій, що всі розрахунки за продукцію, яка прямо чи опосередковано може потрапити до РФ, мають йти десь місяць. А за цей місяць фірма-експортер має перевірити свого покупця у тому самому Гонконгу чи <…> в Китаї загалом: що ця компанія існує, що вона використовує цю продукцію для виробництва мирної продукції — пральних машин, холодильників, автомобілів, а не через реекспорт направляє у РФ. І відповідальність за це має нести компанія-експортер”, — наголосив Савченко.

За його словами, зараз у Китаї, Туреччині, Арабських Еміратах громадяни Росії створюють безліч компаній-прокладок, через які підсанкційна продукція потрапляє в кінцевому підсумку до військово-промислового комплексу РФ. Ретельна перевірка контрагентів могла б перешкоджати цьому. Савченко також сказав, що радикальніший підхід — викуповувати чипи у фірм-виробників, яких, за його оцінками, не більше 20, на користь компаній, які гарантовано не є російськими прокладками.

Він додав, що ефект санкцій залишається недостатнім.

“Ефективність санкцій я оцінюю у межах 1-1,5% ВВП країни. Приблизно 20-30 млрд [дол.] втрачає економіка Росії від санкцій. Це мало. Чому? Бо минулого року ВВП цієї країни був десь 2 трлн [дол.], 1% — 20 мільярдів, це дуже мало”, — вважає Олександр Савченко.

Читайте також: Підсанкційна Росія ввезла чипів на 4 млрд доларів — розслідування (ВІДЕО)

Прямий ефір