Банкрутство маріонеткового режиму у Придністров’ї відкриває нові можливості для розв’язання застарілої проблеми. Наразі це потребує часу та обережних підходів з боку уряду Молдови. Про це сьогодні, 3 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.
“Ситуація, яка склалася після 1 січня 2025 року, продемонструвала повну нежиттєздатність, а точніше, банкрутство так званого російського форпосту. Цей російський форпост — Придністров’я — тримався завдяки безплатному російському газу, тримався завдяки одностороннім поступкам з боку попередньої влади Молдови та завдяки безкарності так званих лідерів цього збанкрутілого режиму. 1 січня 2025 року почалася друга фаза гібридної війни Російської Федерації проти республіки Молдова. Першу фазу путінський режим програв, коли намагався зірвати проєвропейський референдум і переобрання Маї Санду на посаду президента Молдови. Цього року на країну очікують парламентські вибори й, виходячи з Конституції, дуже багато залежить від співпраці між президентом і парламентом. Тому на початку січня почалася друга фаза гібридної війни, яку розв’язала РФ через “Газпром”, — розповів депутат парламенту Молдови.
За його словами, Росія ставить собі за мету — дестабілізацію ситуації в Молдові, провокування соціально-економічних проблем і невдоволення нинішньою владою. Тому виникла енергетична криза в Придністров’ї.
“Однак керівництво Молдови в партнерстві з Євросоюзом розробило механізм розв’язання цієї проблеми. І вже 1 лютого на лівий берег надійшли 3 млн кубометрів газу для підтримання технічного тиску в системі. Це дасть можливість запрацювати промисловості Придністров’я, а також зупинити гуманітарну катастрофу”, — розповів Нантой.
Він зазначив, що Молдова не має наміру розглядати Придністров’я, яке де-факто перебуває під окупацією Російської Федерації, як якусь юридичну особу, що може на щось претендувати.
“Єдине, що нас дійсно турбує, це те, що люди на лівому березі стали заручниками цієї ситуації. Понад 350 тисяч жителів Придністров’я мають молдавський паспорт. Тому завдання уряду Молдови — надати їм гуманітарну допомогу. До речі, спочатку маріонетковий режим Придністров’я відкидав будь-яку запропоновану допомогу. І тільки після того, як Кремль і кремлівські маріонетки в Тирасполі зрозуміли, що Кишинів не піде на застосування нетранспарентних схем, змушені були прийняти гуманітарну допомогу. Водночас який вигляд матиме ситуація після 10 лютого — говорити зарано”, — зазначив гість ефіру.
Він також додав, що банкрутство тираспольського режиму, на тлі того, що путінський режим зазнав стратегічної поразки в Україні, відкриває нові можливості для розв’язання цієї застарілої проблеми.
“Але тут я зазначу — не існує блискавичного розв’язання цієї проблеми. Це проблема складна, яка потребуватиме тривалих послідовних компетентних політик, спрямованих на інтеграцію мешканців лівого берега в загальний простір Республіки Молдова. При розв’язанні питання демілітаризації цього регіону і беззастережної ліквідації незаконної російської військової присутності”, — резюмував Оазу Нантой.
Читайте також: Москва втрачає важелі тиску: Молдова запропонувала Придністров’ю рішення енергетичної кризи — деталі (ВІДЕО)