У Світовому банку пропонують розпочати відновлення України ще до закінчення війни. Насамперед експерти радять реконструювати об’єкти охорони здоров’я, освіти та соціальної сфери. За підрахунками фахівців, на це буде потрібно до 4 млрд дол. на місяць. Для програми відновлення України вже зібрали понад 20 млрд дол. Крім Світового банку, десятки міжнародних партнерів пропонують допомогу у відновленні зруйнованих російською армією мирних міст України, повідомляє FREEДОМ.
У Київській школі економіки підрахували, що 860 тисяч українських родин станом на кінець серпня 2022 року через російське вторгнення залишилися без житла. Знищено або пошкоджено понад 40 млн кв. м житлового фонду України, частково зруйновано десятки лікарень, шкіл, дитячих садків та інших об’єктів критичної інфраструктури. Пошкоджено тисячі метрів автомобільних доріг і залізничного полотна.
“Цифра по пошкоджених і знищених об’єктах наближається до 180 тисяч. З них переважна більшість — це житло. Якщо подивитися на структуру цієї цифри, то близько 135 тисяч — це об’єкти приватного житлового фонду — одноквартирні будинки, і понад 18 тисяч — це багатоквартирні житлові будинки,- це або знищені, або пошкоджені об’єкти. Тобто суми досить вражаючі і, на превеликий жаль, ми розуміємо, що це не все”, — повідомила заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталія Козловська.
Попри на гарячу фазу війни, що триває, Україна взялася за відновлення в перші місяці після російського вторгнення. Відновлення житлового фонду та енергетичних об’єктів активно триває в Київській, Чернігівській, Житомирській, Сумській та Харківській областях. У Миколаївській і Херсонській — через близькість до лінії фронту — поки що ведуться роботи тільки на об’єктах критичної інфраструктури.
“На потреби відбудови необхідно було близько 350 млрд дол. США. І це цифра станом на літо минулого року. Зараз Міністерство інфраструктури спільно зі Світовим банком працює над оновленням інформації за рік війни. І ми розуміємо, що цифра ця буде значно, значно більшою”, — поінформувала Козловська.
Важливу роль у повоєнному відновленні України відіграють міжнародні донори. 80% інвестицій у реконструкцію, як повідомляють в Офісі президента, привнесе саме бізнес. У середині лютого у Варшаві понад 300 компаній із 22 країн взяли участь у торговельній виставці та конференції “Відновити Україну”. Саме ця тема стала головною на порядку денному Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Франція акумулювала зусилля 1000 компаній для фінансування повоєнної реконструкції України. А поки робота над планом відновлення триває, міжнародні партнери фінансово допомагають Україні забезпечувати своїх громадян найнеобхіднішим.
“Ми можемо коштом зовнішніх кредитів і грантів фінансувати лише соціально-гуманітарний напрямок. Тобто військовий бюджет ми маємо фінансувати коштом власних податків і власних запозичень. Тому всі кошти, які ми залучили від уряду Сполучених Штатів, макрофінансова підтримка Європейського Союзу та інших країн, зокрема, Канади, Німеччини були спрямовані на фінансування насамперед пенсійних програм. Далі це були заходи з підтримки соціального забезпечення, охорона здоров’я, освіта, заробітні плати лікарям та вчителям”, — розповів міністр фінансів України Сергій Марченко.
Європейська комісія в межах проєкту швидкого відновлення України в лютому 2023 року виділила Києву мільярд євро. Загальний бюджет Fast Recovery, раніше повідомляли в Офісі президента, становив 17,5 млрд дол. Як і у військовій сфері, більшу частину фінансової допомоги Україні виділяють США.
“За 2022 рік ми отримали 32 млрд дол. США зовнішньої допомоги, майже половина якої була у грантовій частині, ту, яку не потрібно повертати. Зокрема, це грантові кошти, виділені урядом Сполучених Штатів. Від початку 2023 року, станом на 1 лютого, ми вже отримали 4,3 млрд дол. США для фінансування дефіциту бюджету 2023 року”, — повідомив Марченко.
Від 24 лютого і до середини серпня 2022 року Україна отримала понад 90 млрд євро міжнародної допомоги, підрахували в Кільському інституті світової економіки. Із цієї суми 39 млрд євро становила військова допомога, 32 млрд — фінансова, 13 — гуманітарна. Ще 10 млрд євро — витрати на утримання переміщених осіб. Кошти від міжнародних партнерів Україна витрачає за призначенням і під контролем спостерігачів, а звіти про те, які сфери фінансуються, можна дізнатися з офіційних повідомлень уряду.
Читайте також: Україна підтримала своїх громадян від перших хвилин повномасштабної агресії РФ — огляд допомоги від держави