Розплачуються росіяни: Кремль витрачає на війну проти України 38 млрд рублів на день (ВІДЕО)

Ілюстрація: gettyimages.com

Зростання бюджетних видатків під кінець 2024 року пов’язане з війною проти України, визнала перший заступник міністра фінансів Росії Окладникова на засіданні бюджетного комітету Держдуми. Щоправда, вона назвала це витратами на обороноздатність. Російська влада запланувала загальні витрати бюджету в розмірі 36,7 трлн рублів. Але у внесеному 30 вересня в Держдуму бюджеті на 2025 рік зазначено, що в 2024-му видаткова частина склала майже 39,5 трлн рублів, повідомляє FREEДOM.

Російська влада 2025 року планує спрямувати на війну проти України 13,5 трлн рублів, тобто 38 млрд рублів на день. Чотири російські регіони за рік витрачають менше, підрахували журналісти The Moscow Times. Річний бюджет Інгушетії, Калмикії та Ненецького автономного округу не перевищує 30 млрд. А на всі потреби жителів Єврейської автономної області Москва виділяє 15 млрд рублів. У 64 російських регіонах річні бюджети менші, ніж тижневі витрати Росії на війну проти України.

“Тільки 18 суб’єктів Російської Федерації з 83 (без урахування окупованих українських територій) мають бюджети, що перевищують тижневі витрати на війну проти України. Серед них Москва (4,7 трлн рублів), Санкт-Петербург (1,2 трлн рублів) і відповідні області, а також регіони з розвиненою видобувною і переробною промисловістю — ХМАО (380,6 млрд рублів), ЯНАО (389,6 млрд рублів), Кемеровська (280,1 млрд рублів), Челябінська область (331,3 млрд рублів) та інші”, — з публікації видання The Moscow Times.

У сукупності на оборону і безпеку 2025 року Росія витратить близько 40% бюджету — набагато більше, ніж на освіту, охорону здоров’я та соціальну політику разом узяті. На тлі рекордних військових витрат скорочують соціальні. А ось на утримання Путіна, навпаки, виділять на чверть більше, ніж у 2024 році — 31 млрд рублів.

“Така, здавалося б, парадоксальна для цивілізованого світу правда, але для Росії це — реальність. Коли скорочуються пенсії, вірніше, скорочуються очікувані виплати цих пенсій, і водночас збільшуються військові витрати. Тобто, по суті, теза, що пенсіонери шляхом своїх пенсій оплачують цю війну, а водночас самі залишаються ні з чим, вона все більше стає реальністю”, — прокоментував головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.

Експерти не виключають, що Фонд національного добробуту Російської Федерації може “обнулитися” вже в другій половині 2025 року. Кремль використовує його для покриття дефіциту бюджету, спровокованого зростанням військових витрат. З 12 трлн рублів Фонду ліквідні близько п’яти трильйонів, але до кінця 2024 року ця ліквідна частина зменшиться. До того ж Bloomberg прогнозує падіння російської валюти до 100 рублів за долар.

Минулого року рубль двічі долав позначку 100 за долар. Центральний банк відреагував на це підвищенням ключової процентної ставки на 350 базисних пунктів на екстреному засіданні в серпні минулого року. Потім у жовтні уряд запровадив більш жорсткі заходи контролю за рухом капіталу, зажадавши від 43 груп експортерів репатріювати 80% валютного виторгу і майже всю її продати за рублі на внутрішньому ринку”, — з публікації агентства Bloomberg.

Збільшити витрати на військовий сектор Кремль може не тільки коштом економії на соціалці. Зростання податків і акцизів — ще один очевидний захід. Розраховує Москва і на доходи від продажу ресурсів: газу і нафти. Щоправда, через санкції прибутки від експорту неухильно скорочуються.

Читайте також: Європі пора вжити реальних заходів для блокування тіньового флоту Росії, — глава МЗС України

Прямий ефір