Розпалюванням ксенофобії та дискримінації в Росії керує влада — думка правозахисника

Абубакар Янгулбаєв. Фото: ekhokavkaza.com

Після теракту в підмосковному “Крокус Сіті Холі” мігранти в Росії ще більше почали стикатися з ксенофобією і мігрантофобією. А дискримінація за національно-релігійною ознакою і депортації в РФ завжди були звичайним явищем. І керує цим саме російська влада. Про це сьогодні, 18 квітня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів правозахисник із Чечні Абубакар Янгулбаєв.

“Питання дискримінації — це болюча точка для РФ з часів розвалу СРСР. Але з особливим розмахом вона проявилася після війни з Чечнею. Саме тоді почалася ескалація ненависті за національною та релігійною ознакою щодо чеченців. Багато років росіян по телевізору вчили, як необхідно ненавидіти людину тільки за те, що вона сповідує іншу релігію або має інший вигляд. Усе змінилося 2010 року, коли російському суспільству було оголошено про те, що чеченці і росіяни тепер “один народ”, і повинні жити в мирі та злагоді. Але це не виходить по клацанню пальців. Тому вектор ненависті потрібно було направити в інше русло. У 2014 році, після анексії Криму, обрано інший вектор — тепер у РФ почали вчити ненавидіти українців”, — розповів Янгулбаєв.

За словами експерта, найстрашніше в Росії те, що держава тотально контролює національне питання і бере участь в управлінні дискримінацією, спрямовуючи націоналістичні переконання, як їй вигідно.

Він вважає, що після теракту в підмосковному “Крокус Сіті Холі” вектор ненависті знову повернувся — жертвами ксенофобії та дискримінації в Росії стали мігранти. Але, влаштовуючи розправи над мігрантами, російська влада заганяє себе в кут.

“З огляду на складну демографічну ситуацію в країні, Росії нині як ніколи потрібні мігранти, по-перше — як робоча сила, по-друге — як мобілізовані, яких можна відправити на війну. При цьому російська пропаганда постійно нарощує ненависть за національною та релігійною ознакою. І тут виходить явний дисбаланс. Що з цим робити — теж незрозуміло. Паралельно з цим зростають праві й ультраправі осередки, які перетворюються на тих самих справжніх реальних неонацистів, з якими Росія нібито воює в Україні”, — констатував Янгулбаєв.

За його словами, чекати якихось протестів від самих мігрантів теж не доводиться.

“Почнемо з того, що, попри федеративну владу в країні, сама країна дуже воєнізовано-централізована в цьому сенсі. І якісь спалахи повстань тут малоймовірні. Не забувайте ще й про гарну картинку — у РФ завжди стверджували і стверджують, що проблем із внутрішніми мігрантами там немає. Для всього світу це дружна сім’я. Трохи по-іншому йде справа із зовнішніми мігрантами. Для них було створено каральну систему: завинив — тебе покарають. Тому надії на те, що хтось почне протестувати або бунтувати, немає”, — пояснив правозахисник.

Він вважає, що в найближчому майбутньому ситуація з мігрантами в Росії навряд чи зміниться.

“На жаль, коли силами керівників російської держави і російською пропагандою продовжує репродукуватися негативне ставлення до мігрантів, то передумов для того, що ситуація зміниться в позитивний бік, не передбачається”, — резюмував правозахисник.

Читайте також: Неслов’янське ім’я — привід для дискримінації: чим обернеться для Москви мігрантофобія (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, уряд РФ підтримує шовіністичні настрої в країні та розпалює ворожнечу між народами.

Читайте також: Як діяти мігрантам, щоб позбутися російського громадянства та уникнути відправки на фронт — рекомендації від правозахисниці

Прямий ефір