У Донецькій області Збройні сили України (ЗСУ) успішно наступають у районі Курдюмівки, Андріївки та Кліщіївки. За минулий тиждень українські військові звільнили приблизно 2 км² на цьому напрямку. Там тривають жорстокі бої, противник не здається. За підготовкою українських військових до штурмових дій у районі Бахмута спостерігала кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
На одному з полігонів у Донецькій області бійці 57-ї окремої мотопіхотної бригади (ОМПБр) відновлюються після штурмів на флангах поблизу Бахмута і відпрацьовують нові навички ведення бою.
“Декілька навчальних точок. Перша точка — це пристрілка індивідуальної зброї. Тобто автоматів, кулеметів і так далі. Друга навчальна точка — це протитанкові засоби. Це те, що в принципі потрібно знати кожному бійцю, тому що стикаємося з іноземним озброєнням, різне трапляється. Щоб бійці, заходячи в окоп, могли взяти його і попрацювати з ним. Наступна навчальна точка — тактична медицина. Також інженерно-саперна підготовка. Усі міни, які в нас зустрічаються. Щоб особовий склад знав, де розтяжки, де міни, куди наступати, куди не наступати, необхідність дивитися під ноги. І ще одна навчальна точка — це кулемети”, — розповів командир підрозділу 57-ї ОМПБр ЗСУ В’ячеслав.
Це базова підготовка, яку має пройти кожен військовослужбовець. Адже противник теж вивчає тактики ведення бою. Тому необхідно постійно вдосконалюватися.
Звільнити Бахмут швидко не вийде, міркують бійці.
“Тут скупчення живої сили противника. Тому поспіх тут не потрібен. Потрібно красиво, тактично, як наше командування вміє це робити, грамотно підійти. Якщо взяти нахрапом, то покладемо людей — сенсу не буде. На сьогодні бригада досягає успіхів. На всіх напрямках, де ми були, своє завдання виконали”, — зазначає В’ячеслав.
Військовослужбовець 57-ї ОМПБр ЗСУ Володимир проводить із бійцями інженерну підготовку. Тема лекції — мінно-вибухові пристрої та робота з ними під час штурму.
“Коли не бачив цього жодного разу, роздивитися дуже складно. Коли я бачу [на землі] боєприпас, то це говорить про те, що їх тут море. Дуже багато бійців підриваються на мінах, не знаючи, який вони мають вигляд. Нам необхідна перемога, значить хлопцям необхідно залишитися живими. Навчання важливе для того, щоб змінити поведінку і увагу хлопців, щоб вони зрозуміли, як тактично грамотно реагувати, коли вони бачать цей боєприпас. Що їм робити можна, а чого робити не можна”, — зазначив Володимир.
Військовослужбовець має багатий досвід. Протягом року він побував у Чернігівській, потім в Херсонській областях і ось тепер опинився під Бахмутом. Нині більше уваги приділяє мінуванню, ніж розмінуванню.
“Зараз у нас війна іншого характеру. Раніше ми сиділи в обороні. Зараз нам необхідно ворога вибивати, звільняти свої території. А це завжди якісь нові рубежі. Хлопці будуть завжди заходити на ту територію, яка буде замінована. І тому для них найголовніше завдання — зрозуміти, як правильно працювати, щоб самим не підірватися і допомогти побратимам”, — додав Володимир.
Військовослужбовець Роман продемонстрував товаришам по службі американський кулемет і трофейний кулемет Калашникова модернізований (ККМ). Розповідає, що під час зачистки посадки побачив кинуту противником зброю і вирішив, що вона має приносити користь. Звісно, натовське озброєння коштує на порядок дорожче за те, що вироблялося ще за Радянського Союзу, але коли потрібно деокупувати Україну, в хід іде все.
Роман за 15 місяців служби використовував і гранатомет, і протитанкову керовану ракету NLAW, а зараз використовує кулемет. У нього шість поранень, але це не заважає його бажанню звільняти Україну від окупантів.
“Гранату мені кинули під ноги. Контузія, щонайменше 3 осколки в голові й 3 — в лопатці. З них 2 з голови дістали, один залишився. 1 із лопатки дістали, і 2 ще там. Один із них міг пробити легені, але застряг у ребрі”, — розповів Роман.
Інструктори вчать бійців швидко реагувати на небезпеку та діяти злагоджено. Владислав на війні з 28 лютого минулого року, і навіть з огляду на досвід у військовій справі, вважає навчання дуже корисними.
“У будь-якому разі, ця наука корисна. Вона дозволяє нам тримати себе у формі. І може, дасть Бог, колись і стане в пригоді в контрнаступі”, — пояснив військовослужбовець 57-ї ОМПБр ЗСУ Владислав.
Після невеликого відновлення військовослужбовці 57-ї бригади знову повернуться до штурмових дій на околицях Бахмута. Сьогодні дружні підрозділи утримують там позиції та просуваються вперед.
Читайте також: Як просуваються українські війська на різних напрямках — розбір