У Малі (держава в Західній Африці) туареги знищили 13-й штурмовий загін приватної військової компанії “Вагнер” (там підтвердили смерть найманців у Малі після бою з місцевими повстанцями). Бойовики стверджують, що їхній загін перебував на завданні разом з “урядовими силами” Малі в районі міста Тінхаватін.
Присутність “вагнерівців” в африканських країнах супроводжується регулярними сутичками повстанців із військовими хунтами. Росія відправляє туди своїх найманців, маючи корисливі інтереси. І не останню роль для Кремля в цих процесах відіграє війна РФ проти України.
Російська присутність в Африці
З 2020 року в Африці відбулося вісім переворотів. Військова хунта прийшла до влади в Судані, Габоні, Нігері, Малі, Буркіна-Фасо, Гвінеї. Військові, які захопили владу, розривали зв’язки із західними країнами і вимагали виведення міжнародних миротворчих місій з їхніх територій. Замість цього вони починали зближуватися з російським режимом, а за безпеку в регіонах нібито стали відповідати російські найманці, серед яких і ПВК “Вагнер”.
Після захоплення влади військовою хунтою в державах регіону Сахель і приходу туди найманців із ПВК “Вагнер” там значно зріс рівень насильства. За даними правозахисників з організації ACLED, вдалося підтвердити загибель 1 800 мирних жителів унаслідок нападу “вагнерівців”. Також почастішали випадки боїв із місцевими повстанцями.
На півночі Малі, недалеко від кордону з Алжиром, повстанці-туареги, які борються за створення незалежної держави Азавад, ліквідували десятки солдатів урядових військ і найманців ПВК “Вагнер”, пише Associated Press. У заяві туарегів ідеться, що в бою було захоплено бронетехніку і вантажівки. Кілька “вагнерівців” потрапили в полон.
За даними західної преси, щонайменше 17 найманців “Вагнера” було ліквідовано, серед них — автор “z-каналу” Grey Zone Нікіта Фєдянін (позивний Бєлий).
Після цього по місту Тінхаватін і Тін-Заутін недалеко від кордону з Алжиром по “Координаційному руху Азавада” російські найманці та урядові військові Малі завдали кількох ударів за допомогою безпілотників.
Російська пропаганда вже охрестила ці обстріли “ударами відплати”.
Після бою з малійськими військами і ПВК “Вагнер” повстанці-туареги заявили, що на знак солідарності готові передати Україні десятки захоплених російських найманців. Туареги вважають, що такий жест стане допомогою Києву в боротьбі проти Росії. Українська сторона в особі представника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрія Юсова зазначає, що перевіряє пропозицію туарегів. Разом з тим, будь-які дії Києва відбуваються в рамках міжнародного права.
Туареги отримали всю необхідну інформацію про діяльність “вагнерівців” в Африці, і саме це дало змогу провести успішну операцію, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України. У відомстві не ділилися подробицями, але зазначили, що варто чекати продовження.
Росія може вивести частину військ із Харківської області, припускає Інститут вивчення війни. Після втрат у Малі Кремль може вимагати масштабної заміни солдатів в Африці військовослужбовцями Африканського корпусу Міноборони РФ. Частина цього корпусу нещодавно була перекинута в Харківську область, щоб підтримати наступ.
“У зв’язку з втратами, які сталися у “вагнерівців” в Африці, сказати однозначно, що саме з Харківської області забиратимуть і перекидатимуть військових, – це питання спірне і проблематичне. Оскільки в стратегічному сприйнятті цієї ситуації важливіше захопити якомога більше території України. Їм потрібно просунутися далі для того, щоб мати найсильніші позиції в перспективних переговорах. Не думаю, що цими підрозділами Путін рятуватиме становище в Африці”, — вважає генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України” Ігор Романенко.
Думки експертів
Хто допоміг таурегам провести успішну ліквідацію кількох десятків російських найманців у Малі? Чи вигідно Україні допомагати повстанцям в африканських країнах? Яка подальша доля “Вагнера” в Африці? Які цілі переслідують там російські найманці? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
- Тарас Загородній, політтехнолог;
- Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
- Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.).
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Росія намагається знизити економічний потенціал європейських країн на Африканському континенті
— ПВК “Вагнер” забезпечують прикриття видобутку корисних копалин не тільки в Малі, а й у Нігері, Чаді, Центральноафриканській Республіці та інших країнах, на території яких відбулися військові перевороти. До влади там прийшли військові, афілійовані з Російською Федерацією.
За оцінками західних фахівців, лише за останній рік унаслідок видобутку корисних копалин РФ змогла заробити на Африканському континенті від 2,5 до 3 мільярдів доларів. Тобто це значні кошти, які в першу чергу йдуть на фінансування війни в Україні. Тому діяльність української розвідспільноти на території Африканського континенту насамперед спрямована на зниження можливостей РФ отримувати фінансування від діяльності афелійованих структур.
Переворот у цих країнах значно зменшив вплив Франції, яка розглядала Малі, Чад, Нігер у сфері своїх військово-політичних інтересів. І тому, відповідно, успішне проведення подібної операції, по-перше, підвищує суб’єктність української сторони і сприятливо впливає на подальші військово-технічні питання з французькою стороною.
ПВК “Вагнер” здійснює експансію на Африканському континенті. А саме контроль за видобутком корисних копалин. Росію цікавить можливість зменшити видобуток урану для потреб країн Заходу, насамперед до Франції та низки інших європейських країн, які були зав’язані на постачанні урану з Нігеру.
Я не виключаю аналогічну ситуацію і з Малі. Тому, вочевидь, вирішується низка ключових питань для Російської Федерації – це зниження і економічного потенціалу європейських країн, і, відповідно, їхньої військово-політичної присутності на Африканському континенті.
Але там є й економічні інтереси Китайської Народної Республіки. Вельми показовим є візит представників РФ до Пекіна і проведення спільних військово-морських навчань.
Очевидно, під час цих візитів російської сторони вирішували питання перерозподілу зон впливу на Африканському континенті. На даний момент він є основною базою протистояння ключових гравців на світовій арені. Це Сполучені Штати, європейські країни, РФ і КНР.
Кістяк тих підрозділів, який був розгромлений у Малі, брав участь у бойових діях на території України, а саме в районі Соледара. Причому під керівництвом одного з провідних польових командирів ПВК “Вагнер” із позивним “Лотос”.
Тобто йдеться про те, що під час успішної операції туаретів було розгромлено один із найбільш боєздатних підрозділів ПВК “Вагнер”, на руках яких кров українських військовослужбовців і мирних жителів України.
Не тільки на території Судану, а й, відповідно, на території Малі, судячи з усього, йдеться про координацію діяльності місцевих повстанців, які виступають проти проросійських урядів цих країн. У Малі йдеться про рух туарегів за створення незалежної держави. Підтримка їхнього права на самовизначення — це, відповідно, можливості Української держави впливати надалі на перебіг подій на Африканському континенті.
ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: Російські спецслужби використовують ПВК, їм це вигідно
— “Вагнера” як приватної військової компанії не існує в природі. Існує інструментарій проксі сил, які підконтрольні спецслужбам Росії — або ГРУ, або ФСБ. Тобто назви, умовно кажучи, можуть бути різні, але сам інструментарій досить зручний.
Це гра в “сіру зону” навіть на території Росії, там, де спецслужби не хочуть дотримуватися законів. Як, наприклад, використовували “Вагнера” для штурму Соледара. Це дуже зручний інструмент, і він буде, звичайно ж, жити.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Російські найманці контрабандою вивозять із країн Африки цінні ресурси
— Фактично прихід, зокрема хунти до влади в Малі відбувався, оскільки Росія використовувала пропагандистські ресурси в Африці з метою дискредитації Європи, Франції. Нібито, що тільки Росія може захистити жителів Малі. Але прийшли “вагнерівці” і захисту ніякого більше не стало, а навпаки.
Ідею заходу “вагнерівців” активно просував Пригожин, і в підсумку її підтримав Путін. І вони створили Африканський корпус для виконання місій у різних африканських державах — це Центральноафриканська Республіка, Малі, частково Лівія та інші. За різними підрахунками, “вагнерівців” там може бути 1000-1300 осіб. Можливе збільшення контингенту в найближчому майбутньому.
Кілька десятків людей, які загинули і були поранені під час одного тільки бойового зіткнення, – це досить багато на тлі того, скільки взагалі “вагнерівців” там присутні. “Вагнерівці” там просувають інтереси чинної влади, яка перебуває на півдні і в принципі, намагається витісняти племена туарегів та інші угруповання, які перебувають на півночі і на сході країни. Там є і туареги, і представники різних терористичних рухів — “Аль-Каїди”, “Ісламської держави” тощо.
Російський інтерес далеко не в захисті мирного населення. Це все пропаганда і прикриття. Справжня причина перебування там російських найманців — це золото і не тільки. Усе, що знаходиться в надрах, усе, що вони можуть звідти вивезти.
За різними підрахунками, тільки за 2022 рік Росія могла з Центральної Африканської Республіки і Малі через Судан вивезти 1 мільярд доларів. Це для фінансування і “вагнерівців”, і путінського режиму, і так далі. Вони, зрозуміло, хочуть розширити заробіток там. Фактично “Вагнер” намагається розширити зону впливу уряду на півдні країни і фактично просувається на землі туарегів, де знаходяться, зокрема, поклади золота. Це, як правило, все вивозиться контрабандою. Жодних офіційних відносин між Росією і Малі в цьому плані немає.
“Вагнерівці” на федеральних каналах і в російському суспільстві перестали існувати. Тобто спочатку вони — “герої, війни, СВО”, почесті тощо. А потім — загинули в Африці, ну і що? Навіщо про це взагалі говорити? Подумаєш, громадяни Росії загинули, ніхто не буде це висвітлювати.
А деякі з них справді, як встановлено, воювали, зокрема в Україні, і начебто мали б користуватися відповідними почестями тощо. Нічого цього немає на сьогоднішній день.
Їм невигідно висвітлювати допомогу африканським країнам, адже Росія від цієї допомоги нічого не отримує натомість. Адже вони не можуть розповісти про те, що вони там влаштували корупційні схеми і що вони вивозять звідти золото з готівкою, беруть участь у наркотрафіку.
Скрізь, де присутній “Вагнер”, війни тривають. Росія туди заходила нібито з метою зробити те, що не вдалося миротворцям ООН. Але річ у тім, що війни і руйнувань стало більше. Я думаю, що ті африканські держави, які відправляли своїх представників на Глобальний саміт миру, прекрасно бачать, що насправді відбувається, і захотіли підтримати Україну.
ІВАН СТУПАК: Повстанцям у Малі допомагала третя сторона, це були професіонали
— ПВК дійсно розширювали вплив Російської Федерації в Африці. Вони найманці. Їхнє основне завдання — захищати режим, виконувати свою брудну роботу. І на цих же людях тримається режим, який платить їм гроші.
Спочатку вважалося, що приватна військова компанія допомагатиме навчанням, тренуваннями, ремонтом військової техніки, охороною. Але там, де охорона, там і наступальні операції. Потім це все трансформувалося у виключно наступальні операції. Якщо у замовника є достатньо грошей на оренду армії, ПВК виконують будь-яке завдання.
Бойовики ПВК поплатилися за своє хвастощі, що нібито вибили французів, забрали в них сферу впливу в Малі. Але тепер їх прибрали. Це дійсно іміджева втрата для РФ. Втрата ста людей для РФ — це ні про що. РФ щодня втрачає на українських фронтах близько тисячі осіб.
Чи захоче Російська Федерація продовжити свою присутність в Африці? Тобто наскільки це було вигідно, доречно, цікаво, впливово? Якщо розрахують що потрібно, то відправлять додатково групу зі 100-300 осіб.
Вважалося, що в Африці перебувають одні з найбільш просунутих, найспеціалізованіших і найбільш навчених представників ПВК. Не факт. Тут, порівняно з війною в Україні, артилерії немає, авіації немає, дронів немає. Просто стрілецький бій. Тому під сумнівом, чи були ці “вагнера” найбільш просунутими.
Я більше ніж упевнений, що працювали професіонали, тому що колону із сотні людей, яка підтримувалася вертольотом, не могли розбити хлопці в кімнатних капцях. У них не було ні гранатометів, ні безпілотників. Якась сторона асистувала цим повстанцям, і вони домоглися такого результату. На відео “вагнерівці” без броні, без шоломів, я не бачу слідів стрілецького бою. Таке відчуття, що застали раптово.
Яка сторона могла асистувати цим повстанцям для проведення такої операції? Російська Федерація могла, у принципі. Є маленька ймовірність закінчити проєкт “Вагнер” на мінорній ноті.
Другий варіант — Сполучені Штати Америки. Згадуючи 2018 рік, коли в Сирії колона “Вагнера” потрапила під удар армії США. Протягом 6 годин важкі бомбардувальники, винищувачі, різні ракети, артилерія, авіація просто прасувала понад сотню “вагнерів”. Тож досвід США зі знищення ПВК “Вагнера” на території Сирії є. У принципі, могли точно так само спрацювати і на території Малі.
Чи могла бути Україна? Звичайно, ми не виключаємо, тому що вже були повідомлення, що Головне управління розвідки приймало операції з ліквідації окремих членів ПВК “Вагнера” на території Судану. Що це може дати Україні? Малі позбавляється підтримки ПВК, вона там більше не присутня. Франція повертає свій політичний прямий і непрямий вплив. І на знак подяки, можливо, на знак подяки уряд Франції допоможе Україні у сфері оборони.
Читайте також: “Африканський корпус” РФ дестабілізуватиме континент — розбір Ягуна