Розміщення іноземних військових об’єктів в Україні потребує внесення змін до Конституції, що можливо лише у післявоєнному майбутньому. Поки що можна говорити про тимчасове розгортання сил швидкого реагування чи миротворців. Повноцінні військові бази — це віддалена перспектива, яка потребує складних міжнародних угод та змін в українському законодавстві. Так прокоментував один із пунктів столітньої угоди між Великою Британією та Україною в ефірі телеканалу FREEДOM експерт “Українського інституту майбутнього” Ігор Попов.
Розміщення іноземних військових баз на території України суперечить чинній статті 17 Конституції. Водночас, наголошує експерт, британсько-українська угода, розрахована на 100 років, дає можливість діяти відповідно до національних інтересів у довгостроковій перспективі.
“Через 100 років, можливо, ми десь трохи змінимо Конституцію. Не під час воєнного стану, бо це неможливо, а у майбутньому — якщо це відповідатиме національним інтересам України. Коли будуть проведені всі юридичні процедури щодо внесення змін до Конституції, стане можливим розгортання іноземних військових баз”, — сказав Попов.
В умовах загрози з боку Росії, яка може відновити бойові дії у будь-який момент, розгортання іноземних військ могло б стати частиною нової системи гарантій безпеки для України.
“Підписуючи [столітню британсько-українську] угоду, президент Зеленський вибудовує нову систему гарантій безпеки для України. І він неодноразово говорив про те, що розгортання іноземних військ, контингенту стабілізаційних сил або миротворчих сил — це не єдина, а одна зі складових наших гарантій безпеки. Завдання нової системи гарантій для України — не допустити нової агресії з боку Російської Федерації у майбутньому“, — зазначає експерт.
Щоб не порушувати Конституцію України, президент Володимир Зеленський обговорив із прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером питання оперативного розгортання сил швидкого реагування Великої Британії. Для цього достатньо рішення Верховної Ради України. Це можна зробити вже цього року, що дасть змогу швидко зміцнити обороноздатність країни.
“Це не буде називатися військовою базою, це може називатися запрошенням миротворців, або запрошенням військ для проведення спільних навчань. Для цього достатньо голосування парламенту щодо допуску іноземного військового контингенту на територію України. Такий дозвіл можна дати до кінця цього року, а потім продовжити”, — наголошує Попов.
Таким чином, тимчасове розгортання іноземних військ може стати першим кроком на шляху зміцнення безпеки України, тоді як створення повноцінних баз залишається питанням майбутнього, залежно від політико-правових реформ, а також міжнародних угод.
Читайте також: Українська армія стане серцевиною безпеки Європи, цю концепцію вже підтримує Британія, — Подоляк
Нагадаємо, 16 січня у Києві прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер та президент України Володимир Зеленський підписали угоду про 100-річне партнерство між країнами.
Читайте також: Ми вже так далеко зайшли й не повинні здаватися — заяви із зустрічі Стармера і Зеленського (ВІДЕО)